Ankara Diş Hekimleri Odasından Sağlık Müdürlüğüne: Pandemi kontrol altındaysa neden temaslı taramasına yetişemiyoruz?

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü vaka sayısının hızla arttığı ve hastanelerde alarm verildiği iddialarına karşılık “Pandemi kontrol altında” iddiasında bulundu. Filyasyon çalışmasındaki Ankara Diş Hekimleri Odası (ADHO) ise iddiaya tepki göstererek sorular sordu: “Pandemi kontrol altındaysa neden temaslı taramasına yetişemiyoruz? Neden yoğun bakım yatakları COVID-19 için ayrılıyor?”

Gündem 05.08.2020, 20:10 05.08.2020, 20:16
Ankara Diş Hekimleri Odasından Sağlık Müdürlüğüne: Pandemi kontrol altındaysa neden temaslı taramasına yetişemiyoruz?

Ankara’da koronavirüs vaka sayısının hızla arttığı ve hastanelerde alarm verildiği iddiaları, Ankara Tabip Odası’nın günlük vaka sayısının bine yaklaştığını, pandemi hastanelerinin %100 dolduğunu, yoğun bakım hastalarının sedyelerde tutulduğunu veya eve gönderildiğini duyurmasıyla doğrulanmıştı.

Resmi mercilerden akşam saatlerinde iki farklı açıklama geldi.

Yataklar COVID-19’a ayrıldı, zorunlu olmayan yatışlar durduruldu

İlk olarak Pandemi Değerlendirme Toplantısı’ndan çıkan sonuçlar kamuoyuyla paylaşıldı.

Toplantıdan Ankara genelindeki hastanelerin klinik servis yataklarının yarısı ile boştaki yoğun bakım yataklarının tamamının COVID-19 tedavisine ayrılması, zorunlu olmayan cerrahi vaka alımının durdurulması ve zorunlu olmayan yatışların ertelenmesi kararları alındı.

Bu kararlar, Ankara Tabip Odası’nın verilerini ve alarm durumunu doğrular nitelikte tedbirler olarak kayda geçti.

TIKLAYIN

İl Sağlık Müdürlüğü yalanladı: “Pandemi kontrol altında”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı günlük verilere sosyal medyada büyük tepki gelmesi üzerine ise Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’nden şaşırtan bir açıklama geldi.

Başkentte hastane yatak doluluk oranının %50, yoğun bakım yatak doluluk oranının %63 olduğunu iddia eden il sağlık müdürlüğü, “Yapılan çalışma ve hazırlıklarımızdan ilimizde hasta patlaması olduğu ve sağlık altyapımızın çöktüğü gibi sonuçlar çıkarmak gerçekle bağdaşmamaktadır. İlimizde halen pandemi kontrol altındadır” dedi.

“Maden kontrol altında neden temaslı taramasına yetişemiyoruz?”

Kentteki çalışmalarda filyasyon ekibi bünyesinde bulunan Ankara Diş Hekimleri Odası da il sağlık müdürlüğünün açıklamasına yazılı bir açıklama ile yanıt verdi.

Pandemi Değerlendirme Toplantısı sonrası alınan kararlar ile yapılan açıklamadaki çelişkiye dikkat çeken diş hekimleri ilk olarak şu soruları sordu:

 • Neden koronavirüsün en aktif olduğu söylenen nisan-mayıs aylarında tüm Ankara’da görülen günlük vaka sayısı, bugün sadece Çankaya’da tespit ediliyor?
 • Neden filyasyon ekiplerindeki diş hekimleri temaslı taramasına yetişemiyor ve evde ilaç başlanıyor?
 • Neden hastanelerde elektif cerrahi vaka alımları durduruluyor? Elektif dahili yatışlar erteleniyor? Klinik servis yataklarının en az yarısı, boş yoğun bakım yataklarının ise tamamı Kovid-19 için ayrılıyor?

Ekonomik kriz gerekçe gösterilerek tedbirlerin erken gevşetildiğini ve sağlık emekçilerinin ciddi sorunlar yaşadığını ifade eden diş hekimleri, filyasyon çalışmalarında karşı karşıya kaldıkları sorunları şöyle sıraladı:

 • Diş hekimleri filyasyon olarak başlayan sürecin sonrasında sürüntü almaya, ilaç dağıtmaya kadar giden ve görev tanımı belli olmayan bir şekilde çalıştırılmaktadırlar.
 • Filyasyon, sürüntü, numunelerin teslimi, TÜİK taramaları, toplu ve riskli sürüntüler ve son olarak ilaçların dağıtımı gibi bütün işlerin sadece diş hekimleri üzerinden yürütülmesi ciddi oranda iş yükünü arttırmış. Bu durum aynı zamanda hekimlerde bulaş riskine sebep olmuş, ailesine, çocuklarına bulaştırma kaygısını ve ciddi psikolojik sorunları beraberinde getirmiştir.
 • Ciddi bir yardımcı personel eksikliği mevcut olup bu durum diş hekiminin iş yükünü arttırmıştır.
 • Alınan numuneler geç saatlerde diş hekimleri tarafından ve bazen de diş hekimlerinin kendi özel araçları ile teslim edilmek zorunda kalınmıştır.
 • Bu dönemde sahada ve bulaş riski çok fazla olan görevlerde çalışan diş hekimlerinin maaşları dışında nerdeyse yok denecek kadar az bir miktarda ek ödeme yapılması sonucu ciddi gelir kayıpları oluşmuştur.
 • Filyasyon görevinde olan diş hekimlerinin temaslılara ulaşmak için kendi kişisel telefonlarını kullanmak zorunda kalmış ve bunun sonucu özel hayatı etkileyecek şekilde görev sonrası rahatsız edici durumlar yaşanmıştır. Bu durum hala aynı şekilde devam etmektedir.
 • Temaslı ailede ex varsa, çoğunlukla ölüm nedeninin Kovid-19 yazılmamış olması nedeniyle ajite durumda olmaları ve gece geç saatlere kadar süren filyasyon hizmetinden kaynaklı olarak ekiplerde ciddi bir güvenlik endişesi oluşmuştur.
 • Filyasyon görevinde olan diş hekimlerinin yıllık izinlerinin kullandırılmasında zorluk çıkarıldığı görülmüştür.
Yorumlar (1)
Diş hekimleri 3 ay önce
Filiasyonda hakikaten büyük rol oynadılar.emeginize saglik
15
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?