Anestezi Uzmanları Tepkili: 2 Yıllık Eğitim Alan Teknikerlere 11 Yıllık Eğitimle Aldığım Yetki Verildi!

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanları, Sağlık Bakanlığı’nın 20 Kasım 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle ‘entübasyon’ görevini 11 yıl eğitim almış uzmanlar yerine teknikerlere vermesine tepki gösterdi.

Gündem 25.11.2021, 19:35 Zeynep Elmalı
Anestezi Uzmanları Tepkili: 2 Yıllık Eğitim Alan Teknikerlere 11 Yıllık Eğitimle Aldığım Yetki Verildi!

Sözcü'den Latif Sansür'ün haberine göre, Sağlık Bakanlığı'nın Sağlık Meslek Mensupları ve Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile anestezi teknisyeni ve teknikerlerine hastaları entübe etme (Soluk borusuna tüp yerleştirme)  görevi verilmesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanlarının tepkisine neden oldu.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanlarının 6 yıl Tıp Fakültesi okuduktan, 5 yıl da uzmanlık eğitimi aldıktan sonra yaptıkları bir işlemin 2 yıllık teknisyenlere verilmesini, “Bundan sonra ameliyatları da cerrahların yapmasına gerek yok denilebilir” tepkisini gösterdi.

Tepkinin tekniker, teknisyen ve diğer sağlık personelinin yetersizliği anlamına gelmediğini, ancak 11 yıllık bir eğitim ile yapıldığında bile çok büyük riskler taşıyan uygulamaların uzman yetkinliği ile yapılmadığında kaotik ve ölümcül sonuçlar doğurabileceğini dile getirdi.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Yönetmelik yüz yıl geriye götürüyor

Entübasyon'un tecrübe kazanmış hekimler için bile büyük problemler barındırabildiği, anestezi ile ilgişkili en fazla  ve ölümcül komplikasyona neden olan işlem olduğunu belirten Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanları, “Sağlıkta ileri doğru ciddi hedefler koymuş karar vericilerin bu yeni yönetmelik ile konuyu yüz yıl geriye götürme eğilimlerini görmezden gelemeyiz. Sağlık işi kırılgandır, sağlık işi ciddidir. İşin ciddiyeti de ayrıntılarda gizlidir. O ayrıntılardan ödün verilmeye başlanırsa bu felaketin başlangıcı olur” denilerek ortaya çıkabilecek iki tehlikenin, genç hekimlerin meslekten soğuması ve sağlık hizmetlerinde kaos olduğu belirtildi.

Tard yasal yola başvuruyor

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği (TARD) yayımlanan yönetmeliğin hazırlanma sürecinde bakanlığın on üniversiteden görüş istediğini, ancak çıkan yönetmelikte bu görüşlerin dikkate alınmadığını açıkladı. TARD yönetmeliğin yasal düzenlemelere aykırı olduğunu, iptali için yasal sürecin başlatılacağını duyurdu

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (9)
Anestezi Teknikeri 5 gün önce
Entübasyon işlemi yetkisiz bir şekilde anestezi teknikerlerine anestezi uzmanları ve yönetim tarafından yaptırılırken neden anestezi teknikerlerinin 2 yıllık yüksek okul mezunu oldukları göz ardı ediliyordu. Anestezi teknikeri acil olmayan durumlarda bu yetkisiz görevlendirilmelere karşı bu savunmaları yaptığında mobinge uğrarken, yada hasta covid olduğu için anestezi uzmanı odasından çıkmak istemediği için, yada mavi kodda koşmak istemediği için teknikeri entübasyona yollarken ve bu durumlar TARD’a da bildirildiğinde anestezi teknikeri 2 yıllık yüksek okul mezunu değil miydi? İcabına gelmek istemediği, üzerini değiştirmek istemediği, odasından çıkmak istemediğinde anestezi teknikeri entübasyon işlemini yapmak zorunda kaldığında 2 yıllık yüksek okul mezunu değil miydi? Ambulansa Paramedik yanına entübasyon yapsın diye anestezi teknikerini yollarken, itiraz eden anestezi teknikerleri yerine yönetimin yanında dururken, o zaman da 2 yıllık yüksek okul mezunu değil miydi? Anestezi tekniker biz bu eğitimle bu işleri yapamayız, en azından yaptığımız işe eşdeğer ve dünya genelinde geçerli ve yeterli düzeyde bir eğitim almak istiyoruz talebinde bulunduğunda lisans eğitiminin karşısında duran ve buna engel olan kurum, bugün anestezi teknikerini 2 yıllık yüksek okul mezunu diye küçümseyen TARD değil miydi? Anestezi Teknikeri ne yetkisi olmayan işi yapmaya meraklı, ne eğitimini almadığı işi yapmaya meraklı, ne de yetkisi olmadığı bir işi yapmak zorunda kaldığı işin sorumluğunu almaya meraklı! Ama siz de mert olun ve iki yüzlü davranmayın! Ben bu eğitim düzeyi ile bu yetkiyi ve sorumluluğu istemiyorum ama yetkisiz olarak da entübasyon yapmak zorunda bırakılmak istemiyorum. Tüm bunlar olurken başını kuma gömen, kendi meslektaşlarının yaptığını görmezden gelen TARD noldu da bugün ses çıkarmaya karar verdi? Yetkisiz olarak entübasyon yaptığımız hastaların canı değerli değil miydi?
En korktuğum şey eğitimli cahillerdir ancak daha da kötüsü varmış; eğitimli, her şeyi bilen ama gerçeği kendi çıkarına göre maniple edenlermiş!
Anes tek 5 gün önce
Entübasyon yetkisi siz doktorlarda kalsın biz teknikerler pek meraklı değiliz 15 yıllık elemanım daha bir tane uzmanın entübasyaon yaptığını görmedim 1 tanesinin mavi koda gittiğini göremedim pandemi de bir hiçbirinin covidli hasta entube ettiğini görmedim hiç bir uzmanın hasta uyandırdığını görmedim iş sadece sadece uzmanlardan duyduğum tek kelime siz hastayı uyutun sorun olursa haber verin demesi ve oturup caý ve kahvesini iç mesi lütfen biraz mesleğinizi yapın artık bu mesklete en rahat sizlersiniz
Alakası yok 5 gün önce
Tepkili falan değiliz. Entübe edemezler ve hasta ölürse açıklamasını yaparlar, tazminatlarını öderler. Hele Tard gibi kendi keyfinden başka bir şeyi umursamayan bir derneğin açıklamaları sahadaki anestezi uzmanları için yok hükmündedir. Tekniker entübasyon yapar ve hali hazırda yapmaktadır. Sorun, yapılan işlemin komplikasyonunun yalnızca doktorun yükümlülüğünde olmasıydı. Bugün bir anestezi teknikeri anestezi uzmanından 2bintl düşük almaktadır. Maaşların bu kadar yakın olduğu bir ortamda risklerin de aynı oranda bölünmesi makul olandır. Amerikada olduğu gibi anestezi uzmanına yıllık 500bin $ maaş verilirse sahada en önde olmaktan bizler de kıvanç duyarız;)
Sağlıkçı Dayı 5 gün önce
Zaten her işlemi tekniker,uzman dısı,hekim dışı uyguluyordu,yapmıyorum deyince mobbing uygulanıyordu...yapmak istememesine karşı mobbingle zorla yaptırdıkları konuda alın size mecbur yapacaksınız demişler görev tanımı degil bilinçli bu işide resmi olarak tamamen yıkalım demişler...zaten bunun eğitimini alıp uyguluyorlardı ambulans ve acillerde uzman yok olsada yapmıyorlardı..
uzman hekim 5 gün önce
Tepkiliyiz kardeşim. Bunun için 15 yıldan fazla eğitim alıyoruz ama 2 yıl üniversite eğitimine bu gibi ciddi ve ölümcül komplikasyonu yüksek işlemlerin verilmesi hem yopun bakımda sorumlu olduğu hekimin başını yakar hem de kendisinin. Bir an önce tedavi uygulamalarını hekime vermek gerek
ahmet tuna 5 gün önce
Teknikerlerin sırtından geçinme afişe mi oldu kıız:D
oy 5 gün önce
la zaten bütün işi yıllardır teknisyen yaıyor ya... bütün gün boyunca 3 dosyaya bakıyor sonrası tv izle , herşeyi teknisyen yapıyor.
HASAN 5 gün önce
VALLA BENCE HALK EĞİTİM DE BU İHTİYACI KARŞILAR:))))))))))))))))))
hemşire 5 gün önce
hekimlerin döner sermayedeki kat sayısı azalıyor desene
112lerdeki hekimler de çekilipğ 2 yıllık attlere verilecekmiş

bilmiyor musunuz uzmanlık burada fazla değerli değil
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
5
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?