PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Anayasa Mahkemesi Meslektaşına Orta Parmağını Gösteren Doktorla İlgili Emsal Karar Verdi!

Meslektaşına orta parmağını gösterdiği için ceza alan doktorla ilgili yüksek mahkemeden emsal bir karar geldi.

Gündem 18.08.2022, 17:59 Cansu Polat
Anayasa Mahkemesi Meslektaşına Orta Parmağını Gösteren Doktorla İlgili Emsal Karar Verdi!

Anayasa Mahkemesi hakaret davasından aldığı cezaya itiraz etmek için gerekçeli kararı alamayan hekimle ilgili mağduriyet yaşandığı gerekçesiyle Kamunun hekime 15 Bin TL tazminat ödemesine karar verdi.

Yüksek Mahkeme Aydın ilinde 3 yıl önce yaşanan olayla ilgili yapılan yargılamanın eksik olduğunu, suçlanan kişinin talebine rağmen gerekçeli karar açıklanmadan mahkumiyet verilmesinin ise hukuka aykırı olduğu belirtilerek kamunun tazminat ödemesine hükmetti.

Aydın’da Aile Hekimi kimi olarak görev yapan Özgür Şakir Belli, bir meslektaşı tarafından “bana orta parmak işareti yaptı” diyerek şikayet edilmişti.

Davanın görüldüğü Aydın 1. Asliye Ceza Mahkemesi 12 Mart 2019 tarihinde Aile Hekimi Özgür Şakir Belli’yi önce 82 gün hapis cezasına çarptırdı.

Ardından para cezasına çevirerek Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılmasına karar verdi. Beller, duruşmadan 3 gün sonra bir dilekçe vererek ‘gerekçeli kararın' kendisine tebliğ edilmesinden sonra itiraz edeceğimi bildirdi.

Dilekçeye rağmen mahkeme gerekçeli kararı açıklamadan dosyayı itirazı görüşmek üzere Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. Karar orada onandı. Beller bunun üzerine AYM'ye bireysel başvuruda bulundu.

MAHKEMEYE ERİŞİM HAKKI İHLAL EDİLDİ

AYM 15 Haziran 2019 tarihinde yapılan başvurunun dosyasını inceledi, “Savunma için gerekli zaman ve kolaylıklara sahip olma ve mahkemeye erişim haklarının ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna” karar verdi. AYM Kararında şöyle denildi:

“Anayasa’nın 36. maddesinde güvence altına alınan adil yargılanma hakkı kapsamındaki savunma için gerekli zaman ve kolaylıklara sahip olma ve mahkemeye erişim haklarının ihlal edildiğine; kararın bir örneğinin mahkemeye erişim haklarının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere Aydın 1. Asliye Ceza Mahkemesine gönderilmesi ve başvurucuya 15 bin TL manevi tazminat ve avukatlık ücretinin ödenmesine karar verildi.”

Yorumlar (0)
10
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?