PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Almanya'da Hemşire Açığı Büyüyor! Şartlar Neler?

Avrupa İş Gücü Piyasası raporu, yaşanan pandemi sürecinin de etkisi ile Almanya'da sağlık çalışanı ihtiyacının arttığını ve özellikle Hemşirelik alanında kariyer fırsatlarının ortaya çıktığını gözler önüne seriyor.

Gündem 23.03.2022, 11:40 24.03.2022, 08:38 Zeynep Elmalı
Almanya'da Hemşire Açığı Büyüyor! Şartlar Neler?

Pandemi sonrası yetişmiş hemşirelerini İsviçre'ye kaptıran Alman Devleti hemşire, sağlık teknisyeni ve sağlık personeli ihtiyacını karşılamak için istihdam projesini hayata geçirdi. İstanbul Arel Üniversitesi ve DMW Danışmanlık ortaklığı ile yürütülen proje kapsamında, Türkiye'de hemşirelik mesleğine sahip bireyler Almanya'da hemşire olarak istihdam edilebilecek. 2022 Yılı itibariyle İstanbul Arel Üniversitesi ve DMW Danışmanlık iş birliği ile Türkiye'nin her yerinde hemşire olarak çalışan veya çalışmayan tüm bireyler başvurabilecekler.

Proje ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ferhat Bozçelik; "Almanya'nın geçmişten beri iş gücü ve nitelikli insan kaynağı ihtiyacını komşu ülkelerden karşılayan bir istihdam politikası vardı. Türkiye ile tarihi bağları kuvvetli olan Alman devletiyle ilişkilerimiz diğer ülkelerden hep farklı oldu. Özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sonrası Avrupa ülkelerinde sağlık politikalarında ciddi değişiklikler oldu. Nitelikli sağlık personeli ihtiyacını karşılamak isteyen Avrupa ülkeleri maalesef gözlerini Türkiye'ye çevirdi. Elbette ülkemizin insanlarının, kendi ülkelerine hizmet etmelerini isteriz. Ancak başta Almanya olmak üzere diğer Avrupa ülkelerine gitmeye karar veren vatandaşlarımızın bu süreçte mağdur olmasını istemeyiz. Maalesef birçok vatandaşımız bu süreçte dolandırılıyor veya yüksek meblağlar ödemek zorunda kalıyor. DMW olarak, Almanya devletinin hemşire istihdamı projesinin Türkiye ayağında bize önemli bir görev düşüyor. Bürokratik birçok engeli kaldırdığımız bu süreçte bize an çok gelen talep yaş sınırının yükseltilmesi idi. Yoğun girişimlerimizi sonucu yaş sınırı 40 olarak yükseltildi. Yaş sınırı uygulamasını insani bulmuyoruz, bu sebeple daha da yükseltilmesi için Almanya çalışma bakanlığı (Bundesministerium für Arbeit und Soziales - BMAS) ile diplomatik temaslarımız devam ediyor" dedi.

Almanya'da hemşirelik mesleğini devam ettirmek isteyenlere herhangi bir ücret almadan, 2 aylık oryantasyon eğitimi sonrası istihdam edilecek şekilde yardımcı olduklarını kaydeden Bozçelik; "Her Alman vatandaşının sahip olduğu tüm sosyal haklara sahip olacak şekilde hemşire olarak çalışmaya devam ediyorlar. Dil, Alman Devleti'nin en katı olduğu kurallardan birisidir. Bu projede sürecin başarıyla sonuçlanmasında adayların yeterli dil düzeyine ulaşması en önemli faktördür." diye konuştu.

'Almanya'da hemşire olmak isteyenler nasıl başvuracak'

Proje kapsamında, B2 seviye Almanca sertifikasına sahip, 40 yaşını aşmamış en az lisans mezunu hemşireler, Almanya'da 8 haftalık oryantasyon eğitimine tabii tutulacak.

Bu eğitimde;

Bölümlerine uygun olarak çalışacakları kamu/ özel hastaneleri yetkilileri ziyaretlerine gelecek tanışacaklar.

Alman kültürü hakkında genel bilgiler verilecek

Alman sosyal hayatında uyulması gereken temel yasalar ve haklar anlatılacak.

Teknik/ Mesleki dil eğitimi verilecek.

Süre sonunda sınava tabi tutulacaklar.

Eğitim sonunda hemşireler, çalışacakları kamu/ özel hastanelerde iş başı yapacak. 

Ayrıca Almanca bilmeyen hemşirelerin B2 Almanca sertifikası alması gerekli. Bu noktada üniversite hemşirelerin Almanca kursu alması gerekiyor. 

Yorumlar (17)
:( 2 ay önce
Avrupaya doktorlar akın akın gidiyor diye hemşirelerinde akın akın gidebileceğini sanması :(
V 2 ay önce
Şaka mısınız. Ve kendinizi ne sanıyorsunuz. Tıp okumuş olmanın seni daha zeki yaptığını filan mı sanıyorsun. Cidden yazık
toktor 2 ay önce
İyi ki bir dönerinizden yüzde 20 verdiler. Hepinizin içinden cingan çıktı. Eğitim meğitim hikaye oldu. Yıllardır millete sıfır yazılırken aldığınız paralar eksilince, çirkinleştiniz. Demek ki güzel yapan paranın yüzüymüş
Hemşire 2 ay önce
Sıkıntı şu ki alınan eğitimler çok farklı :(
Stat 2 ay önce
Niye gidemesinler sıkıntın ne
Cahile benden söz yok 2 ay önce
Almanya'ya doktorlarin gitmesi yemez çünkü burada işlerini kitleyecegi hemşire anestezi personel var iken almanyada bu yok ve doktor trden farklı damar yolları kan alma sonda aklınıza gelen tum iv işlemleri kendisi yapmak zorunda ve dil seviyleri sınavları bunlar yüksek seviyede ve diğer mesleklerle uçuk bı fark yok Almanya'da Tr den gitmek isteyen doktorların bazılarını bizzat düşündüren şey bu gitmek istiyor bunları duyunca işlerine gelmiyor iyi yanları da onları bekliyor az çalışma süresi şiddet olmaması vs seçiminizi yapın doktorlar bu ara Almanya da Dr dan çok hemşire anestezi açıği var 10 doktor alıyorsa 50 60 hemşire aliyolar
Sağlık 2 ay önce
Almanya’ya veya diğer ülkelere çoğu sağlık çalışanı gidemiyor çünkü lisans eğitimi almış olsalar bile fakültelerinin akreditasyonu olmadığından bu yurt dışında sayılmıyor. Gidebilen şanslı kesim doktorlar onlar da akın akın gidiyorlar. Gidenlerden de oldukça eğitimli, nitelikli personelle çalışmaktan gayet memnun olduklarını duyduk şu ana kadar.
DrErdi 2 ay önce
Yani bu yurt dışına gitmekle, gidebilmekle övünen doktorlara bir anlam veremiyorum. Avrupa ,Amerika, Canada , Avustralya vs şartları sağladığınızda zaten yetişmiş sağlık personelini , doktoru, mühendisi , teknisyeni , boyacısını, iş makinesi operatörünü vs vs kabul ediyor :)
Olgun 2 ay önce
Lisans mezunu saglik memurlugu hemşirelik denklik alabilirmi
Hemşire... 2 ay önce
İki ayda b2 seviyesine ulasamazsak ne oluyor.. bende Almanca 0. İntermediete seviyesinde ingilizce işe yaramazmi ,?
HEY DOSTUM 2 ay önce
gitmiyoruz burdayız
ELBİSTANLI 2 ay önce
Amanyadan bizene ya..
Hemşire 2 ay önce
Böyle reklamlara aldanmayın söylenildiği kadar kolay olmuyor. Ülkemizde çoğu hemşirelik fakültesinin akreditasyonu yok, akredite değilse siz lisans eğitimi alsanız bile Almanya bunu yok sayıyor tekrar eğitim almanı istiyor. Boş hayallerle kandırıyorlar yine milleti.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
8
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?