'Aleviler teröristtir' diyen doktora 8 ay hapis

Prof. Dr. Ahmet Şeref Demirel'in yargılandığı İbrahim Kartal'ın şikayetçi olduğu davada "Alevilerin hepsi teröristtir” diyen ve pişmanlık göstermeyen Demirel'e sekiz ay hapis cezası verildi.

Gündem 09.02.2021, 17:49 09.02.2021, 17:54 Güler Sağlam
'Aleviler teröristtir' diyen doktora 8 ay hapis

İstanbul Üniversitesi (Çapa) Tıp Fakültesi'nde kendisine tedavi için gelen hasta İbrahim Kartal’a nereli olduğunu sorduktan sonra “Aleviler Cemevi'nde dansöz oynatıyor. Şarap içiyor, buralar cümbüş evidir. Böyle bir din mi olur? Hepsi teröristtir. Aleviler ve Kürtler DHKP-C ve PKK’lıdır. Alevilerin hepsi teröristtir” dediği iddia edilen Prof. Dr. Ahmet Şeref Demirel'in yargılandığı davada karar verildi.

PİŞMANLIK GÖSTERMEDİ

İstanbul 14. Asliye Ceza Mahkemesi, Prof. Dr. Ahmet Şeref Demirel'in Türk Ceza Kanunu’nun “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasının yer aldığı 216/2. Maddesinden suçlu bulunduğunu açıkladı.

Doktorun, 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, pişmanlık göstermediği için indirim uygulanmamasına hükmedildi.

Prof. Dr. Ahmet Şeref Demirel'in sabıkası olmaması nedeniyle, hapis cezası ertelendi. 1 yıl boyunca denetimde kalacak, bu sürede kasıtlı bir suç işlenesi durumunda ceza infaz edilecek. Karara istinaf mahkemesinde itiraz hakkı bulunuyor.

Ne olmuştu?

İbrahim Kartal, 8 Temmuz 2015’te tedavi olmak için Çapa’daki İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine gitti ve muayene için Prof. Dr. Ahmet Şeref Demirel'in odasına girdi. Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre, Kartal, şikayet dilekçesinde olayı şöyle anlattı:

“Doktor Ahmet Şeref Demirel beni muayene ettikten sonra masasına oturdu. Nereli olduğumu sordu. Ben Sivaslı olduğumu söyledim. ‘Alevi misin?’ diye sordu. Evet, dedim. Bunun üzerine profesör olmuş bir kişiden beklenmeyecek şekilde iftira ve hakaretlerle dolu sözler sarf etmeye başladı.

“Kendisi bana ‘Aleviler Cemevi’nde dansöz oynatıyor. Şarap içiyor, buralar cümbüş evidir. Böyle bir din mi olur? Hepsi teröristtir. Aleviler ve Kürtler DHKP-C ve PKK’lıdır. Alevilerin hepsi teröristtir’ dedi.

TIKLAYIN

“Akabinde ‘Berkin Elvan da teröristtir. Dosyası var aç oku öğrenirsin’ dedi. Gezi olaylarından da bahsetti ve şunları söyledi:

‘Katılanların hepsi Alevi ve Kürtler’di. Hepsi şarapçılar ve vatana düşmanlar. Ayrıca Aleviler Atatürk’ü de sevmezler.’ Ben [Atatürk’ü] çok sevdiğimi ve söylediklerinin iftira ve hakaret olduğunu, bunların yıllardır toplumdaki önyargılar olduğunu, kendisinin bizi aşağılamaya hakkı olmadığını söyledim.

“Daha sonra tahlillerimi gösterdim. Bana net bilgi vermedi, ilaç vs yazmadı, öneride bulunmadı. Ben ne yapmam gerektiğini sordum. Bana önemsiz ve özensiz bir şekilde ‘Bir şeyin yok. Berkin Elvan dosyasını oku gel o zaman konuşalım’ dedi. Benimle ilgilenmedi.

“Açıkça ayrımcılık yaptı, iftira ve hakaretlerde de bulundu. Ben de daha sonra doktor hakkında Fakülte Dekanlığına 68309 Sayı nolu şikayet dilekçesini verdim.”

İbrahim Kartal savcılığa verdiği şikayet dilekçesinde, doktor Ahmet Şeref Demirel’in şahsına ve topluma ağır hakaret ve iftiralarda bulunduğunu belirtti:

“Ayrımcılık yaparak nefret suçu işlemiştir. Bana karşı doktor sorumluluğunu da yerine getirmeyerek görevini açıkça ve kasten ihmal etmiştir.”

REKTÖRLÜK SORUŞTURMA İZNİ VERMEDİ

Doktorla ilgili soruşturma izni için dosyanın gönderildiği İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü “görevi kötüye kullanma” suçundan soruşturma izni vermedi.

Danıştay 1. Dairesi ise Rektörlüğün “görevi kötüye kullanma” suçundan soruşturma açılmamasına dair kararını onarken, doktor Ahmet Şeref Demirel hakkında “‘Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama’ suçu ile ilgili olarak mevcut delillerin, atılı suçtan dolayı şüpheli hakkında kamu davası açılması gerektiği hususunda yeterli şüphe oluştuğu anlaşıldığından” dava açılmasına karar verdi.

Ahmet Şeref Demirel hakkında 20 Kasım 2019’da hazırlanan iddianame İstanbul 14. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi. Yargılamada, bugünkü 4. duruşmada karar açıklandı.

Gazete Duvar

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
sağlıkcı... 2 ay önce
doğruysa eğer .ne diyeyim..prof. olmuş ama insan olmuşmu??????????ceza ertelemesi daha bir çok meczubun çıkmasına delalet olmaz..yuh be.. daha neler göreceğiz..adam terörist olsaydı çeker vururdu diycem neyse...rezil bir durum...
Hekim 2 ay önce
21. Yüzyılda böyle halkı kin ve düşmanlığa sevk edenler. Hak ettiklerini alıyor, adalet tecelli ediyor. Hipokrat yeminini unutanlar, halkın nezdinde de unutulmaya mahkumdur.
Saĝlıkcı 2 ay önce
Okumuş cahil istanbul tıp fakültesinde yetişen doktorlara bak böyle doktorları fetö dan altına almak lazım boşuna okumuş adam olamamış yazık daha hastayla nasıl konuşacağını öğrenememiş birde resmi kurumda nasįl davranacagını bilmiyor bu doktoru birisinin eline geçer güzel bir dayak atar burda istanbul tıp fakültesi rektöründe suçludur
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?