Albay Kadrosuna Lise Mezunu Başhemşireyi Atamışlar!

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Milli Savunma Bakanlığı’na (MSB) bağlı Ankara’daki Özel Bakım Merkezi'nde açık bulunan ve albay kadrosu ile ifa edilen başhemşirelik görevine lise mezunu Perihan Güldemir’in getirildiğine dair iddiaları TBMM gündemine taşıdı.

Gündem 17.09.2021, 19:07 Zeynep Elmalı
Albay Kadrosuna Lise Mezunu Başhemşireyi Atamışlar!

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, yaptığı yazılı açıklamada, Özel Bakım Merkezi'ndeki başhemşirelik kadrosunun albay kadrosu olduğunu anımsattı. Hakverdi, Merkez’de yaşanan görev değişikliği sürecini şöyle anlattı:

“Başhemşirelik idaresinde, albay başhemşire, sivil memur başhemşire yardımcısı, eğitim hemşiresi, idari işler astsubayı ve veri hazırlama memuru bulunmaktadır. Daha önce bu birimin başında bulunan yarbayın ücretsiz izne ayrılması nedeniyle görevi, hali hazırda başhemşirelik idari kadrosunda başhemşire yardımcısı olan GATA Hemşirelik Yüksek Lisans Mezunu bir memur devralır. Boşalan kadroya ise 1 Eylül 2021 itibari ile Sağlık Meslek Lisesi mezunu ve bugüne kadar mesleğini çok az icra etmiş Perihan Güldemir’in getirilmesi ile görevini Güldemir’e bırakır.”

Yemekhane sorumluluğundan başhemşireliğe

Bu duruma tepki gösteren CHP’li Hakverdi, şunları kaydetti:

“Edindiğimiz bilgilere göre; başhemşireliğe atanan Güldemir, neredeyse mesleğini hiç icra etmemiş biri. Daha önce şehir hastanesinde ve Cumhurbaşkanlığı’nda çeşitli görevlerde bulunmuş ve son olarak Tandoğan’da bulunan Sivil Memur Eğitim Misafirhanesi’nde yemekhane sorumlusu olarak çalışmıştır. Milyonlarca gencimiz işsizken ve yüzbinlerce memur görevde yükselme beklerken AKP iktidarı, istediği kişiyi sorgusuz sualsiz devletin her kademesinde istediği göreve getirmektedir. Bu atamalar, AKP saltanatının işleyiş biçiminin fotoğrafıdır. Liyakat, hak ve hukuk gözetmeyen binlerce atama ile devletin işleyişi ve kadim geleneği adeta yok edilmiştir. Bu iktidar, birçok kişinin ahını almış bir iktidardır. Bu iktidar, kul hakkı yerken yüzü dahi kızarmayan bir iktidardır.”

"İsmail Kahraman’la akrabalık bağı var mı "

Güldemir’in sosyal medya hesaplarında sıkça eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman ile çekilmiş fotoğraflarını paylaştığını hatırlatan Hakverdi, Hulusi Akar tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM'ye verdiği soru önergesinde, Güldemir’in bu göreve hangi nedenle getirildiğinin yanı sıra Güldemir’in eşi ya da kendisinin İsmail Kahraman ile bir yakınlığı olup olmadığını da sordu.

Hakverdi, Akar’a şu sorulara yöneltti:

- “MSB Özel Bakım Merkezi’nde albay kadrosu ile ifa edilmesi gereken göreve lise mezunu ve meslekten uzak olan Perihan Güldemir’in getirilmesinin nedeni nedir?

- Bu göreve atanan Güldemir ya da yakınlarının AKP ile ne gibi bir bağlantısı vardır? Var ise atanmasında liyakate değil siyasi nüfusa göre mi karar verilmiştir?

- Başhemşire yardımcısının dahi akademik kariyeri ortada iken bu şahsın hangi hünerleri ya da üstün yetenekleri takdir edilerek kuruma başhemşire olarak atanmıştır?

- Bu durum, kurumda huzursuzluk yaratmakta mıdır? Ve bu huzursuzluk sonucunda verilen hizmetlerin aksayacağı düşünülmemiş midir?

- Güldemir’in sosyal medya hesaplarında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve sıkça eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman ile fotoğrafları bulunmaktadır. Güldemir’in ya da eşinin İsmail Kahraman ile bir akrabalık bağı bulunmakta mıdır? Açıksa liyakatsiz olduğu görülen bu göreve, bu bağ ya da referans sayesinde mi getirilmiştir?"

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
Yavuz 1 ay önce
Her nerde ve ne kadar torpil peşinde koşan, siyasi yalakalık yaparak birilerinin KUL HAKKINA giren, kamuyu cahilliğinden ve liyakatsizliğinden dolayı ZARARA uğratan, doğmamış YETİMİN hakkının ÇALINMASINA, müsade eden, destekleyen yardım eden varsa.................. Herkes kendi cümleleriyle doldurabilir, malesef çalmak hak, ihbar etmek suç olmuş.
Mersin 1 ay önce
Hemşire nihayetinde. Bi bakmak lazım. Bizim gördüklerimizin yanında bunlar çok normal geliyor. Küçümsemek gibi olmasın ama mersin İl müdürlüğünde hizmetli birim sorumlusu yapıldı, hemde ilkokul mezunu. Üstelik geçmiştede yıllarca 112 de sorumluluk yapmış biri ve bu görevdeyken yolsuzluk yaptığına dair dosyaları mevcut. Bildiğim kadarıyla halen yargılanıyor
Başkan 1 ay önce
Tabiki okul çok önemli ancak okul kriter sadece olmamalı bir memurun görevde yükselme olmazsa memurun bir hedefi olur mu? sağlık bakanlığı personel yapısı olarak genç ve dinamik iken neden görevde yükselme sınavı açılmaz en son açılan sınav 2015 idi ve yönetici olarak şube müdürü alındı aradan 6 yıl geçti...
Amk 1 ay önce
Daha cok pislikler var.ömrü olan gorur
8
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?