Aile Hekimlerinden Özlük Hakları Kayıpları Nedeniyle Eylem Kararı

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), "Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği" ile aile hekimlerinin sözleşmelerinin il sağlık müdürlerinin iki dudağı arasına bırakıldığını savunarak, özlük haklarındaki kayıplar nedeniyle yönetmeliğe karşı tepkilerini sürdürüyor

Gündem 10.07.2021, 12:49 Güler Sağlam
Aile Hekimlerinden Özlük Hakları Kayıpları Nedeniyle Eylem Kararı

Milliyet'ten Aykut Yılmaz'ın haberine göre: Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), Aile Sağlığı Çalışanları Federasyonu, Genel Sağlık İş Sendikası, Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası, Birlik Dayanışma Sendikası, Türkiye Aile Hekimlik Uzmanlık Derneği bugün Ankara'da bir araya gelerek yönetmeliğe karşı ortak tepkileri dile getirecek.

Milliyet'e konuşan AHEF 2. Başkanı Hacı Yusuf Eryazğan, yönetmeliğin aile hekimlerini özlük hakları konusunda sıkıntıya düşürmediğini belirterek, şunları söyledi: "Yönetmelik, kronik hasta takibini zorlaştırdı. O kadar çetrefilli hale getirildi ki vatandaşın bu noktada hizmet alması mümkün gözükmüyor. Ortalama bir izlem 30 dakika sürdüğü için aile hekimlerinin bu kadar iş yükü arasında bu hizmeti vatandaşa sunması mümkün gözükmüyor. Yönetmeliğin geri çekilmelisini bekliyoruz. Bugün eylemsellik takvimimizi açıklayacağız."

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
Uzm dr 3 hafta önce
Ne kaybı be önceden sağlık ocaklarında daha çok çalışırlarken daha az maaş alirlarken en fazla 6000 TL maaş şimdilerde ise daha az çalışıp en az 13,15 bin TL arası maaş alıyorlar neyin kaybı bu
Başka bir aile hekimi 3 hafta önce
1000 nüfusa kadar aile hekimleri 4800 lira maaş alıyor, ne 13-15 bini anlamadım. Belediyede çalışan işçiler 6500 lira maaş alırken bir meslektaşınızın, üstelik yeni başlayan bir hekim değil, acilde tecrübe kazanmış ve sonrasında aile hekimi olan bir meslektaşınızın bu miktarda maaş almasını mı kıskanıyorsunuz. Poliklinikse aile hekimleri de poliklinik yapıyor. Uzman hekimler normal şartlarda 80 hasta civarı bakıyorken şimdi pandemi nedeniyle sırayla değil sadece randevulu hastalara bakıyorlar. Poliklinik yükü de birinci basamağa yükleniyor. Aile hekimleri şimdi günlük 70-80 poliklinik hastasına hizmet verirken aynı zamanda izlemleri ve aşılamaları da yetiştirmeye çalışıyorlar. Devlet hastanesinde bir doktor aşılamada görevlendirilirken asm'lerde maalesef bu mümkün olmuyor. Ayrıca şimdi yeni yönetmelikte istenen tarama ve izlem de normal bir durum değil, çünkü bir izlemi yapmak için hastadan detaylı anamnez almak gerekiyor (ki bu durumu çoğu uzman hekim bile yapmıyor, gelen hastalarımdan aldığım geri bildirimlere göre). Ardından bu bilgileri bir de hyp sistemine girmek gerekiyor ki bu tam bir işkenceye dönüşebiliyor, çünkü sistem bazen aşırı yavaş çalışıyor. Uzman hekimlikten de aile hekimliğine geçiş yapılabiliyor, eğer bu yoğunluğa kendinizi hazır hissediyorsanız sizi de aramızda görmek isteriz.
Ailehek 3 hafta önce
Uzman kardeş sağlık ocağında kaç kişi çalışıyordu haberin var mı? Aile hekimliğinde 1 hekim bi asc var yani 2 kişi. Sağlık ocağında hiç olmazsa 3 4 öğrenci olurdu başka bir şey demiyorum. Ha uzman hekimsen ilk yerleştirme de geçebilirsin aile hekimliğine bekleriz seni de buyur gel.
20
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?