Aile Hekimlerinden Bakan Koca'ya: Sözünüzü Tutun!

Aile hekimleri, ek ödeme adaletsizliğinin giderilmesini istedi. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Özlem Sezen, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bu yönde çalışma yürütüldüğüne ilişkin açıklamasını hatırlattı. Sezen, “Bu sözün yerine getirilmesini bekliyoruz” dedi.

Gündem 22.07.2020, 13:42 22.07.2020, 13:45
Aile Hekimlerinden Bakan Koca'ya: Sözünüzü Tutun!

TIKLAYIN

Sağlık Bakanlığı Kovid-19 mücadelesinde yer alan sağlık çalışanlarına ek ödeme yaptı. Birinci basamakta çalışan aile hekimleri, mart, nisan, mayıs aylarında hem filyasyon çalışmalarına katıldı hem de poliklinik hizmetini aksatmadı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 13 Mayıs’ta aile hekimlerine ek ödemeyle ilgili “Daha önce yapılabileceğini söylemiştim. Yapılma noktasında bir çalışma içindeyiz” açıklamasını yaptı. Aradan geçen iki aya rağmen çalışmanın sonucuna ilişkin bir bilgi alamayan aile hekimleri, ek ödeme bekliyor.

İKİ AY GEÇTİ

Dr. Özlem Sezen aile hekimlerinin pandemi döneminde çalışma koşullarını anlattı:

“Sağlık Bakanı Meclis’te konuşma yaptı,filyasyon destekleri için aile hekimlerine teşekkür etti. Alkış kampanyası oldu. Sağlık Bakanı Kovid-19 ile ilgili çalışanlara ek ödenek olacağını söyledi. Bu ödenek çıktı ancak aile hekimleri bundan yararlanamadı. Daha sonra basın toplantısında konuyla ilgili çalıştıklarını söyledi. Aradan iki ay geçti hâlâ ödenek yok. Hastanelerde poliklinikler kapandı, girişimsel işlemler yapılmadı. Aile hekimleri bu süreçte poliklinik hizmetlerini aksatmadı. Kovid-19 şüphesi ile gelen hastaları hastanelere yönlendirdi. Bunların içinden Kovid-19 tanısı alanlar oldu. Aile hekimleri risk altında çalıştı. İki meslektaşımız hayatını kaybetti. Çok sayıda aile sağlığı merkezi çalışanı izleme altına alındı. Bütün bunlara rağmen bizler ek ödeme kapsamına alınmadık. Hak eden almalı, bizler hak ettiğimizi düşünüyoruz. Aile hekimlerine hak ettikleri önemin verilmesini bekliyoruz.”
Yorumlar (1)
sağlıkçı 3 ay önce
bu iş bakan kocayı aşan bir iş
26
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?