Aile Hekimlerinden Bakan Koca’ya Mektup

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Başkanı Dr. Gürsel Özer, Sağlık Bakanlığı sistemi üzerinden Aile Sağlığı Merkezleri’ne (ASM) aşı randevularının verilmesinin yarattığı yoğunluğa tepki göstererek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya çağrıda bulundu.

Gündem 20.06.2021, 16:01 20.06.2021, 21:23 Zeynep Elmalı
Aile Hekimlerinden Bakan Koca’ya Mektup

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Başkanı Dr. Gürsel Özer, Sağlık Bakanlığı sistemi üzerinden Aile Sağlığı Merkezleri’ne (ASM) aşı randevularının verilmesinin yarattığı yoğunluğa tepki göstererek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya çağrıda bulundu.

Corona virüsü aşısı randevuların Sağlık Bakanlığı tarafından verilmesinin aile sağlığı merkezlerinde yoğunluk oluşmasına dikkatini çeken Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Başkanı Dr. Gürsel Özer, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya hitaben yazdığı mektupta şu ifadeleri kullandı:

Sayın Sağlık Bakanımız aile sağlığı merkezlerinin fiziki koşullarının yeterliliğini dikkate almaksızın ve aile sağlığı merkezlerinde yüzde 20’lere varan aile sağlığı çalışanı eksikliği mevcutken, aile hekimlerinin oluşturdukları randevu sistemine müdahale etmiştir. Fiziki mekanların ve aile hekimliği çalışanlarının kaldıramayacağı sayıda aşı randevu verilerek, aşılamada adeta kaos yaşanmış, aile sağlığı merkezlerinde kalabalıklar oluşmuş ve yaşanan sistemsel sorunlarla birlikte oluşan kalabalıklar bulaşa zemin hazırlamıştır.

Pandemi sürecinde tüm kurum ve kuruluşlar ya esnek çalışmış ya da acil olmayan işlemleri ötelemişlerdir. Bunun tek istisnası vardır oda aile hekimliği çalışanlarıdır. Toplum sağlığı merkezleri tarafından yapılan okul aşıları Aile hekimliği çalışanlarına verilmiş , 3 yılda yapılması planlanan okul aşıları bizler tarafından bir yılda tamamlanmış, pandemi etkisi ile erişkin aşılarına artan talebe yanıt verilmiştir.

Hastanelerde bile acil olmayan poliklinik ve ameliyatlar ötelenmiş iken, pandemi sürecinde bile ertelenebilir performans işlemleri ötelenmemiş, bu da yetmezmiş gibi aile hekimliği çalışanlarından performans kesintileri yapılmış ve ihtar puanıyla cezalandırılmıştır .

Şimdi Sayın Bakanımıza soruyoruz ?

Tüm kurumlar ertelenebilir işlemlerini ertelemiş iken hastaneler dahil acil işlemler dışında hizmetlerini kısıtlamış ve enerjisini pandemi mücadelesine ve aşıya vermiş iken, hiçbir hizmetinde erteleme olmayan, para cezası ve İhtar ceza puanı zulmüne uğrayan aile hekimliği çalışanları, aşılamadan dolayı neden şartsız ek ödeme kapsamına alınmamıştır. Sayın Bakanım. Biz bunu kabul etmiyoruz .

Eşitlik istiyoruz.

Adalet istiyoruz.

Yoksa sayılmayı kabul etmiyor ve sizin göreve davet ediyoruz.

İvedilikle aile hekimliği çalışanların ertelenebilir negatif performans işlemlerinden muaf tutulmalıdır.

Pandemi mücadelesi diyoruz, sabrediyoruz.

Elimizden gelenin fazlasını yapıyoruz .

Yapacağız .

Ancak yok sayılmayı ve eşitsizliği asla kabul etmiyoruz.

Sabrımızın sonundayız.

Çocukluk çağı aşılarında Avrupa birincisi olan, yüzde 95’lerin üzerinde aşı yapan, yine pandemi aşılamalarında çok büyük oranda aşı yapan aile hekimliği çalışanları ek ödemeyi ve geçmiş dönemlerindeki kayıplarının telafisini hak ediyor.

Hakkımızı istiyoruz…

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (6)
Sağlık 2 ay önce
Bu ekstra verilen bir ücret ise asm lerinde hakkı olduğunu düşünüyorum cunki sürecin başından beri bu işin içindeler....
Artık bittik 2 ay önce
Dertler derya oldu ama gözümüzün içine bakarak sadece tesekkur ediyorlar..
vatandaş 2 ay önce
sizin göreviniz o devlet memurusunuz
Gerçek vatandaş 2 ay önce
Senin görevinde siyasi şovları izleyip saglik personelinin çok para aldığını düşünerek buralarda şov yapman sonra gidip kuzu kuzu oyunu sana şov atanlara vermen...hadi git buralarda şov yapıp da milleti günaha sokma şovunu başka yerde yap ikileeeee....
Asm 2 ay önce
Asmlerdeki tibbi sekreterlerde kadro istiyoruz bizide gorsun gozunuz
uzm dr 2 ay önce
başta abd olmak üzere avrupa ülkelerinde bütün sağlk çalışanları laboratuvar tek, aneztezi tek röntgen tek vbvb tüm teknisyenler branş ünvan farketmeksizin aşılama çalışmalarında görev verilirken çalışırken ve hatta ordu askeriye personeller polisler bile görevlendirilirken bizim ülkemizde herşey hemşirelere sağlık memurlarına yıkılmış durumda böyle olunca da personel yetersiz kalıyor yada çalışanların canı çıkıyor çalışmaktan böyle yapılarak hem iş yükü azaltılır hem daha çok aşılama yapılmış olur daha çok kişiye ulaşılır bir aşı yapmak için hemşire olmak gerekmez sanırsam bütün sağlık personelelri bu alanda görevlendirilebilirler asm de trsm de,il ilçe sağlık müdürlüklerinde ,halk sağlıgı merkezelerinde vb vb yerleredeki bütün sağlık çalışanşarı hatta psikologlor,sosyal çalışmacılar,çocuk gelişimciler,odyologlar perfüryonistler diş teknisyenleri att ler paramedicler vbvb görev verilmelidir bu iş sadece hemşirelerle olacak iş değildir doktorları bile bu alanda çalıştırılmalıdır yoksa bu iş bitmez geç biter bu sayede 1 milyon değil günlük 2 ,3 milyon kişi aşılanabilir bütün herkes elini taşın altına koymalıdır
33
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?