Aile Hekimleri: ASM’ler 5 Bin Aşıyı Bitirirken Hastanelerin 2 Bin Aşı Dahi Yapamaması düşündürücüdür!

81 il ve 973 ilçede, şehir hastaneleri, devlet ve özel hastanelerde, saat 24.00’e kadar saat aşılama hizmeti devam ettiği halde 3 saatte 2.000 aşı bile yapılamamış.

Gündem 21.02.2021, 20:34 21.02.2021, 21:06 Güler Sağlam
Aile Hekimleri: ASM’ler 5 Bin Aşıyı Bitirirken Hastanelerin 2 Bin Aşı Dahi Yapamaması düşündürücüdür!

Aile Sağlığı Merkezleri gün içinde her zamanki işlerine devam edip 500.000 aşıyı yaparken hastanelerin 2.000 aşı bile yapamaması düşündürücüdür.

Türkiye’de aşılma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Peki bu çalışmaların ana merkezi neresi? Tabii ki aile hekimlikleri 65 yas üstünün aşılanması ile aşılanan sayısının çok arttığı bu dönemde Sağlık Bakanlığının açıkladığı rakamlar çok dikkat çekici… Özellikle gündüz mesai saatleri aile hekimliklerini çok yoğun bir şekilde tercih edilirken aksama saatlerinde rakamlar çok düşüyor. Mesai saatleri içerisinde 400 bin aşının %70’i aile hekimliklerinde yapılırken akşam saat 6 sabah saat 6 arasında, 12 saatte 81 il ve 973 ilçede, şehir hastaneleri, devlet ve özel hastanelerinde sadece 2.000 hasta aşılanıyor ve aşılama hızı çok fazla düşüyor. AHEF olarak biliyoruz ki; Covid19 ile mücadelenin gösterilmese de aile hekimleri olduğu gibi aşının da gerçek kahramanları aile hekimleri bu büyük farkı yaratan tüm aile hekimlerini aile sağlığı çalışanlarını tebrik ediyoruz.

TIKLAYIN

Ancak aile hekimleri son 12 ayda bütün rutin bebeklik dönemi aşılarını aşılama oranını düşürmeden takip ettiği, tüm gebeleri, bebekleri, çocukları izledikleri, 6 ay tüm hastanelerde poliklinik hizmetleri durduğu ve ülkenin sağlık hizmetlerini yüklendikleri halde çok büyük bir haksızlığa uğradılar ve sorunları hala çözüm bulmadı.

AHEF olarak aile sağlığı çalışanı açığı gibi kronikleşmiş sorunları defalarca Sağlık Bakanlığına ilettik. Aile sağlığı merkezlerinin fiziksel yetersizliklerini ve her yerde kamu binası olması gerektiğini anlattık. Buna rağmen 5 yıldır derinleşen sorunlar halen devam etmektedir. Sağlık Bakanlığının tüm hastanelere sunduğu 12 aydır devam eden şartsız ek ödemeden aile hekimleri sadece 3 ay şartlı bir şekilde yararlanmıştır.

Bu dönemde bu kadar özveri ile çalışan ve aşılamada ülkenin tüm yükünü taşıyan, en önemli rolü oynadığı açık olan aile hekimlerine 12 ay şartsız ek ödeme analarının ak sütü kadar helaldir. Sağlık Bakanlığı yetkilerinin bu gerçekleri bildiklerine eminiz. AHEF olarak bunu kamuoyuyla paylaşarak bu konuda acilen düzeltme istiyoruz.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (12)
Seç Saçmala 2 hafta önce
Aşı işi hastane işi değil. İşinize bakın. İnsanlar en kendilerini yakın yere aşı olmaya giderler.
Aile hekimi 2 hafta önce
Aile Hekimi olarak söylüyorum. Aşı işinin hastanelere verilmesi yanlıştı. Sadece allerji öyküsü bulunan kişilere,yüksek riskli olarak değerlendirilen kişilere sevk ile hastanede yapılmalıydı. Bu iş ASM'lerin işidir. Hastanede koruyucu sağlık hizmeti verilmez.
Diş hekimi 2 hafta önce
Aile hekimliği kadar rahat bir yer mi var.. En basit iişi yüksek ücretle yapan tek hekim grubu aile hekimleri..
asklipius 2 hafta önce
tembellik yapmayıp okuyaydın biraz daha da aile hekimi olaydın.sen de yan gelir yatar tonla para kazanırdın
Hadi yaaa 2 hafta önce
bak sen
Hemsire 2 hafta önce
Sizin Primer işiniz aşı.hastanelerde aşı birimi olmadığı halde asi birimleri kuruldu sizin iş yükünüzü hafifletmek için.hem aile hekim sayisi hastane sayısından katbekat fazla olduğundan olabilirmi.bir ilde 3 hastane varsa en az 1000 aile hekimi vardır.
CovidAcilDr 2 hafta önce
Yıllarca izin rapor ilaç yazmaktan bir şey yapmadınız. Azıcık iş çıktı ve sahada çalıştınız diye ağlamayın hemen!
Mustafa 2 hafta önce
Düşünecek bir şey yok, aşı için herkes ASMler yakın diye oraları tercih ediyor. Evinin yakınına gitmeyi istiyor. Sonuçta insanlar aşı için geliyor, geleni kovmuyor hastaneler?
Sartorius 2 hafta önce
Hastaneler aşıyı da yapacaksa asmlere ne gerek var acaba? Hastane hasta bakar adı üstünde.
işini yap 2 hafta önce
Aşı işi, aile hekimlerinin işi. Bu güne kadar hep sırt üstü yattılar. Bir kaç aşı yapınca da yorulduk naraları
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-1
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?