Afganistan'da Mahsur Kalan İrem Hemşire Kurtarıldı!

20 yaşındaki İrem Kahraman ve 2 arkadaşı, 3 ay önce Afganistan'a çalışmak için gitti. Taliban'ın işgali sonrasında mahsur kaldıkları bölgeden çıkarılmak için yardım bekleyen İrem Hemşire Türkiye'ye dönmek üzere havaalanına Türk askerleri koruması altında getirildi. İrem Kahraman'ın ilerleyen saatlerde bineceği uçakla Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.

Gündem 19.08.2021, 00:13 19.08.2021, 00:16 Güler Sağlam
Afganistan'da Mahsur Kalan İrem Hemşire Kurtarıldı!

3 ay önce çalışmak için arkadaşıyla birlikte Afganistan'a giden 20 yaşındaki İrem Kahraman, Taliban'ın ülkenin büyük bölümünü kontrol altına almasının ardından yaşadığı bölgede mahsur kaldı. Ailesinden Türkiye'ye dönebilmek için yardım isteyen Kahraman, bölgedeki kaos ve korkuyu İhlas Haber Ajansı muhabirine anlattı.

Genç hemşirenin babası Mahmut Kahraman, Bursa Valiliğinden bakanlıklara kadar bütün yetkililere ulaşmaya çalışıp kızını evine getirmek istiyor. Gün içerisinde Türkiye-Afganistan Konsolosluğu ile irtibat halinde olan baba Kahraman, "Taliban yönetimi ele geçirdiğinden beri konsolosluk yetkilileri ile irtibat halindeyiz. Havaalanında çok fazla yoğunluk olduğu söylendi. Türk vatandaşlarının tahliyesinin başladığı, fakat meydana gelen izdihamın önüne geçebilmek için tedbirler alındığı ve bu şekilde ulaşımın sağlandığı belirtildi. Biz devlet büyüklerimizden bir an önce kızımı ve diğer vatandaşlarımızın sağ salim ülkemize getirilmesini istiyoruz" dedi.

HABERİN GEÇMİŞİ

Genç hemşirenin babası Mahmut Kahraman, Bursa Valiliği'nden bakanlıklara kadar bütün yetkililere ulaşmaya çalışıp, kızını evine getirmek istiyor.

Gün içerisinde Türkiye-Afganistan Konsolosluğu ile irtibat halinde olan baba Kahraman, "Taliban yönetimi ele geçirdiğinden beri konsolosluk yetkilileri ile irtibat halindeyiz. Havaalanında çok fazla yoğunluk olduğu söylendi. Türk vatandaşlarının tahliyesinin başladığı, fakat meydana gelen izdihamın önüne geçebilmek için tedbirler alındığı ve bu şekilde ulaşımın sağlandığı belirtildi. Biz devlet büyüklerimizden bir ân önce kızımı ve diğer vatandaşlarımızın sağ salim ülkemize getirilmesini istiyoruz" dedi.

"Günlerdir ne uyuyoruz ne yiyip içebiliyoruz"

El bebek, gül bebek büyüttüğü kızıyla sadece internet bağlantısı sağlanabildiğinde belirli zamanlarda görüşebildiğini anlatan anne Fatma Kahraman, "Kızımın ve bizim günlerdir ne yaşadığımız bir tek Allah biliyor. İrem orada sürekli korku içerisinde, psikolojisi bozulmuş bir hâlde. Her aradığında 'Anne beni kurtar' diye sesleniyor. Sürekli birilerine ulaşıp kızımı oradan kurtarmamızı istiyoruz. Yetkililerden Allah razı olsun, ulaşıyoruz. Fakat herkes bir şeyler yapmaya çalışsa da, oradaki yoğunluktan henüz sonuca ulaşamıyoruz. Şu ânda sadece bilgilerini alıyorlar. Kızma ulaşıp onunla irtibata geçiyorlar. Kızımın bulunduğu bölgede güvende olmasını istiyoruz. Türkiye'ye bir ân önce getirilmesini istiyoruz. Burada başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bütün yetkilere sesleniyorum. Kızımın, arkadaşlarının ve oradaki Türk vatandaşlarının sesini duyun" dedi.

"20 yaşındaki bir genç için burada gördüklerimiz çok zor ve çok ağır"

İnternetten konuşan İrem Kahraman ise, yaşanan olayların âniden geliştiğini ve çaresiz kaldıklarını anlatarak, "15 Ağustos günü olaylar gelişince biz de kendimizi havaalanına attık. Orada bulunan, Türk Hava Yollarına ait tarifeli Türkiye seferi gerçekleştiren uçağa binmek istedik. Fakat o sırada Taliban ve Amerikan askerleri karşılıklı ateş açtı. Açılan ateş sonucu 5 sivil vatandaş öldü. O sırada biz de uçağa binmek istedik. Bindiğimiz uçak 200 kişilik olmasına rağmen, içerisinde binden fazla kişi vardı. Afgan askerleri bizi kolumuzdan tutarak aşağı indirdi. Sonra uçak hareket etti. Biz de kargaşa ve kaosun ortasında kaldık. Tanımadığımız bir Afgan vatandaşı, arabasıyla bizi güvenli bir bölgeye götürdü. Fakat çok korktuk, çünkü burada kimseye güvenemiyoruz. Bize yemek getirenler bile tanımadığımız Afgan vatandaşları'' dedi.

"Arkadaşımla birlikte bir ân önce buradan alınarak ülkemize dönmek istiyoruz ''

Türk yetkilerle sadece internetin çektiği sırada irtibata geçebildiklerini belirten İrem Kahraman, "İkinci bir uçağın havaalanına iniş yaptığını duyduk, fakat havaalanında yaşanan izdiham sonucu bölgeye vatandaşların alınmadığını öğrendik. Şu ânda bir evin içerisinde kısılıp kaldık. Sokağa çıkamıyoruz. Türk yetkilerle irtibat kurmakta zorluk çekiyoruz. Arkadaşımla birlikte bir ân önce buradan alınarak ülkemize dönmek istiyoruz. Buradan bütün yetkililere sesleniyoruz, Arkadaşım Mert Yamaç ile ben 20 yaşında Türk vatandaşıyız. Bu yaşadıklarımız gerçekten çok zor. Çok korkuyoruz. Buradan güvenli bir şekilde kurtarılmayı bekliyoruz. Biz buraya gezmeye gelmedik. İşimiz için geldik" diye konuştu.

Diğer yandan İrem Kahraman, 15 Ağustos günü yaşanan kaosu cep telefonu kamerasıyla çekerek ailesine attı. Görüntülerde, yaklaşık 5 bin kişinin bulunduğu havaalanının, kapıların açılmasıyla birlikte 5 dakika içerisinde boşaldığı görüldü. Bir başka fotoğrafa ise, genç kızın ve arkadaşlarının şehir içindeki tehlikeli yolculuğu yansıdı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
Hamdi YALÇIN 1 ay önce
CENNET ÜLKEMİZ: TÜRKİYE!
Gördünüz değil mi? İrem hemşirenin çaresizliğini, ailesinin korku ve endişe ile kızları İrem’in sağ salim Türkiye’ye dönüşünü bekleyişini ve nihayet cennet ülkemiz Türkiye’ye geldiğinde çok büyük bir özlemle ve göz yaşları içerisinde kızlarına sarılıp, İrem hemşire’nin nasıl bir tehlikeden kurtulduğuna tanık olduk.
Afganistan’da yönetime el koyan Taliban’ın halkından istekleri var. O istekleri yerine getiren Afgan halkı yaşamaya devam edecek veya Taliban yönetiminin istekleri karşısında ülkelerini terk ederek başka ülkelere kaçmaya ve oralara sığınmaya çalışacaklardır.
Medyadan takip ettiğim kadarıyla İrem hemşire başörtüsüz ve tesettürsüz bir kıyafetle Afganistan’da bulunuyordu. Ta ki Taliban’ın Afganistan’da yönetime gelmesine kadar. İrem hemşire de Taliban’dan kurtulmak, kaçmak ve canını kurtarmak zorunda kalmıştır. Devletimizin ilgilileri birçok Türk vatandaşının burnu dahi kanamadan ülkemize gelmelerini sağlamıştır.
Bu cennet ülkemizde açık, kapalı bütün kızlarımız, hanımlarımız özgürce kıyafetlerini seçebilmekteler, özel veya kamu kurumlarında görev alabilmektedirler. Üniversitelerde eğitim ve öğrenimlerini bugün özgürce sürdürebiliyorlar ve istedikleri yerlere seyahat edebiliyorlar.
Unutulmamalıdır ki, geçmiş dönemde üniversitelerde okuyan başörtülü kızların başlarını açarak okumaları isteniyor ve hatta ikna odalarında kızlarımız bu yönde ikna edilmeye zorlanıyordu. Üniversitelerde bağnaz düşünceli öğretim üyesi ve idarecilerin neredeyse manevi işkenceleri bugünkü iktidarın iş başına-yönetime gelmesiyle; bir çok üniversitede eğitim ve öğretim gören kızlarımızın göz yaşlarının sona erdiği, giyim-kuşam ve başörtüsü sorununun çözüldüğüne milletimiz tanık oldu. Ancak Cennet ülkemizde barış ve huzuru sağlayan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, güvenlik güçlerimiz( jandarma ve polisimiz) var güçleriyle teröristleri yok etmek için büyük bir çaba gösteriyor. Bu yönde çok büyük bir mesafe alınmış ve terör olayları neredeyse minimum seviyeye düşmüştür. Bugün artık teröristler inlerine kadar kovalanıyor ve yok ediliyor. Büyük bir inanç ve tam bir uyum içerisinde görev yapan yöneticilerimizin sayesine çok şükür Güvenlik Güçlerimiz (jandarma ve polisimiz ) ve Türk Silahlı kuvvetlerimizdeki Kahraman Mehmetçiklerimiz, aziz milletimizin can ve malının korunması, huzur ve güvenliği için gece ve gündüz demeden görevlerini yapıyorlar.
Öte tarafta ülkemizin kalkınmasını ve yükselmesini istemeyen, her ne yapılırsa yapılsın mutlu olmayan, hiçbir şeyi beğenmeyen dahili ve harici düşmanlar ve onların maşaları hainler hala bu ülkede yer bulabiliyorlar. Bu hainlerin bir de Afganistan’da Taliban yönetiminde yaşadıklarını düşününüz! Onlar bu cennet ülkemizde ağızlarını bir karış açıp, salyalarını sağa sola akıtarak özgürce konuşabilirler mi acaba?!
Cennet ülkemiz Türkiye’de huzuru bozmak isteyen hainler lütfen özgürlüğün ne olduğunu ve ülkemizin kıymetini İrem KAHRAMAN hemşireden öğrenin! Bu ülkede özgürce, mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamak isteyen milletimizin istiklal ve istikbaline karşı konulamayacağını sizler de öğrenin artık!…
Sağlık 1 ay önce
20 yaşında nasıl hemşire olunabilir. Olundu tamam bu kadar yeni bir hemşire neden Afganistan’a gider/gönderilir? Merak konusu.
Safa 1 ay önce
Genç meslektaşıma devlet büyüklerimizin el uzatmasini ve ailesine kavuşmasını diliyorum Allah yardımcısı olsun inseAllah
Hemsire 1 ay önce
20 yaşındaysa lise mezunudur.afganistana
dış ülke görevlendirmesi oluyormu.oluyorsada böyle yerlere daha deneyimli ve yaş itibariyle 25 yaş ve üstü sağlık personeli gitmeli.
11
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?