Adeta Çiftliğe Dönüşen Sağlık Müdürlüğüne Hastaneden Personeller Kaydırılıyor!

İşini layıkı ile yapan, canla başla mücadele veren sağlık personeli, yerelde yönetici atamalarındaki sorunlardan dolayı, “adamcılık” hastalığının girdabında med cezir yaşıyor ve mesleğinden soğutuluyor... Hastanede hemşire, sağlık personeli ve yardımcı sağlık personeli eksikliğinden dolayı, açılması gereken yoğun bakım ünitesi açılamıyor... Açılamıyor amaa.. Antalya İl Sağlık Müdürlüğünde gereğinden fazla çalışan bulunabiliyor. Senin adamın, şunun yakını falanca kişinin referansı filancanın telefonu ile hastaneden, adeta çiftliğe dönüşmüş olan müdürlüğe personel kaydırılıyor. İki gün önce atama ile gelen hemşire işe başlama evraklarını imzaladıktan sonra, hemen iki gün sonra geçici görevle müdürlüğün bir birimine transferi gerçekleşiyor.

Gündem 24.08.2020, 10:17 31.08.2020, 22:52 Güler Sağlam
Adeta Çiftliğe Dönüşen Sağlık Müdürlüğüne Hastaneden Personeller Kaydırılıyor!

Sağlık sektöründe yaşananları ele aldığımız iki yazımızı Antalya kamuoyunun dikkatine sunduktan sonra gerek telefonla, gerekse mesajlarla arayan dostlar, sıkıntıların aslında çok daha büyük boyutlarda seyrettiğini, yazılan konuların doğruluğunu teyit edercesine “daha da fazlası var” notunu ilettiler. Bunların üzerine gönderilen mailler ve ihbarlar bizleri şaşırtırken kaleme aldığımız her mesele çözüme katkı sunabilmek adına bir uyarıdan ibarettir.

Sorumlu Kimdir? Hastane Yönetimi mi? Antalya İl Sağlık Müdürlüğü mü? haberi için tıklayınız

Malumunuz Sağlık Bakanlığı, ülkemizde yapılan yatırımlarla, verilen hizmetlerle hükümetin en önemli icracı kurumu olarak göz dolduruyor. Hele hele şu içinde bulunduğumuz pandemi döneminde Dünyaya da örnek gösterilebilecek bir performans ortaya koyuyor. Doktorundan

hemşiresine, yardımcı sağlık personelinden güvenlikçisine kadar cansiperane bir çaba ile adeta destan yazılıyor. Fakat, İşini layıkı ile yapan, canla başla mücadele veren sağlık personeli, yerelde yönetici atamalarındaki sorunlardan dolayı, “adamcılık” hastalığının girdabında med cezir yaşıyor ve mesleğinden soğutuluyor. Bizim için geçerli kural liyakat ve adalet olmalıdır. Kepez Devlet Hastanesinden somut örnek verelim. Bakanlığın, Antalya’ya kazandırdığı en yeni sağlık tesisi. Milyonları bulan, adeta çiçek gibi bir yatırım. İşlerin sadece bina ile olmadığının en bariz örneği…Hemen yanı başında Sağlık İl Müdürlüğü… iki adım…

ATAMA İLE GELEN HEMŞİRE GEÇİCİ GÖREVDE MÜDÜRLÜKTE GÖREVLENDİRİLİYOR

Hastanede hemşire, sağlık personeli ve yardımcı sağlık personeli eksikliğinden dolayı, açılması gereken yoğun bakım ünitesi açılamıyor. Açılmalı. Bu yatırım bunu fazlasıyla hakediyor. Pandemi, Yoğun bakım, ve Acil servislerde nöbetler o kadar sık ki, işte bu nöbetler nedeni ile çalışanların aile bütünlüğü yara almaya başlamışken, Antalya İl Sağlık Müdürlüğünde gereğinden fazla çalışan bulunabiliyor. Senin adamın, şunun yakını falanca kişinin referansı filancanın telefonu ile hastaneden, adeta çiftliğe dönüşmüş olan müdürlüğe personel kaydırılıyor. İki gün önce atama ile gelen hemşire işe başlama evraklarını imzaladıktan sonra, hemen iki gün sonra geçici görevle müdürlüğün bir birimine transferi gerçekleşiyor.

İŞ YOĞUNLUĞUNDAN EVİNE GİDEMEYEN SAĞLIKÇILAR VAR

Bir tarafta iş yoğunluğu nedeni ile canından bezen çalışanlar, açılamayan servisler, açılamayan özellikli üniteler, iki adım ötede gizli bir elin operasyonu. Buna dur demek siyasetin/siyasetçinin, kentin ve yaşayanların yararına olacaktır. Müdürlük bünyesinde bir başkanlığın altında yüzlerce çalışan… Bir başka başkanlığın altında sayıları birkaç “on”larla ifade edilecek oranda personel… Kendi içinde personeli ayarlayamayan, daha doğrusu adamcılığın kitabını yazan yetkisiz yetkililer, ilgili referansların tabi ki gözdesi.

Bu yazılanlar birilerine hafif gelmiş olabilir. Öyleyse buyurun… Aynı hastane bünyesinde çalışan, problemli hale gelmiş bazı doktorların özel bir koruma kalkanında korunduğu iddiası ne kadar doğrudur? Defalarca tekrar eden “Bıçak parası” iddiası müdürlüğe şikâyet olarak iletilmişken, hangi sihirli el tarafından usta bir manevra ile bu inceleme ve akabinde gerçekleşmesi gereken soruşturma karşılıksız bırakılmıştır. Şikayet edenlerin dilekçeleri kayıtlarda mıdır? Yoksa sümen altı mı yapılmıştır. “Bir ben değil, her kes alıyor” söylemi, iftirası karşılığında müdürlük ne yapmıştır?

Bir kez daha ifade edelim. Sağlık Bakanlığının, Valilik makamının bu iddiaları acilen değerlendirmesi, İl müdürlüğü ve yönetim zafiyeti geçiren hastanelerde bir inceleme, gerekiyorsa soruşturma açması gerekmektedir. Tabiki adamcılık hastalığının uzağında… Not. Atatürk Devlet Hastanesi, Eğitim Araştırma Hastanesi ile çalışanların ve şahitlerin anlattıklarını da sırasıyla paylaşacağız. Sendikacıların yaptıklarını ise şaşkınlıkla dinlemekteyiz. Onların yaşadıkları bir yazı dizisinden ziyade fotoromanlara taş çıkartacak cinsten... Onlarıda kaleme alacağız...

Hidayet Gültekin/İleri Gazetem

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (26)
Antalya 12 ay önce
antalya il sağlık müdürlüğünde personel kısmı devede kulak. siz asıl ihalelerine bir bakın. devletin milyonlarca lirası kimlere peşkeş çekilmiş.
Saglikspor 12 ay önce
5000 kişinin çalıştığı antalyada personel daire başkanlığına müdürün eski özel kalemi, elazığlı, malumsenin sancaktarı ve eski polis olmaktan başka özelliği olmayan birinin getirilmesi ne kadar doğru acaba?
Akseki ???? 12 ay önce
Adı üstünde iddiadan ibarettir belki de ,kanit yoktur ,belkide senin gibi kötü niyetlilerin eseridir bu iddalar..
Finike personel 12 ay önce
Finike Devlet Hastanesi hakkında medyaya düşen yolsuzluk iddiaları neden sonuçlandırılmıyor.
Personel 12 ay önce
Antalya il sağlık müdürlüğü birilerinin arka bahçesi ama bu kesinlikle bakanlık değil. Müdür ve referans olup getirdikleri aile şirketi gibi yönetmeye devam ediyor. Her başkanlık ayrı bir dünya. Personele gelince daha düne kadar manevi kızlarım dediği iki bayan uzmanın elinde ve iki dudağı arasında kaldı. Ha noldu kızlarından biri istifa etti. Ama diğeri ve büyük olanı son sürat devam... Ah yerde kalmaz kalmıyacak. Antalya köklü değişikliklere muhtaç yoksa canı burnunda çalışanları belediye seçiminden sonrada faturayı kesecek. Malum bakanlığın soramadığı hesabı bu dünyada seçim sandığına ahirette ise kullun hakkını Rabbimin huzunda ilahi adalet ile vereceklerdir. Antalya fotoğraftan gördünüz (deniz, kum, güneş) değil, aile şirketidir. Manevi kızlarım ????
tavsiye 12 ay önce
Uzman oldum diye mangalda kül bırakmayanlar Allah korusun başkan yardımcısı olmak istiyor. Esincim Allah sana bir daha makam nasip etmesin canım benim. Bir ablan olarak söylüyorum çok ah aldın. Alıyorsun.
sana uzmanlığı ben verdim ..verdiğim gibide alırım 12 ay önce
ESİN rüzgarlar ESİN......Benim adım EBRUli, biraz gerçek biraz rüya
Antalya 12 ay önce
İl sağlık müdürü sağlık sen başkanının iki dudağının arasından çıkanları uyguluyor.... Sağlık bakanıma güveniyorum bu işe el atacaktır...Çok insanın canı yanıyor bu konudan
Hidayet 12 ay önce
kurumda bir muhasebe yetkilisinin hangi şartları taşıması gerektiği yönetmeliklerle, şartlarla teamüllerle belli olmasına karşın,  bu vasıfları taşımayan daha önce bu birimde çalışmamış ama falanca kişinin yakını vasfı ile o birimde yönetici olabiliyor.  

Kim ki bu? Meziyeti ne acaba?
Serik 12 ay önce
Ünaldan ve sinandan kurtulmak için salavat zinciri oluşturalım. Başka yolu kalmadı.
sss 12 ay önce
Antalyanin acilen sinandan kurtulması lazım... nerede bir arızalı tip var bakın kesin sinanın koruması altındadır. Bu durumdan kurtulmak için gerekiyorsa toplu halde istifaların gelmesi lazım.
personelci 12 ay önce
vAllahi sinan duymasın ağzını yırtar...
Antalya mı 12 ay önce
Personel başkanlığında teknik hizmetler sınıfının (inşaat teknikeri vb) ve taşerondan kadroya geçen ünvanı temizlik olanların en önemli birimlerde görev yaptığı müdürlük kadrolu personelleri de kırıp geçiren ildir. Hastanelerde çalışan bulunamazken bunu başaran Antalya Personel Başkanlığını tebrik ediyorum.
Müdür07 12 ay önce
Merak ettiğim bir şey var. Bir sağlık müdürü Pandemi süresince bir kere bile hastane ziyaret yapmazmı yahu. Bir komutan ordusunu savaşta nasıl terk eder? antalyada adammı kalmadı müdürlük yapacak?
Liyakat çok önemli 12 ay önce
Dünyada Cinselterapi sertifikasina sahip tek müdür antalya müdürüdür. Müdürünle gurur duy antalya.
sünnetçi 12 ay önce
bıçak parası değil o sünnet sünnet...
Bevliyeci 12 ay önce
Burası kepez devlet....Başhekim kendi meslektaşlarına göz yumarsa 500 liraya sünnet yapılır, 2000 liraya taş kırılır.
Bıçak parası alan şeref yoksununa 12 ay önce
Sünnet, Bıçak parası yada her ne isim altında vatandaştan para alan varsa Allah belasını versin. Onu koruyan gözetleyenlerinde Allah her türlü cezasını versin. Soysuzlar, kanı bozuklar
daha neler 12 ay önce
Aksekili rumuzlu arkadaşımızın kendi rantı için kendi düzeni için yaptığı yorumlara bir hayli güldüm bu arada ben sağlık personeli olmamam rağmen firma olmama rağmen olanı biteni buraya dökmeyeyim aksekili
Akseki ???? 12 ay önce
Benim bir rant la bir alakam yok,o sizin işiniz,ben saglik calisaniyim sadece.Sen sagliktan ne anlarsin ,kendinizi SAGLIKÇI MI SANIYORSUNUZ? ???????? bence sen isine bak,demek senin de bir karin agrin var ,ben oyle anladim
Akseki ???? 12 ay önce
Bu yaziyi yazan sayin hidayet gultekin ,bir kere sizi kınıyorum, yazinizin uslübu cok cirkin,bu iddialari buradan gundeme getirmenizide kotu niyet olarak algiliyorum,belkide asagida yorum yapanlar iddia sahibidir diye düsünuyorum.yorumlari okudugumda ise kiskanc ,hirsli calisanlar oldugu belli ,ben bir saglik calisani olarak hic bir yorum Antalya nin saglikta ki basarisini gölgeleyemez. bu durum il saglik müdürümüzün ve ekibinin disiplinli akilli ve cok calismasindan kaynaklidir.Herkes yönetici olamaz ,yonetici olmanin hekimlikle de hic bir alakasi yok ,Antalyanin sagliktaki basarilari tamamen il müdürümüzün yönetimdeki basarisidir.gerisi hikaye.Bu yazilarda kimseye zarar veremezsiniz.size tavsiyem yazilarinizi yazmadan once arastirmaniz ,insanlari bu sekilde karalamaya calismaniz cokkk AYIP ,meslek etigine de yakışmaz ve bu yalanlari size iletenler neden bu zamana kadar beklemisler ? DIYE DE DÜSUNUYOR INSAN ,o yüzden yazilarinizin haber niteligi yok, sadece amaciniz farkli ....
uzman adayı 12 ay önce
hepsi doğru kardeş emin ol hepsi doğru... Antalya da neler oluyor neler....bunu sende biliyorsun :)))))))))))
Hidayet bey az bile yazmış
SELİM 12 ay önce
Bu iddialar doğru değilse o zaman il sağlık müdürünün sözleşmesi bir dönem daha uzatılır
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
35
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?