PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Acil Serviste 973 Hastaya Sadece 2 Hekim Baktı! Biri Kalp Krizi Geçirdi

İzmir Buca Seyfi Demirsoy Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisine 973 hastanın başvurduğu öğrenilirken, serviste sadece 2 hekimin görevlendirilmesi tartışma konusu olurken, görevli doktorlardan Uğur Alabaş muayene ederken bayılarak kalp krizi geçirdi.

Gündem 11.12.2022, 16:22 11.12.2022, 16:30 Cansu Polat
Acil Serviste 973 Hastaya Sadece 2 Hekim Baktı! Biri Kalp Krizi Geçirdi

Şeker hastası olduğu öğrenilen Dr. Alabaş’ın bayılması sonrasında kalp krizi geçirdiği belirlendi. Hekim, ambulansla Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.

Hasta yoğunluğu ve yetersiz doktor sayısı doktorların hayatını tehdit etmeye başladı. İzmir Buca'daki Seyfi Demirsoy EAH Çocuk Acil Servisi’nde nöbeti tutan iki doktordan biri olan Uğur Dalbaş, hasta yoğunluğuna dayanamayarak kalp krizi geçirdi.

Edinilen bilgi ve elde edilen nöbet tutanağına göre nöbetçi iki doktor 973 çocuk hastaya baktı. Sabaha karşı 04.25 sıralarında şeker hastası Alabaş, hastalığı için kullandığı insülin ilacını kendisine uyguladı.

Ancak hasta yoğunluğu nedeniyle yemek yemeye fırsat bulamadı. Kan şekeri normal değerlerinin altına düşünce de, hasta muayenesi sırasında bilincini kaybedip, bayılarak yere düştü.

Hekim arkadaşının müdahale ettiği Dr. Uğur Alabaş'ın kalp krizi geçirdiği belirlindi. Alabaş, çağrılan ambulans ile Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderilerek tedavi altına alındı.

REKOR SAYIDA HASTA BAKILIYOR

İki doktorun görevli olduğu Çocuk Acil Servisi Nöbet Notuna göre, Dr. Uğur Alabaş ile hekim arkadaşı 10'u adli vaka, 973 çocuk hastaya müdahale etti. Ortopedi, Yenidoğan, Çocuk Cerrahi, Kadın Doğum, Göz, KBB, Çocuk Servisi ve Çocuk Enfeksiyon bölümünde 23 konsültasyona katıldı.

İki hekim dinlenme, yemek yeme veya diğer ihtiyaçlarına zaman bulamadı. Hekim arkadaşları yasalara göre şeker hastası Alabaş’ın gece nöbetine, üstelik böyle bir yoğunlukla başbaşa bırakılmaması gerektiğini söyledi.

“İŞ KAZASI SAYILMALI”

Şeker hastası hekimin gece nöbetine bırakılmasının yasalara aykırı olduğunu belirten Dr. Eren Yağcı, “Dahiliye uzmanıyım, işyerlerinden görüş sorulduğunda ‘gece nöbet tutması vardiyalı çalışması uygun değildir’ şeklinde kanaat belirtiyorum. Bu olay aynı zamanda iş kazası olarak değerlendirilmeli” derken, başka bir doktor ise , “Bu insanlık dışı çalışma temposuna acil çözüm bulunmalı” ifadelerini kullandı.

“BUNUN ADI MOBBİNG!”

Hasta yoğunluğu ve mobbing tehdidinin şifa dağıtması gereken doktorları hasta ettiğini belirten hekimler yaşananlara teki gösterdi. Doktorlar, yoğun hasta yükünü az sayıda hekim ile karşılamak zorunda kaldıklarını, işler dönsün mantığı ile sağlıklarını kaybettiklerini, en küçük dinlenme veya yemek arasında bile Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve CİMER’e şikayet edildiklerini söyledi.

Yorumlar (10)
HADİ ANCA GİDERSİNİZ 2 ay önce
BAKAN MECLİST HİÇ BİR SORUN YOK DEDİ YALAN MI SÖYLÜYOR KOSKOCA BAKAN EVET YALAN SÖYLÜYOR BU YÜZDEN HEPSİ TOPTAN GİDİYOR GENEL MÜDÜRLERİ DAİRE BAŞKANLARI SÖZLEŞMELİ İL MÜDÜRLERİ UZMANLARI LİYAKATSIZ İDARECİLERİ HADİ GİDİN BAKANIN ÖZEL HAST ÇALIŞIN SİZİ ÇOK SEVİYOR ORDA SİZE BALLI MAAŞLARLA İŞ HAZIR BYYYY
Sağlıkçı 2 ay önce
Yeşil alan hatalarından ekstra ücret alınsın. Acil olmayan hastaya kayıt açılmasın. Her isteyen acile alınmasın
KURALCI 2 ay önce
ACİLDE 1000 HASTANIN NE İŞİ VAR. HEPSİ ACİL Mİ YOKSA REÇETE YAZDIRMA, SARI SERON TAKTIRMA, RAPOR ALMA, AĞZINA KIL KAÇMASI, BAŞINA KUŞ SIÇMASI OLAN HERKES ACİLDE. AVM SANKİ. HELE DE YEŞİL ALAN. BÖYLE SAÇMA BİR ACİL SİSTEMİ OLABİLİR Mİ? MÜŞTERİ ÇEKMEK İSTEYEN İŞLETME MİYİZ, HASTANE MİYİZ? SİSTEM ÇÜRÜMÜŞ KOKUŞMUŞ MAHVOLMUŞ
Sağlık memuru 2 ay önce
Sağlık bakanı onca alım atama yapıldığını yapılacağını söylüyor hani nerde bu doktorlar nerde bu hemşireler nerede olduklarını söyliymmi çoğu hastanelerde alanlarda çalışması gereken yerlerde değil hepsi il ilçe sağlık müdürlüklerinde genel sekreterliklerde hastanelerin yönetim idari kadrolarında yani TORPİL olan alt tabakadaki geri kalan bu fedakar gerçekten asıl görev yerlerinde çalışan bayılan doktorlarımıza hemşirelerimize oluyor bende istanbulda bir devlet hastanesinde çalışıyorum yönetim az adamla çok iş yürütmeye çalışıyor bakanlık onca personel alıyor işci memur doktor hemşire soruyoruz adam yok bize vermiyorlar gibi bahaneler uyduruyorlar üstelik yönetim olarak talepte etmiyorlar üstelik bunu kalabalık metropol şehir olan Istanbulda Devlet hastanesinde yapıyorlar imza föyüne bakıyorum örneğin poliklinik çalışma listesine kaç yıl çalıştığım halde tanımadığım bir sürü isim görüyorum diyelim listede 50 kişi varsa ben alanda 20 kişi anca görüyorum geri kalan bu 30 kişi nerde kimseden ses yok ?
Whsjd 2 ay önce
Bizim acilde 15 uzman 33 tane pratisyen var hiçbiri çalışmıyor bir günü bölmüşler sürekli iki doktor ve hangi doktprun puanı yeterli değilse onun kaşesini basıyorlar günde 6 saat çalışıp puantajda24 saat gösteriliyor vede acile günlük 6 nöbetçi yazılıyor onlarda kendi aralarında bölüşüyr
Att 2 ay önce
Geçmiş olsun,acil şifalar diliyorum
Nndn 2 ay önce
Yeşil alandan ekstra ücret alınsın
Adalet ve Liyakat Olmayınca 2 ay önce
Doktor mu yok? Var. Ama Yönetimde Adalet ve Liyakat yok.
Cevat acil 2 ay önce
Dünyanın en fazla acil servisine başvuran tek ülkesi Türkiyedir. Aziz ve yüce devletimiz de bu kokuşnuşluğa ses çıkartnamaktadır
Devlet hizmet ediyor ama 2 ay önce
Aydın kadın doğum çocuk acil de 4 hekim var. 2 hekim çalışıyor 2 hekim ortalıkta yok kendi aralarında anlaşarak gelip gidiyor 657 memur hekimin böyle bir hakki var mı doğrusu bilmiyorum. Devlet vatandaşa hizmet etsin diye doktoru gorevlendirdi maasini verdi hasta orda beklerken sen kantinde orda burda takıl. Özveriyle çalışan hekimler hariç
Devlet çalışanında calismayaninda hakkını vermeli sağlık bakanlığı çürüklerini ayıklamali tüm iletişim kanallarıyla halkı bilgilendirmeli
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.