PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Açıkel: ‘Hekimler göçü kavimler göçü gibi..’

TGRT Haber'de sabah kuşağı bültenini sunan Ekrem Açıkel’in hekimler göçü hakkında yaptığı konuşma sosyal medyada viral oldu.

Gündem 26.05.2022, 07:50 26.05.2022, 08:40 Cansu Polat
Açıkel: ‘Hekimler göçü kavimler göçü gibi..’

Türk Tabipler Birliği’nin geçtiğimiz yıl yurtdışına giden 1405 hekim açıklamasını gündeme getiren sunucu Ekrem Açıkel, Tabipler Birliği‘nden alınan iyi hal kağıdının Sağlık Bakanlığından da alınabildiğine dikkat çekerek 1405 hekim dışında Sağlık Bakanlığından iyi hal bildirimi alarak yurtdışına giden hekim sayısının açıklanmadığına dikkat çekti.

Açıkel, 2022 yılının Mart ve Nisan ayında iyi hal kağıdı alan hekim sayılarını da açıklayarak, mart ayında 213 doktor, Nisan ayında ise 214 doktorun yurtdışına gitmek için iyi hal kağıdı aldığını duyurdu.

Genç Doktorlar Rahatsız

İstanbul ekonomi araştırma biriminin Mart 2022’de 6421 doktorla yaptığı araştırma sonucunu paylaşan sunucu Ekrem Açıkel, Türkiye’de görev yapan doktorların Yüzde 67’sinin yurtdışına çıkmak istediğini duyurdu.

  • Çalışma şartları
  • Geçim sıkıntısı

Ekrem Açıkel Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslenerek “değerli hocam diyerek, virüs döneminde sizi çok sevdik, gerçekleri saklamadan anlattınız. Soru sorulduğu zaman kızmadınız, peki bu sorunlarla ilgili bir adım atmayı düşünüyor musunuz?” dedi.

Yorumlar (10)
Rezill 1 ay önce
Doktorlar bu ulkenin okullarinda okududa siz nerede okudunuz? Muhendisler veya baska grup gdince beyin gocu oluyor...doktor gdince vatan haini ilan ediyorsunuz..o zaman sartlari duzeltin sayginligini aldiginiz meslek gruplarini mahveden bir yonetim var...bicakla silahla hastaneye grebilinmesini onleyiniz...yok adalet sarayina elini kolunu kimse sallayakak giremiyorsa hastalarinda bulundugu coluk cocugun oldugu bir şifa kapisinada gidemez!!!
realite 1 ay önce
aslında durum çok daha vahim. Giden hekimler ingilizce veya almancası çok iyi olan , o ülkenin yeterlilik sınavını geçen , akademik hekimler ( hekimlerin % 10 luk üst grubu ) Yerine gelenler ise vasat , TUS ta % 30 net veya altı yapabilen ortadoğu veya Türki cumhuriyetlerinden gelen hekimler.Böyle devam eder ise en iyi % 10 luk hekim grubunun % 90 nu başka ülkeye göç etmiş olacak
realite 1 ay önce
aslında durum çok daha vahim. Giden hekimler ingilizce veya almancası çok iyi olan , o ülkenin yeterlilik sınavını geçen , akademik hekimler ( hekimlerin % 10 luk üst grubu ) Yerine gelenler ise vasat , TUS ta % 30 net veya altı yapabilen ortadoğu veya Türki cumhuriyetlerinden gelen hekimler.Böyle devam eder ise en iyi % 10 luk hekim grubunun % 90 nu başka ülkeye göç etmiş olacak
hüseyin 1 ay önce
yiğido gibi ak troller burayı da basmış akıl yok ama fikir var
Dr. 1 ay önce
Kurtuluş savaşında ülkenin değerli beyinleri ilim tahsil etmeye yurtdışına gönderildiler. Onlara denildiki siz gidin biz bu ülkeyi düşmandan kurtardığımız zaman yeni devleti kurmak için size ihtiyacımız olacak. YIGIDO savaşta 2 güç vardir. 1.kas kuvveti 2. Beyin gücü belliki siz kas kuvveti olan yerdesiniz
Yiğido 1 ay önce
Biraz maaş düşüklüğü ve geçim darlığı görünce memleketinden kaçma derdinde oılan bu zevatların yarın savaş çıktığında yapamayacakları şey yoktur. Genişlikte ye, iç, keyif yap biraz zorluk çekince kaç.. Bu devletin okullarında okudunuz, her türlü imkanı devlet size sundu.. Şimdi gidip fazla kazanacağız diye elin gavuruna hizmet edin.. Haydehhhhh
realite 1 ay önce
Tıp fakülteleri % 1 lik dilimden öğrenci alan ve bitirmesi en zor olan eğitim kurumlarıdır. Üniversite sınavında ilk 100 girmiş , TUS ta derece elde etmiş, anadili gibi ingilice ve almanca bilen heim yeni yurt dışına gitti. Bu genci 13 bin tl ye çalıştırabileceğini zannedener sadece rüya aleminde : ABD de 1/10000 dilim üstü ve hekim olan zaten çok azdır. Gelişmiş ülkerlein bu tür hekimlere çok ihtiyacı var.
Hekime 1 ay önce
Mevzu geçim sıkıntısı değil maaş adaletsizliği, her halta para var hekime gelince yok. Verdiğimiz emeğin binde birini vermeyen insanlar bizden rahat yaşıyor. Herkese memur olmasa kazanacağının 2-3 katını verebilen devlet, bizden fedakarlık bekliyor. Bu alemin enayisi biz değiliz, madem para yok, devlet bir zahmet normalde yaptığı iş asgari ücret bile etmeyecek kişilere hekim maaşı vermeyi bıraksın. Herkese gelince olan para, bize gelince olmuyorsa hiç kimseye fedakarlık borcumuz yok. Devlet üniversiteleri herkese bedava, buyrun girin kazanın siz okuyun.
Mahmut Ay 1 ay önce
Yiğido belli ki torpille hastaneye girdin sonra kadro aldın. Tabi dışarda asgari ücrete bile çalışamayacak vasıfta biriyken şimdi bileğinin hakkıyla giren memur ile aynı maaşı alıyorsun. Atıp tutarsın.... Yıllarca emek vermiş, dirsek çürütmüş layıkıyla bir yerlere gelen birinin kendine biçtiği değerle senin ki aynı olamaz. Onun için şuanki maaşları kendi bileğinin hakkıyla gelenler beğenmiyor, beğenmemeli çünkü hak ettiğimiz değer bu değil.
Takipçi 1 ay önce
Basiretsiz yöneticiler, üst yöneticilere olan boyun bağı ile yapılan işler ve toplam yönetimini bilmeyen üst kadrolar.
Sonuç: Batı tıbbı: 8- Türk Tıbbı:0
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?