8 bin doktor Türkiye'den ayrılmak için bekliyor

Türkiye’de sağlık çalışanları üzerinde yapılan baskı, şiddet ve ücret yetersizliği nedeniyle son iki yılda 3 binin üzerinde yeni mezun doktorun yurtdışına çalışmak için gittiği ortaya çıktı.

Gündem 13.10.2021, 08:59 Zeynep Elmalı
8 bin doktor Türkiye'den ayrılmak için bekliyor

"Bugün bir hekimin maliyeti Türkiye için yaklaşık 1 milyon dolara denk geliyor. Biz yetiştirdiğimiz hekimleri maalesef yurtdışına gönderiyoruz."

Avrupa ülkelerinden özellikle Almanya’yı tercih eden doktorların yanı sıra 8 bine yakın öğrencinin de Avrupa planı olduğu tıp fakültesi öğrencilerinin kurduğu Telegram ve WhatsApp gruplarındaki yazışmalarda yer aldı.

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Süleyman Kaynak ise genç doktorların kaçışının artacağını belirterek “Daha iyi kazanımlar için, insani ortamda yaşamak ve iyi ücret için kaçış arayışındalar. Türkiye hekim göçünü durdurmak için çaba göstermeli” dedi.

“BİR HEKİMİN MALİYETİ 1 MİLYON DOLAR”

Hekimlerin daha çok yurtdışında Almanya’yı tercih ettiğini anımsatan Kaynak, “3 bini aşkın hekim başka ülkelerde çalışmak için Türkiye’den ayrıldı. Bu rakamları odalardan talep ettikleri belgelerden tespit ediyoruz. Bugün bir hekimin maliyeti Türkiye için yaklaşık 1 milyon dolara denk geliyor. Biz yetiştirdiğimiz hekimleri maalesef yurtdışına gönderiyoruz. Hekimlerin en çok gittikleri ülke ise Almanya. Yani 109 tıp fakültesinden mezun olan 400 civarındaki hekimi yurtdışına göndermek için eğitim veriyoruz” dedi.

“HEKİMLER ARAYIŞ İÇERİSİNDE”

Sekiz bine yakın hekimin ise gitmek için arayış içerisinde olduğunu da söyleyen Prof. Dr. Kaynak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu rakamları hekimlerin sosyal medyalarından çıkarıyoruz. Yurtdışına gitmek isteyen hekimlerin kurduğu sosyal medya hesaplarında bulunan hekim sayısı 8 bine yaklaşıyor. Hekim arkadaşlarımız Türkiye dışına gitmek için arayış içerisine girmiş.

Görüştüğümüz hekim arkadaşlarımızın çoğu da aynı düşüncede. Acilen bu gidişin önüne geçmek için çalışma yapmalı. Şiddeti durdurmalı, ekonomik olarak güçlendirmeli, mesai saatleri azaltılmalı ve maaşları iyileştirmeliyiz. Bunları yapmazsak bu hekim göçünün önüne geçemeyiz.”

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (10)
Doğrucu Davut 2 hafta önce
Hemşireler muayene hakkı istiyor şakamısınız siz ya ne içiyorsunuz
vatandaş 2 hafta önce
cehalet ve hadsizlik ülkemizin her geçen yıl artan sorunu. bu gidişat devam ettikçe devlette çalışan doktor sayısında ciddi azalma sonrasında yurt dışı gidişlerin rutine döndüğü bir sürece gideceğiz malsef
hemşire 2 hafta önce
bizlere de tedavi ve muayene hakkı verilsin bizim de hakkımız o zaman ak ayrılabiliyorlar mı
hekim 1 hafta önce
Ya sana muayene hakkı verilse ne olur? 4 sene de iğne yapmayı ve damar yolu açmayı anca öğreniyorken onca hastalığı, tedavi, komplikasyonları öğrenmen için onlarca asır lazım. Anladık hekim olmak istemişsin, puanının yakınından geçememişsin. Ağlıyorsun buralarda. Yürü git..
Nem E Lazım 2 hafta önce
aldığın hangi bilgi ile muayene edeceksin tanı koyacaksın ? kaçtığın uyduruk anatomi derslerinle mi almadığın patoloji bilginle mi yoksa sahada 2 yıl çalışıp ben daha iyisini yaparım diyen saçma egonla mı ? saçmalamayın lütfen doktor doktorluğunu yapsın hemşire hemşireliğini personel personelliğini (not: hekim değilim sağlık personeliyim) konunun özü doktorun dışarı kaçma isteği ki kesinlikle haklılar. sağlıkta çalışan diğer arkadaşlara soracak olursan onlar da gitmek ister ki onlarda haklılar . . .
Anes tek 2 hafta önce
Bence sen hemşire falan değilsin Hekim hekimliğini hemşire hemsireliğini bilecek
Sağlık 2 hafta önce
Ya sen hekim yazmadan 4 sene eğitim aldığın iğneyi bile yapamıyorsun ne muayenesi güldürme kimseyi.
Üzgün bir vatandaş 2 hafta önce
Hemşire muayene hakkı istediğini yazmış, hadsizliğe bakar mısın. Ülkedeki saygısızlık hakkında hekimler haklı.
dr 2 hafta önce
nerde 1 milyon dolar zaten ilk 3 sınıfta öğrenci okula bile uğramadan sınıf geçiyor
Hakan 1 hafta önce
Almanyada maasları ne kadarmıs vede giderleri ne kadarmış araştirmak lazım sadece ev kirasi 6p metre kare ev için 1200 euro diye biliyorum pratisyen maasininda 5000 euro civarında galiba
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?