PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

700 Bin Kamu İşçisinin Toplu Sözleşme Süreci Başlıyor

Kamuda sayıları 700 bini aşan kamu işçilerinin ücretlerine yapılacak toplu sözleşme zammıyla ilgili Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü için görüşme süreci başlıyor.

Gündem 15.01.2023, 13:58 Cansu Polat
700 Bin Kamu İşçisinin Toplu Sözleşme Süreci Başlıyor

2023-2025 yıllarını kapsayacak Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü için TÜRK-İŞ hazırlıklarına başladı.

Başta karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri olmak üzere bakanlıklar, üniversiteler, hastanelerin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü için TÜRK-İŞ hazırlıklarını sürdürüyor.

TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri ve YOL-İŞ Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar başkanlığında, Konfederasyon bünyesinde kurulan komisyon, Çerçeve Protokole dair talepleri belirlemek için 17 Ocak'ta toplanacak.

Genel Başkan Ergün Atalay'ın da katılacağı toplantıyla kamu işçisinin 2023-2025 dönemindeki ücret zammını ve sosyal haklarını içeren talepleri belirleyecek olan TÜRK-İŞ, hazırlayacağı taslak metni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunacak.

"ANLAŞMANIN BİR AN EVVEL UZLAŞIYLA İMZALANMASINI İSTİYORUZ"

Genel Mali Sekreter Ağar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önceki dönemlerde yaklaşık 200 bin civarında işçiyi ilgilendiren görüşmelerin, taşeron sisteminden kamuda kadroya geçenlerin de dahil olmasıyla 700 binden fazla kişiyi ilgilendirdiğini söyledi.

Kamu işçilerinin, ücret artışı başta olmak üzere çözüm bekleyen birçok talebinin bulunduğunu belirten Ağar, şöyle konuştu:

"Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde, tüm bu taleplerimize karşılık arayacağız. 2021'de imzaladığımız protokol kapsamındaki sözleşmelerin bir bölümünün süresi bu ay, geri kalanları ise mart ayında bitiyor. Hayat pahalılığının arttığı ve yüksek enflasyonun alım gücünü düşürdüğü bugünlerde, anlaşmanın bir an evvel uzlaşıyla imzalanmasını istiyoruz. Bu kapsamda TÜRK-İŞ olarak çalışmalarımızı, bu hafta içerisinde sonuçlandıracağız. Ardından mali ve sosyal hakları içeren taleplerimizi en kısa sürede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunup pazarlık sürecini başlatacağız."

DİĞER SÖZLEŞMELERİ DE YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos itibarıyla başlayacak.

Bu doğrultuda, kamu işçilerini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerin çerçevelerini belirlemesi açısından da önem taşıyor.

Yorumlar (12)
doktor 2 hafta önce
zaten döner sermaye ile ödeniyor o yüzxen iş veren karşılarında yok ve ne kadar isterlerse o kadar artıyor, geçen sene ikramiyelerle hekimle denkti bu sene geçerse şaşırmatın
işçi 2 hafta önce
istersen maaşları degişebiliriz sizinki az geldiyse gereksiz ve boş yorum yapma
Memur 2 hafta önce
Memur sendikalarına şimdiden uyarı. İşciler ocakta %13.4 zam aldı. Günlük Brüt ücret asgari ücretin altında kalmasın diye. Yani işcilerin ilk 6 ay için %16.4'ten alacağı her oran için memurlara da ek zam istenmesi gerekir. 2022 ocak ayında Memura 2.5 ek zam verilince işci Sendikaları bakanla görüşerek bu zammı almıştı. Üstelik onlarınki enflasyon farkından düşülmemişti. Bu sefer bari biraz dikkat etsinler.
... 2 hafta önce
Şimdi işçi düşmanları doluşur bu haberin altına. Gerçi adminin de bunlardan kalır yanı yok da neyse..
alışılan 2 hafta önce
senı kayda alıpta cevap yazmayacagım ,aldıgın mesleki egıtımı yaz yeter
Saglij 2 hafta önce
Hukumet degisirse eger gorucez bakalim gelecek hukumet suan sanki herseyi memura vericekler gibi hep bizi savunuyirlar bakalim ne kadar samimiler
İşçi 2 hafta önce
Memur %30 aldı asgari ücretli %50 geçen bir zam aldı işçi bu ay başlar ağustosta anlaşılır biriken geriye dönük paranın değeri 1 liradan 5 krş a düşer öyle ödenir birde vergi dilimine takılır el elde baş başdaaaa geriye 1 yıl kalır onuda enflasyon yer yani elde var O sıfır birde % ORANLI ZAM yüksek alana çok az alana hiç yok gibi DÜŞÜK ÜCRETE İYİLEŞTİRME ŞART hükumet ve tüm muhalefet e duyrulur işçinin kaleminden acı gerçekler haber bu
Harranlı İşçi 2 hafta önce
Buradaki işçi düşmanı doktor arkadaşlara birkaç şey söylemek istiyorum. Doktor rumuzlu arkadaş demiş ki "geçen sene ikramiyelerle hekimle denkti". Hekim arkadaşlar neden sadece ana maaşlarını belirtiyorlar da dönerden aldıklarını, performanstan aldıklarını söylemiyorlar. Sözde sağlıkta şiddet için yaptığınız grevlere noldu ? Aldınız aylık 50-60 bini grevler kesildi. Her şey duygusal şiddet filan bahane dimi. Aldığınız parada gözümüz yok. Hakettiğinizi almanız gerekiyor zaten. Doktor arkadaşlara bir sorum var. Günlük 100 hasta bakıyorsunuz performans puanınız artsın diye. İşçi Sekreter olmasa, İşçi güvenlik olmasa, İşçi Temizlikçi olmasa, İşçi Bilgi İşlemciler olmasa günlük 20 hasta bakabilir misiniz ? Performans puanınız ne kadar olur düşündünüz mü ? Birbirimize çamur atmayı bırakıp birlik olsak her şey daha güzel olur aslında.
Harranlı İşçi 2 hafta önce
Buradaki işçi düşmanı memur arkadaşlara da birkaç şey söylemek istiyorum. İşçiyi sürekli küçümseyen söylemler var memur ve doktorlar arasında aldığı eğitimle ilgili yaptığı işle ilgili. Ben Bilgisayar Teknikeri İşçiyim. 4 yıl bilgisayar üzerine lise okudum. 2 Yıl bilgisayar üzerine m.y.o okudum. Şu an 4 yıl bilgisayar üzerine lisans eğitimimi tamamlamak üzereyim.Çoğu işçi de lisans mezunu. İşçiyi küçümseyen memur arkadaşların eğitimlerini merak ediyorum. Dümdüz memur olmuş çoğu. Hizmetli kadrosunda ama ofislerde iş yapıyorlar. Zaten eskilerin nasıl memur olduğunu hepimiz biliyoruz. İki kelimeyi bir araya getiremiyorlar ama önüne gelene ahkam kesiyorlar. Herkes işine gücüne baksın milleti küçümseyerek, çamur atarak, ayrımcılık yaparak kimsenin eline birşey geçmez.
Hasan577658 2 hafta önce
Ohhhhhh mis aldinızmi başınıza belayı.kamuya boraz daha işçi alın ancak bu sekilde devlet batar.yahu birax kafaniz calışsin.eskiden taseron devlete yük diyordunuz.kadro verdiniz şimdi size giriyor.devamke....
Memur 2 hafta önce
Memur sendikalarına şimdiden uyarı. İşciler ocakta %13.4 zam aldı. Günlük Brüt ücret asgari ücretin altında kalmasın diye. Yani işcilerin ilk 6 ay için %16.4'ten fazla alacağı her oran için memurlara da ek zam istenmesi gerekir. 2022 ocak ayında Memura 2.5 ek zam verilince işci Sendikaları bakanla görüşerek bu zammı almıştı. Üstelik onlarınki enflasyon farkından düşülmemişti. Bu sefer bari biraz dikkat!!!!!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.