PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

7. Dönem Memur Toplu Sözleşmesi Seçimlerden Önce Yapılsın

Son yapılan toplu sözleşmelerde sağlık çalışanlarının alım gücü ciddi oranda düştü. Önümüzdeki yıl yapılacak toplu sözleşme görüşmelerinin genel seçimlerden önce yapılması değerlendirilmelidir.

Gündem 25.10.2022, 17:03 Cansu Polat
7. Dönem Memur Toplu Sözleşmesi Seçimlerden Önce Yapılsın

Bilindiği üzere 2023 yılında hem Cumhurbaşkanlığı seçimleri hem de Milletvekili Genel Seçimleri yapılacak. Seçimler herhangi bir aksaklık olmaması durumunda 18 Haziran 2023 pazar günü gerçekleşecek.

Özellikle Cumhurbaşkanlığı seçiminin hemen ardından yaklaşık 2 - 3 hafta sonra ise 2024 ve 2025 yıllarını kapsayacak olan Memur 7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri gerçekleşecek.

Bilindiği gibi 6. Dönem Toplu Sözleşme Protokolü memurların alım gücünü ciddi oranda düşürmüştür. Başta sağlık çalışanları olmak üzere memurlar toplu sözleşme protokolü ile adeta yoksulluk sınırına mahkum edilmiş, açlık sınırı seviyesine kadar düşürülmüştür.

Pandemi ile beraber artan yüksek enflasyon sonrasında, memur toplu sözleşme protokolünde imzalanan %5 - %8 gibi dönemsel zamlar memurun yarasına merhem olamamıştır. Kısaca TÜİK’in enflasyon sepeti ile memurum sepeti uyuşmamış, geçim sıkıntısı her geçen gün artarak devam etmiştir.

Genel seçimler, bilindiği üzere siyasi partilerin her kesime vaatleriyle geçen bir süreç olduğundan 5 ve 6. dönemde kaybedilen alım gücünün yerine konması için 7. dönem toplu sözleşme görüşmelerinin 2023 yılı Temmuz-Ağustos aylarından seçimden önceki dönem olan Nisan-Mayıs aylarına alınması tüm memur ve memur emeklileri gibi sağlık çalışanlarının lehine olacaktır. 

Seçim geçtikten hemen sonra yapılacak bir toplu sözleşme, 5 ve 6. dönem toplu sözleşmeleri aratacak düzeyde bir sözleşme olacaktır. Dolayısıyla sağlık çalışanlarının sesine kulak verilmeli, kazanımlar açısından toplu sözleşme 2 ay erken yapılmalı, kaybedilenler bir bir yerine konmalı, Sağlıkta liyakat başta olmak üzere çeki düzen verilmelidir.

Yorumlar (5)
alii 1 ay önce
evet mutlaka yapılmalı ama sendikalr rant peşinde uyuyorlar
Memur 1 ay önce
Zaten zami refah payını yüksek verecekya hükümet bunlar yine biz yaptırdik diyecek gorüşmeyi öne almadilarsada ya bu kişiler toplumu uyuyor yada başka birseymi saniyorlar
Tekniker 1 ay önce
Gerçekten ilginç. Memurun faydasına bişey yapıyor olmamız mutlu etti beni
fdf 1 ay önce
hep beraber cimere yazmak lazım
2351 1 ay önce
Haydi yapılsın bakalım .Malum sen in yetkili olduğu yerde ne değişecek.Bunuda haber yapmışsınız ya .Önce veya sonra ne değişecek .Tutarsız ve basiretsiz ipi başkalarının elinde olan bir sendika var.Bunlarda kuyruğunu sallayıp geziyor. Editörde yine bir gaz alma kumpasının başrolünde