4/D'li ambulans sürücülerinin özlük hakları TBMM gündeminde

Ülkemiz genelinde sayıları yaklaşık 5.000 civarında olan 4-D'li 112 ambulans sürücülerinin mağduriyetlerinin giderilmesi adına ekonomik ve sosyal haklarının iyileştirilmesi, çalışma koşullarında düzenlemeler yapılması gerekmektedir.

Gündem 16.05.2021, 21:10 Zeynep Elmalı
4/D'li ambulans sürücülerinin özlük hakları TBMM gündeminde

Ambulans sürücülerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi önerisine ilişkin Bakan Fahrettin Koca'ya yazılı soru önergesi sunuldu:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıda belirtilen sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin KOCA tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunu; Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim. 20.04.2021 Av. Uğur BAYRAKTUTAN /Artvin Milletvekili
 
Ülkemiz genelinde sayıları yaklaşık 5.000 civarında olan 4-D'li ambulans sürücülerinin mağduriyetlerinin giderilmesi adına ekonomik ve sosyal haklarının iyileştirilmesi, çalışma koşullarında düzenlemeler yapılması gerekmektedir. 

Bu Bağlamda; 

1. 4-D'li ambulans sürücülerinin sorunları Bakanlığınız bilgisi dahilinde midir? 

2. Ülkemiz genelinde 696 sayılı KHK kapsamında kadroya geçenlerde dahil olmak üzere istihdam edilen kaç adet 4-D'li sağlık çalışanı bulunmaktadır? 

3. Bakanlığınız tarafından ilgili sağlık çalışanlarının Nöbet usulleri ve çalışma saatlerinden kaynaklanan mağduriyetlerinin giderilmesi adına bir çalışma programınız var mıdır? Var ise bu çalışma programınızın içeriği nelerdir? 

4. Sayıları yaklaşık 5000'i bulan ilgili personelin 24 saat nöbet usulüne geçirilmesi adına düzenlemeler ne zaman yapılacaktır? 

5. İlgili sağlık çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarının iyileştirilmesi adına bir çalışma ne zaman başlatılacaktır? Bir takvim açıklar misiniz? 

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
Semih Görmez Halden Bilmez 5 ay önce
Bu sorunların çözümü için bir merci var acil sağlık hizmetleri genel müdürü, lakin 24 saat çalışmamıza karşı, korkuyor çünkü eskiden başına bir iş gelmiş, 5000 çalışan onun pek umrunda değil, kendi reklamını yapma derdinde malesef, yaptığı her seyde korkarak iş yapılmaz, sorunlarınızı biliyorum der, hadi fırsat yapsın bakalım....
Sağlık 5 ay önce
Bu önergeyi veren acaba 6 yilda torpille ise giren bu kişilerin neleri kazandıklarını biliyor mu? Gereksiz saçma sapan bi öneri adamlar saglik personelinden fazla ücret alacaklar neredeyse ki ikramiye ile beraber zaten geçtikleri de oluyor...Torpille işe alınanların tüm sorunları çözülmeye sosyal hakları iyileştirilmeye çalışılırken hakkı ile atanan 112 acil saglik çalışanı personellerin günden güne iş yükü sorumlulukları artmakta yeterli bir maaş hakkıda verilmemekte...4/d işçilerin alim zamanındaki iş sözleşmeleri ile su anki durumları arasında o kadar çok fark ki fazla mesaileri bile bir att paramedikten fazla...Bu konuların TBMM gündemine taşınması bile torpilin ne derece ülkemizde önemli olduğunu göstermekte...Sonuçta asla ulaşamayacakları bir işe girdiler çalışıyorlar ve hakları da 6 yilda baya bi verildi...Eğer sorun olmasaydı 24 saat çalışmaları da verilirdi...her haklarını alırlar zaten bizim ülkede hakkıyla girene bakmazlar ama torpille olan işçi alımları ve işçilere verilen haklara bakarsanız memur ve işçi arasındaki farkı görürsünüz....gercekler acıdır ama bahaneler üretilse de gerçekler bunlar....
Deli divane 5 ay önce
Hah işte aynı genel müdür ağzı, kardeşim kimsenin hakkında gözümüz yok ki,herkes hakkını arasın benim yaptığım işi yapan paramedik Att var işine gelmeyince yapmıyor, ben mecburum bilemezsin yapmaya, aynı fakultede sıra arkadaşıyız birimiz şoför birimiz arka kabinde, zorla silah dayayıp da mi kendimizi aldırdık, bu genel müdür olduğu sürece kendi reklami dışında bişey yapmaz, terfi mi alır, başka bisey mi olur bilmem, inşAllah gitsin şu acil sisteminden de, iş yapan reklam yapmayan bir adam gelir, haa çok adamı da harcıyor görüyoruz duyuyoruz milletin sistemini de bozuyor
14
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?