PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

3600 Düzenlemesi ile Sözleşmelilerin Mağduriyetleri de Giderilecek!

Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Bilgin kamuda çalışan yaklaşık 530 BİN sözleşmeli memurun kadro, ücret, tayin başta olmak üzere görevde yükselme gibi sorunlarının çözüleceğini belirtti.

Gündem 15.04.2022, 15:53 Cansu Polat
3600 Düzenlemesi ile Sözleşmelilerin Mağduriyetleri de Giderilecek!

Bakan Bilgin bu yıl içerisinde Meclis’e getirmeyi planladıkları sözleşmelilere kadro çalışmasında son aşamaya geldiklerini belirterek kamuda görev yapan binlerce çalışanın bu zamana kadar yaşadığı mağduriyetlerin son bulacağına dikkat çekti.

Bilgin yaptığı açıklamada kamuda halihazırda 39 farklı statü nedeniyle özellikle sosyal haklar da meydana gelen eşitsizliklerin sonlanacağı, eş durumu tayini, unvan değişikliği ve görevde yükselme gibi haklarla beraber yıllık izinlerin devri hakkından da tüm çalışanların yararlanacağını belirtti

3600 ek gösterge ile ilgili yetkili konfederasyon Memur Sen ile 10 Mayıs’ta yapılacak koordinasyon toplantısında sözleşmeli personele yönelik çalışmaların da masaya getirileceğini belirtildi. Geçtiğimiz yıl yapılan memur toplu sözleşmesi ile protokole bağlanan sözleşmeli personelin kadroya alınmasıyla beraber yaşanan bir çok sorunda çözüm bulmuş olacak.

Belediyelerle beraber kamu kurum ve kuruluşlarında yaklaşık 39 ayrı statüde görevlendirilen sözleşmeli personeller yapılan düzenleme sonrasında statülerinin sadeleştirileceği özellikle eş durumu tayini gibi konularda mağduriyet yaşayan sözleşmelilerin normal memurlarla aynı haklara kavuşması bekleniyor.

İmza yetkileri de bulunmayan sözleşmeli memurların görevde yükselme ve Ünvan değişikliği sınavlarına giremediği dolayısıyla kariyer planlaması yapamadıkları yıllık izinlerinin dahi bir sonraki yıla devrinde bir çok sorun yaşadıkları biliniyor.

KADRO VE EK GÖSTERGEDE SON RÖTUŞ

Çalışma Bakanı Bilgin, Toplu Sözleşme Kongresi'nde yaptığı açıklamada sözleşmeli personelin kadro hakkına sahip olması için çalıştıklarını, çalışmanın son aşamaya geldiğini duyurdu.

Kamuda sözleşmeli personelin durumunu isteğe bağlı düzenleyerek belli kamu haklarına kavuşturarak çözmek istediklerini belirten Bakan Bilgin, sosyal taraflarla ele alarak çözüme kavuşturacaklarını ifade etti. Bilgin, "Sözleşmelileri de kadrolu haklara sahip çalışanlarla benzer haklara sahip hale getireceğiz ama bunu gönüllülük esasına bağlayacağız.

Kamuda çok fazla sözleşmeli statüsü var, onu sadeleştireceğiz. İsteyenleri kadro haklarına sahip olacak şekilde düzenleyecek bir çalışma yapıyoruz. Bu konular önümüzde çok önemli ödevlerimiz olarak duruyor" dedi. "Sözleşmeli memurlara kadro, ek gösterge çalışmasının Mayıs'ta tamamlanarak Meclis'e gönderilmesi bekleniyor.

Yorumlar (7)
Aslan 1 ay önce
Saglik personeli olarak koca bir sıfır elimize geçecek.bundan adım gibi eminim
Yhs 1 ay önce
Yhs kadro bekliyor taşerone sözleşmeliye mubaşirlere var bize neden yok sandıkta bizde gereğini yapacağız
DEVLET MEMURU 1 ay önce
SAYIN BAKAN BİZİM BAKAN DAN FAYDA YOK. SİZ BARİ YARDIMCI HİZMETLER SINIFININ SORUNLARINA DA BİR ÇÖZÜM BULSANIZ.EĞİTİM DURUMUNA GÖRE MEMUR VE VHKİ KADROSUNU VERSENİZ.
44 1 ay önce
haberin yok galiba sağlııkta görevlde yükselme yok sizin atadığınız idareciler var arştır öyle konuş bir de sözleşmeliler kadroya geçse bile 3600 nasıl alacak 2008 sonrası 3600 etki etmez yani 2008 sonrası emekli sandığına geçenlere 3600 etki etmez yasanın değişmesi lazım bilmeyenler duyrulur
44 1 ay önce
2008 sonrası 3600 ek gösterge alamaz versen de eline 0 sıfır geçer bunu siz bilmiyor musunuz? Biliyorsunuz 2008 sonrası işe başlayan emekli sandığı çalışanları da alamaz önce bunu düzelt sonra görüşelim herkesi kandırmayın memurların birçoğu 2008 de işe başladı yani 3600 alamaz
cahilllik kötü yeş 1 ay önce
bazı arkadaşlar yorumuma beğenmemiş ben sizin hakkınızı savunuyorum siz bana taş koyuyorsunuz ne haliniz varsa görün cahil adamlar tabi herkese değil bu sözüm beğenmedin tıklayanlara ben onların halini emekli olunca göreceğim asgari ücrettten az maaş alacaklar akranlarından 1200 tl az maaş alacaklar neden böyle diye soracaklar ozaman ağzının ortasına küreği vuracağım ulan ben sizin hakkınızı savunuyorum bir de beni eleştiriyorsunuz siz ne içtiniz oğlum kızım kimse
Yhs 1 ay önce
Yhs kadro bekliyor yüzde yüzde zam yapsanız oy vermem sözünüzü tutmadınız
4
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?