PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

3 Yıl Hapis Cezası Alan Hemşire: Sertifikam Olmadığı Halde Çalıştırdılar!

Tedavisi sırasında hastanede yanlış kan verilmesi sonucu hayatını kaybeden hastanın ölümüne neden olduğu gerekçesiyle yargılanan hemşire A.Ö’ye mahkeme, üç yıl dört ay hapis cezası verdi.

Gündem 23.04.2022, 10:54 Cansu Polat
3 Yıl Hapis Cezası Alan Hemşire: Sertifikam Olmadığı Halde Çalıştırdılar!

Kahramanmaraş’ta 27 Şubat 2020 tarihinde gerçekleşen olayda Elbistan devlet Hastanesi’nde tedavi gördüğü sırada yanlış kan verilmesi sonucu Gülseren Alkaya’nın ölümüne neden olduğu gerekçesiyle yargılanan hemşire A.Ö, 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Vefat eden hasta Gülseren Alkaya’nın oğlu Akif Alkaya, hemşireye verilen cezanın az olduğunu ileri sürerek Sağlık Bakanlığı’na 250.000 liralık maddi ve manevi tazminat davası açtıklarını açıkladı.

Olay 2020 yılında Elbistan Devlet Hastanesinde yaşanırken, hastanenin yoğun bakım servisinde tedavi gören 67 yaşındaki Gülseren Alkaya’ya hemşire tarafından kan takıldı ancak hastanın bir süre sonra rahatsızlanarak yaşamını yitirdiği ileri sürüldü.

Hayatını kaybeden Gülseren Alkaya’nın çocukları, annelerin kan grubunun sıfır rh (+) olmasına rağmen A rh (+) kan verildiği için vefat ettiğini ileri sürerken, kanı takan hemşire A.Ö’den şikayetçi oldu. Savcılık tarafından şikayet nedeniyle yapılan soruşturmada hemşire A.Ö için taksirle ölüme neden olma iddiasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Yargılama devam ederken, Gülseren Alkaya‘nın ölümüyle ilgili İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan raporda dosyaya girerken, Gülseren Alkaya’nın yanlış kan verilmesinden dolayı öldüğü raporda belirtildi.

Karar duruşmasında ise on yılı aşkın süredir hemşirelik yaptığını belirten A.Ö, yoğun bakım sertifikası olmamasına rağmen sağlık personeli yetersizliği nedeniyle hastane yönetimi tarafından burada çalıştırıldığını kaydetti.

"Nasıl böyle bir yanlışlık olduğunu bilmiyorum"

Bir kişiye kan verileceği zaman doktorun sisteme girdiğini ifade den Ö., şöyle söyledi:

"Bunun sonrasında hastadan kan örneği alınarak kan grubu belirleniyor ve hastanın grubuna uygun kan isteniyor. Kan geldikten sonra kontrol edilerek hastaya naklediliyor. Olay günü ben nakil işlemini tek başıma yaptım. 10 dakika sonra hasta fenalaştı, gerekli müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Böyle bir olay gerçekleştiği için çok üzgünüm. Nasıl böyle bir yanlışlık olduğunu bilmiyorum."

1 yıl 3 ay meslekten men

Mahkeme savcısı mütalaasında, ifadeler ve delillere göre A.Ö'nün üzerine atılı suçu işlediğini belirterek cezalandırılmasını istedi.

Duruşma savcısı, A.Ö'ye 'taksirle ölüme neden olma' suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılarak, hemşirelik mesleğinin gerektirdiği dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı hareket ettiği için de 1 yıl 3 ay süreyle hemşirelik mesleğinden de menedilmesine karar verdi.

Sağlık Bakanlığı'na dava açtılar

Mahkeme kararının ardından konuşan Akif Alkaya, hemşireye verilen cezanın kendilerini tatmin etmediğini, Kahramanmaraş İdare Mahkemesi'ne de Sağlık Bakanlığı aleyhine 250 bin liralık maddi ve manevi tazminat davası açtıklarını söyledi.

Annesini soğuk algınlığı şikayetiyle hastaneye götürdüklerini ifade eden Alkaya, "Bir hafta on gün kadar hastane yattı. Olay günü öğle saatlerinde annemi ziyarete gittiğimde 'Annenizi birazdan taburcu edeceğiz, bir ünite kan vermemiz lazım' dediler. Ben de tekrar iş yerime gittim. Saat 15.00 gibi hastanede güvenlikçi arkadaş 'Hastaneye gel' diye beni aradı. Ben de 'Annemi taburcu edecekler herhalde' diyerek gittim ancak vefat ettiğini söylediler. Daha sonra beni otopsiye çağırdılar. Otopsiye çağırmalarına şaşırdım çünkü annem hastanede yatıyordu, dışarıdan gelmiş olsa şüpheli ölüm olurdu. Sonra, anneme yanlış kan verildiğini ve yanlış kan verildiği için vefat ettiğini öğrendik. 2 sene boyunca delil kararttılar, adli tıpı oyaladılar. Sonra, annemin yanlış kandan öldüğüne dair rapor geldi” diye konuştu.

"Kararı istinafa taşıyacağız"

Ailenin avukatı Büşra Sönmez ise sanığa verilen cezanın az olduğunu ve bilinçli taksirle öldürme suçundan cezalandırılması gerektiğini, bu nedenle de kararı istinafa taşıdıklarını belirtti.

Sönmez, "Yoğun bakımda başka bir hastaya gelen kan, müvekkillerin annesine veriliyor. Bu sebepten ötürü de müvekkillerin annesi vefat ediyor. Ceza davası açtık ve bunun sonucunda sanık, 3 yıl 4 ay hapis cezası aldı ancak bu ceza çok da tatmin edici bir durum değil. Bu nedenle hukuk mücadelemiz devam ediyor, kararı istinafa taşıyacağız" dedi.

Yorumlar (9)
Asf 2 ay önce
Tamam ilk okul mezunuda yanlış olduğunu soylerdi idarenin hiç mi suçu yok az personelle çok iş yaptırmaya çalışan ,kanı kontrol etmesi gereken bir ikinci kişi olması gerktiğini bilmiyormu kimse ben böyle hata yapmam demesin öyle bir an olurki bu kadar haksız is yükü altında ezilirken ne yaptiginizi bilmezsiniz bile
Mert 2 ay önce
Kuralları uygulayacaktı hemşire. Kural derki kan verilmesi esnasında doktor hastanın başında olmak zorunda. İki hemşire gelen kandaki takip formunu doldurup kontrol edip iki hemşire tarafından imzalanmak zorunda. Belliki hemşire bu kurallardan habersiz ve avukatıda bilmiyor.avukatı savunma tezini yanlış kurmuş. Savunmasını düzgün yapsaydı sorumlu olan doktorda idarede güme giderdi.
Sağlık 2 ay önce
Başlığı görünce şaşırdım, dedim ki nasıl sorumluluk hemşireye kalmış, ben bilemem ben anlamam diyerek her türlü sorumluluktan yırtarlar genelde çünkü. Haberin detayını okuyunca gördüm ki denemiş kaçmayı. Evet ablacım sertifikan olmayınca 0+ hastaya A+ kan verecek kadar bilgisiz olman gerekiyor çünkü. 4 sene üniversitede bunu dahi öğrenmeden mezun olup, sıfır bilgi ile, asla yayın makale dergi kaynak okumadan, sadece doktorun söylediğini yaparak nitelikli çalışanım, profesyonel meslek grubuyum diye geziyordur eminim. Yazık yani çok yazık.
Kınama 2 ay önce
Vuku bulan olay çok üzücü lakin senin içindeki nefretin tarifini yapamadım sağlık başlıklı kişi.inşşşş şeninde başına bir yanlışlık gelince anlarsın yazdıklarının ne kadar kıymetli olduğunu.insan kınadığını yaşamasan ölmezmiş.bir yanda acılı aile var bir yandan hata yapmış üZgün biri var sen bu denklemin neresindesin eyyy acıdan nemalanan insan kişisii
Hemşire 2 ay önce
Yapılan hata üzücü vs ama çok bariz ve yapılmaması gereken bir hata. Sokaktan geçen bir kişi bile 0 hastaya A+ kan verilmeyeceğini bilir. Hemşire olmuş kişi bunu bilmeyip bu eksikliğinden dolayı bir ölüme sebep oluyorsa cezayı çekmeli. Oyun oynamıyoruz burada.
Yorumsuz.. 2 ay önce
Hasta kan nakli 10 dk içinde krize girmez 1 dk icinde hasta titreyerek dönülmez yola çıkar o yüzden nakil sırasında minimum 15 dk hasta başında bekleme zorunluluğu vardır. Kan nakli Türkiye şartlarında manuel bakıldığı için malesef bir çok sorunlar yaratmaktadır bakanlık acilen kan nakli yapan kurumlarda otomasyona geçmelidir bunu bir kişinin sırtına atarak kimse suçu kapatamaz. Suç bu kadar önemli bir olayı önemsiz gösteren bakanliktadir. Çoğu devler hastaneleri denetimde sorunsuz gösterip 100 puan veren denetimcilerdedir. 1 kişi ile dünyanın işini yaptıran idarecilerdedir.acil çözüm bekleyen sorunları görmezden gelenlerdedir.
Serdar 2 ay önce
Sağlık maalesef hatayı kaldırmıyor, bedeli insan canıyla oluyor bazen ne kadar dikkat etsende yanlışlık ve hata yapabiliyorsun bu yanlışlıkları sadece hemşire değil doktorlarda yapıyor bunun bilip bilmemekle alakası yok herkesin başına gelebilir, üzüldüm arkadaşa ölen vatandaşa da Allah rahmet eylesin ailede acıyı paraya çevirmeye kalkıyor gibi sonuçta hangi cezayı versende kimse geri dönmeyecek kanun gereğini yapmış gerisi boş işler
bir gün herkes 2 ay önce
sağlık işi. üst düzey kalite ve eğitilmiş personel ister. herkes hemşirelik yapar kurslarla yapılacak iş gözüyle bakanlara gelsin bu haber. lisans düzeyinde 4 yıllık eğitimin altına indirmeyin bu işi. herkesin yakını var. evladı annesi babası var.
Hemşire 2 ay önce
Çünkü bir hemşire aynı anda on hastaya daha kan takıyor servisteki 45 hastanın tedavisini yapıyor aynı anda ameliyattan gelen hastaları karşılıyor aynı anda ameliyatta hasta gönderiyor aynı anda serviste kötüleşen hastaya müdahale ediyor bu arada diğer hastaların binlerce sorusunu isteğini talebini aynı anda yerine getirmeye çalışıyor konsultasyona gelen doktora aynı anda bakıyor diğer hastanın tahlil işlemlerini aynı anda yapmaya çalıyor yani anlayacağınız bütün prosedürlerin uygulanması için 10 hemsire daha lazım ama hepsini bir kişi yapıyor ve hicbir eksik çıkmıyor ve 24 saat ayakta kalarak yapiyor sonra insanlar diyorlarki hemşire ne is yapıyor su işlemlerde gram hata olmaması bile bu mesleği yapanların zekası becerisi ve başarısıdır
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?