23 Nisan'da 3 günlük sokağa çıkma yasağı başlayacak mı? 23 Nisan resmi tatil mi? 23 Nisan'da Yasak Var mı? (Güncelleme)

23 Nisan sokağa çıkma yasağı ne zaman başlayacak? Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor? 23 Nisan sokağa çıkma yasağı 2021 gibi soruları sıklıkla google'de arayan vatandaşlar, bu konuda süren belirsizliğin giderilmesi konusunda yetkililere çağrıda bulunuyorlar. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında özellikle 23-26 nisan aralığında sokağa çıkma yasağının uygulanıp uygulanmayacağını öğrenmek isteyen kullanıcılar, sorularının cevabının biran evvel netleşmesi için beklemedeler. Peki 23 Nisan'da 3 günlük sokağa çıkma yasağı başlayacak mı? Bu sorunun cevabı İçişleri Bakanlığından geldi.

Gündem 21.04.2021, 23:08 21.04.2021, 23:14 Güler Sağlam
23 Nisan'da 3 günlük sokağa çıkma yasağı başlayacak mı? 23 Nisan resmi tatil mi? 23 Nisan'da Yasak Var mı? (Güncelleme)

İçişleri Bakanlığı yayınladığı Genelge ile "Resmi tatil olan 23 Nisan Cuma günü de hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına dahil edilmiştir." dedi.

Genelgeye göre; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" resmi tatil olması dolayısıyla bu hafta sonuna özel sokağa çıkma kısıtlaması 22 Nisan Perşembe günü saat 19.00'da başlayacak"

Cuma, cumartesi, pazar günlerinin tamamını kapsayacak sokağa çıkma kısıtlaması, 26 Nisan Pazartesi günü saat 05.00'de sona erecek.

Daha önce genelge ile belirtilen "Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi" aynen geçerli olacak.

Hafta sonu 10.00- 17.00 saatleri arasında açık olan bakkal, market, kasap, manav ve kuruyemişçi ile şehirlerarası seyahat kısıtlamasına dair usul ve esaslar 23 Nisan Cuma günü de bire bir uygulanacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anıtkabir ve Birinci Meclis'te gerçekleştirilecek tören ve kutlamalar dışında tüm il ve ilçelerde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı aşağıdaki esaslara göre kutlanacak.

- Milli Eğitim Bakanlığının 06.04.2021 tarih ve 23672112 sayılı yazısı doğrultusunda çelenk sunma törenleri fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde asgari düzeyde katılımla gerçekleştirilecek.

TIKLAYIN

- Çelenk sunma törenleri dışında kişilerin bir araya gelmesine neden olabilecek kutlama programları yapılmayacak. Bunun yerine Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının coşkusunu yansıtabilecek başta kolluk araçlarından oluşmak üzere araç konvoyları, ses, ışık ve havai ışık gösterileri, mobil araçlarla gösteriler ile çevrimiçi etkinliklere ağırlık verilecek.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenlerinde görevli olan kişiler de tören ve kutlama programları süresi ile sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacak.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

HABERİN GEÇMİŞİ

Sağlık Bakanlığı'nın günlük paylaştığı corona virüsü vaka sayısı dün itibariyle 62 bin 606 olarak duyuruldu. Ülke'de artış gösteren vaka sayıları yüzünden hafta sonu iki gün tam gün sokağa çıkma yasağı ülke genelinde uygulanıyor. Yasak sebebiyle bir çok vatandaş, Milli Bayram olması nedeniyle resmi tatil olarak belirlenen 23 Nisan’da da sokağa çıkma yasağının olup olmayacağını merak ediyor. Şimdi, 23 Nisan Cuma günü 3 günlük sokağa çıkma yasağı başlayacak mı? sorusu sıklıkla soruluyor.

Dünya Sağlık Örgütünün gecikmeli de olsa Küresel bir salgın olduğunu duyurduğu Covid-19 pandemisinden kaynaklı Türkiye’de hafta içi saat 19:00’da sokağa çıkma yasağı bir haftadır uygulanıyor. Hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri ise tüm gün sokağa çıkma kısıtlaması kolluk kuvvetlerinin denetiminde uygulanıyor. Bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın haftanın son çalışma günü Cuma gününe denk gelmesi sebebiyle vatandaşların akıllarında 3 günlük kesintisiz kısıtlama olacak mı sorusunu akıllara getirdi. Vatandaşlar 23 Nisan Cuma gününün hafta sonu tüm gün uygulanan yasakla birleştirilerek 3 gün sokağa çıkma kısıtlamasının olup olmayacağını merak ediyorlar.

23 Nisan’da 3 günlük sokağa çıkma yasağı başlayacak mı?

Önceki yıl 81 ile gönderilen İçişleri Bakanlığı Genelgesinde 22 Nisan saat 24.00 ile 26 Nisan saat 24.00 arasında (belirlenen istisnalar hariç olmak üzere) Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van ile Zonguldak illerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanması yönünde karar alınmıştı. Ancak bu yıl 23 Nisan Cuma gününde sokağa çıkma yasağının olup olmayacağı konusunda henüz resmi makamlarca bir açıklama yapılmış değil. Bu itibarla önceki yılın uygulamasına göre değerlendirme yapılacağı gözönüne alındığında bu yıl 23 Nisan Cuma gününden itibaren 3 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanması bekleniyor.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?