Yalova'da aile hekimleri iş bırakma eylemi yaptı

İzmir Bornova'da Aile Sağlığı Merkezinde görevli doktora ve asm personellerine yönelik şiddet olayını protesto etmek amacıyla Yalova bulunan aile hekimleri, bugün iş bırakma eylemi gerçekleştirdiler.

Güncel 03.04.2019, 15:37
Yalova'da aile hekimleri iş bırakma eylemi yaptı

İzmir'de Aile Sağlığı Merkezinde görevli doktora yönelik şiddet olayını protesto etmek amacıyla Yalova'daki aile hekimleri, bugün iş bırakma eylemigerçekleştirdi.

Yalova Aile Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı Kamile UyarYalova Merkez Bahçelievler Aile Sağlığı Merkezi önünde, Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Samih Kızılkaya ve aile hekimleri ile düzenlediği basın toplantısında, bir ay içinde Türkiye'nin farklı şehirlerinde görev yapan sağlık çalışanlarının darp edildiğini söyledi.

TIKLAYIN

Savaşta dokunulmazlığı olan sağlık çalışanlarının artık görevi başında tehdide uğradığını, darp edildiğini dile getiren Uyar, "Biz öz veriyle çalışan sağlık çalışanları ve onların temsilcileri olarak diyoruz ki etkin, caydırıcı, ertelemesiz ve uygulanabilir sağlıkta şiddet yasası bir an önce çıkarılmalıdır. Yeni yasada sözel şiddet, sosyal medya, görsel ve yazılı basında yapılan yanlı, hedef gösteren, halkı galeyana getiren asılsız ithamlarda cezai yaptırımlar olmalıdır." ifadesini kullandı.

Kanunlara uygun görev yapan meslektaşlarının korunması gerektiğini vurgulayan Uyar, "Bugün iş bıraktık. Bugün burada olan ve kalbi bizimle olan tüm sağlıkçılarla birlikte şiddetin karşısında dimdik duruyoruz." dedi.

TÜRK SAĞLIK-SEN: KEYFE GÖRE İLAÇ YAZDIRMA TALEPLERİ VAR

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Samih Kızılkaya ise özellikle keyfe göre ilaç yazdırma talepleri nedeniyle aile hekimlerinin sözlü veya fiziksel şiddete uğradığını sıklıkla gözlemlediklerini ifade etti.

Kızılkaya, Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin en aza indirmesi için yapılması gereken acil tedbirlerin ve ağır yaptırımların hızla hayata geçmesini istiyoruz." diye konuştu.

Kaynak: Kaynak: Anadolu Ajansı

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-7
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?