Üroloji Doktoru Şiddete Maruz Kaldı

Medilife Çapa Hastanesi’nde üroloji uzmanı olarak görev yapan bir doktorun, bir hasta yakını tarafından maruz kaldığı şiddeti sert bir dille kınayan yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Güncel 28.02.2019, 17:45 28.02.2019, 17:45
Üroloji Doktoru Şiddete Maruz Kaldı

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın Açıklamasında, sağlık çalışanlarına yapılan saldırıları şiddetle ve nefretle kınadıklarını belirten Taşkın, özverili bir şekilde görev yapan, insanlara hizmet edebilmek için gece gündüz çalışarak yoğun tempoda yıpranan ve karşılığında şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarının bu tür tutum ve davranışları hak etmediğini belirterek şu ifadelere yer verdi:

Sağlıkta şiddet sınır tanımıyor. Son olarak da Medilife Çapa Hastanesi’nde üroloji uzmanı olarak görev yapan bir doktor saldırıya uğradı. Edinilen bilgilere göre ağır yaralı olduğu ve kafa travması, budural hematom, burun ve dirsek kırığı gibi ağır yaralanmalar nedeniyle tedavi altına alınmıştır. 

TIKLAYIN


Sağlıkta şiddeti, kimden ve nereden gelirse gelsin kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz. Hükümet, sağlık çalışanlarına karşı şiddeti tamamen ortadan kaldırmadıkça bu tür olaylara maruz kalınacaktır. En ağır cezaların getirilmesi zorunludur. Hükümet, sağlık çalışanlarını şikâyet hattı kurarak, şiddete meyilli insanları cesaretlendirecek uygulamalardan vazgeçmediği müddetçe bu tür saldırılar devam edecektir. 

Ruh sağlığı bozuk insanların, sağlık çalışanlarını darp etmeye çalışması o toplumun sağlık çalışanlarına olumsuz baktığını gösterir. Bunu değiştirmenin yolu da, Sağlık Bakanlığı’nın üniversitelerin ilgili birimleriyle yapacağı bilimsel çalışmalarla son bulabilir. Ayrıca toplumdaki gerginlik, sağlık çalışanlarına yönelik şiddete sevk etmektedir. Sağlık çalışanlarına şiddet haberleri olağan hale gelmiş ve artık toplum tarafından önemsenmemektedir. Bu bakış açısını değiştirmek devletin görevidir. Toplumun uyarılması ve eğitilmesi gerekmektedir. Sağlık çalışanları, hastaların tedavi aşamalarında yanlarında olan, moral ve motivasyon vererek iyileşme sürecini hızlandıran görevlilerdir. Hastanın durumunu ya da farklı bir konuyu bahane ederek kafası bozulanın her insanın sağlık çalışanlarına şiddet uygulaması ürkütücü ve düşündürücüdür. Sağlık çalışanlarına yönelik darp girişimlerinin hiçbir şekilde affedilir yanı yoktur. Bu şiddet haberlerini artık ne duymak, ne de görmek istiyoruz. Bunlar engellenmelidir. Sağlık çalışanları ağır koşullar altında çalışmakta, fiziksel ve psikolojik baskılara maruz kalmaktadır. 

Caydırıcı önlemler bir an önce alınmalıdır. Ağır müeyyideler uygulanmadığı müddetçe önlem alınması mümkün değildir.  Bu vesileyle hasta ve hasta yakınları tarafından şiddete maruz kalan, saldırıya uğrayan tüm sağlık çalışanlarına geçmiş olsun diyor, Anadolu Sağlık Sen olarak her zaman onların yanında olacağımızı özellikle ifade etmek istiyorum.” 

Yorumlar (0)
-3
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?