Urfa İl Sağlık Müdürünün Basın Bülteni

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü görevine başlayan Doç.Dr.Emre Erkuş, "Göreve geldiği günden bu yana sağlıkta iyileştirmeler oldu ve bir çok hasta il dışına gitmekten kurtuldu" başlığıyla yayınlanan yerel gazete metnini ve fotoğrafları aynen aktarıyoruz.

Güncel 01.08.2019, 17:58 01.08.2019, 18:36
Urfa İl Sağlık Müdürünün Basın Bülteni

ŞanlıUrfa'da neler oluyor? başlıklı haberimiz için tıklayınız.

2011 yılının başında mecburi hizmet için  Balıklıgöl Devlet Hastanesinde göreve başladı, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığı ve Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Başhekimlik görevi yapan Doç.Dr. Emre Erkuş burada bir çok önemli projelere imza atmış ve kapasite yükseltmişti.11 Haziran 2018’de kendi isteğiyle Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimlik görevinden ayrılmıştı.

“Uzun süredir sabırsızlıkla beklenen, İl sağlık müdürlüğünün yoğun uğraşları ve gayretleri sayesinde Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kazandırılan Anjiografi ünitesi hizmet vermeye başladı. Ünitenin açılışına katılan Şanlıurfa il Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre ERKUŞ ilk Kalp Anjiyografi işlemini de kendisi gerçekleştirdi. Ayrıca ünitenin içinde oluşturulan 15 yataklı koroner yoğun bakım ünitesi yeni düzenlemelerle hem Anjiografi öncesi hem de gerektiğinde Anjiyografi sonrasında hizmet vermek üzere açıldı.”

“Akçakale Devlet Hastanemizde ilk defa laparoskopik (kapalı) yöntemle yumurtalık kisti ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.”

“İl Sağlık Müdürlüğünün koordinatörlüğünde gerçekleşen “Şanlıurfa İli Uyuşturucu İle Mücadele Faaliyetlerinin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında, İl Sağlık Müdürümüz Doç.Dr. Emre ERKUŞ, GAPTEM ‘de toplam 200 kamu personelinin eğitim verildi.”

Bir sağlık müdürünün yolunu bile bilmediği  sağlık merkezleri ziyaret edildi

“Dağyanı Aile Sağlığı Merkezini ziyaret ederek, Dağyanı ve Çamlıdere mahallesinde inşaatı devam eden Aile Sağlığı Merkezi inşaatı ile Dağyani 112 istasyonunda incelemelerde bulundu.”

Toplantılarda “Sağlıkta Kalite Standartları konularının yerine getirilmesindeki eksiklikler konuşuldu. Yaşanan sıkıntıların yakın takipçisi olacağını belirten İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş, hasta ve yakınlarına davranış konusunda, herkesin ailesine ve yakınlarına nasıl davranılmasını istiyorsa o şekilde hareket etmesini istedi. Daha sonra hastane idarecileriyle ayrı bir değerlendirme toplantısı daha yapıldı”

“Siverek Devlet Hastanesi olarak bugün yoğun bakım ünitelerimizin hazırlıkları tamamladı ve müdürlük yetkililerince ön tescilleri onaylandı. Tüm bu hazırlıklarla birlikte Hastanemize 6 yataklı bir Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi kazandırdık. Bunlara ek olarak 9 yataklı olan Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesini 13 yatağa, 8 yataklı olan Yetişkin Yoğun Bakım Ünitesini 10 yatağa çıkararak cerrahi bölümlerin hastalarını da alacak şekilde dizayn ettik. Planlarımız ölçüsünde 10 güne kadar hasta alımına başlamayı planlamaktayız.”

“Kurulan ünitede tiroit kanseri tanısında kullanılan ince iğne aspirasyon biyopsisi ve prostat kanseri tanısında kullanılan; Transrektal ultrasonografi eşliğinde prostat tru-cut biyopsisi uygulanmaya başlandı. Biyopsi ünitesinde üroloji uzmanları Uzm. Dr. Muhammed Tosun ve Uzm. Dr. Metin Savun tarafından ilk defa prostta tru-cut biyopsisi yapıldı.Bu ünite sayesinde hastalarımızın artık tanı konulması amacıyla ilçe dışına sevk edilmesine gerek kalmadığı belirtildi.”

“Şanlıurfa Mehmet Akif İNAN Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk defa safra yolları, karaciğer ve pankreas hastalıklarının tedavisinde güvenle kullanılan Endoskopik Retrograd Kolanjio-Pankreatografi (ERCP) işlemi yapıldı.

Mehmet Akif İNAN Eğitim ve Araştırma Hastanesi genel cerrahi uzmanı Op.Dr.Esat Taylan UĞURLU Hasta karın ağrısı,karaciğer fonksiyon bozukluğu,bulantı şikayetiyle geldi. Yapılan tetkiklerde ana safra kanalı ucunda daralma vardı. (Koledok distal uç patolojisi) Aynı zaman da hastanın Diyabet, hipertansiyon ve KOAH şikayetleri vardı. Bu haliyle özellikli bir işlem olan ERCP planlandı. Özel merkezlerde yapılan bu işlemi Hastanemizde başarıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.”

AMATEM ve ÇEMATEM Projeleri yıl sonunda bitiyor.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş, yeni gönderilen ambulanslarla birlikte sahada görev yapan ambulans sayısının 90’a çıktığını söyledi.”

“Balıklıgöl Devlet Hastanesinde incelemelerde bulunarak, Muayene ve tedavi olmak için sıra bekleyen vatandaşlarımızla görüştü”

“Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hafta içi her gün sağlık kurulu hizmeti verilmeye başlandı.”

“Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma hastanesinde hafta içi her gün sağlık kurulu hizmeti verilmeye başlandı.”

“Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma hastanesinde Cuma günleri çocuk hastalar için heyet oluşturuldu”

“Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Klinik ABR/BERA İşitme Testi Yapılmaya Başlandı”

“ yapımı devam eden Ahmet Yesevi Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonu inşaatları,”

“Uzun süredir bekleyen hastanelere başhekim atama sorunu, İl sağlık müdürlüğünün yoğun uğraşları ve gayretleri sayesinde Bakanlık tarafından atamalar yapıldı.

İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr.Emre ERKUŞ, Halk Sağlığı Başkanı Dr. Öğr.Üys. Abdullah SOLMAZ ve beraberindeki idareciler ile Halfeti Kırsalındaki Yukarı Göklü Aile Sağlığı Merkezinde incelemelerde bulundu. Aile Hekimleri, görevli personel ve hastalar ile yerinde görüşerek gözlemlerde bulundu.

Anjiyo servisi

Kardiyoloji yoğun bakım

TIKLAYIN

İlçelere genel yoğun bakım

İlçelere pediatrik yoğun bakım

Yeni doğan yoğun bakım yatak sayıları artırımı

ERCP

Böbrek biyopsisi

Anestezili diş ameliyatları

İlçelerde ameliyathane aktifleştirilmesi

Göçmen sağlığı merkezleri

43  Aile sağlığı merkezi  yapılması

11  yeni 112 istasyonu açılması

Yeni umke birimlerinin eklenmesi

Girişimsel radyoloji ünitesi

Girişimsel nöroloji için eğitim

Böbrek nakli için eğitim

Göz bankasına entegrasyon ve eğitimi

Sevk sayılarını aylık 250 den 60 lara düşürülmesi

İlaç danışma merkezleri kurulması

Şehit yakınları ve gaziler irtibat bürosu

Bir sağlık çalışanının söylediği cümle her şeye bedel

“5 yıldır orada görev yapan aile hekimlerimizin ilk defa Sağlık Üst Yönetimince ziyaret edilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirmeleri, bizi memnun etti. Verimli faydalı bir tanışma değerlendirme toplantısı oldu. Memleketimizin en ücra köşesinde özveriyle sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanlarımıza şükranlarımı sunarım.”

O Babaya İl Sağlık Müdürümüz Sahip çıktı.

"Bir babanın feryadı" başlığı ile ilk olarak 30 Mayıs 2019’da Bayramdan hemen önce bir ailenin sıkıntısını gündeme taşıyan yerel gazetecilerimizden Fethi Güzelses bey ile İl Sağlık Müdürümüz Doç.Dr.Emre ERKUŞ aynı gün bağlantı kurarak yardımcı olmaya çalıştığı ailenin son durumu hakkında bilgi notu;

“Bayramdan hemen sonra araştırılmaya başlanan çocuğumuzun ailesi, Akraba evliliği olmayıp ailenin birden fazla çocuğu ve akrabalarında ani olarak meydana gelen ölüm nedeniyle şu an bir çocukları bulunmaktadır. İl Sağlık Müdürümüzün talimatları ile 11 yaşında olan bu çocuğumuz için 2 farklı Çocuk kardiyoloji doktorumuz muayene ettiler. Yapılan tetkiklerinde bir anormallik tespit edilmedi. Çocuk Nörolojisinde yapılan tetkiklerde de bir anormallik tespit edilmemesi üzerine Tıbbi Genetik Uzmanımız tarafından soyağacı çıkarıldıktan sonra genetik incelemeler için tahliller alınarak İstanbul’da ileri bir merkeze gönderilmiştir. Sonuçları yakından takip edilen ailemiz ile yakından ilgilenmeye devam ediyor”

“İlimizde 112 acil sağlık hizmetleri gerek personel gerekse ambulans hizmetleri ve yoğun bakım koordinasyon hizmetleri ile il dışına sevklerin neredeyse tamamen durduğu 250 - 300 olan sevk sayısının 30-40 seviyelerine kadar indirildiği gözlemlendi.”

Erkuş “Biz sağlıkta düzelmeler oldukça seviniyoruz geçmiş yönetimler belki en ücra köşelerde bulunan sağlık evlerini sağlık ocaklarını, aile sağlığı merkezlerini ziyaret etmezken, ziyareti bırakın yolu nereden geçiyor bilmezken göreve geldiğimiz günden bu yana halka hizmet hakka hizmet şiyarı ile çalışıyoruz. Şanlıurfa’mız Sağlıkta en iyi hizmeti alabilmesi için gece gündüz çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.”dedi.

Kaynak: sanliurfa63.com

Yorumlar (1)
Sağlıkçı 1 yıl önce
Urfa sağlığını yerle bir eden Ahmet Karayı göreve getirmekle mi yaptı. Urfada ki bütün sağlıkçılar bugün kan ağlıyor. 3+1 getirilmeseydi urfada aceba kaç sağlıkçı kalırdı tayin dönemi açılıyor Urfa’dan giden gelenlerin 4-5 katı urfada sağlıkta iyileştirme olsaydı bu kadar insan beden kaçıyor merak ediyorum 4 yıl sonra tayin hakkı doğan bu kardeşlerimizin kaçı memlekette kalacak öyle gezerek sıkıntılar çözülmüyor icraat bekliyoruz mobbing ve şantaj için bir şeyler söylesin kendilerine muhalif ne kadar kişi varsa yerinden edildi kiyakatsız vasıfsız insanlar bir bir üst kademelere getirildi.
0
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?