UMKE Büyük Tatbikata Hazırlanıyor! 81 il, 5 gün

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri bünyesinde 81 ilde hizmet veren Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri(UMKE) tarafından ilimizde 22-27 Temmuz tarihleri arasında ortaklaşa tatbikat yapılacak. Tatbikata uluslararası düzeyde katılım sağlanacak. Tatbikat öncesi Şeker Fabrikası sahasında birimlerin kurulumları devam ediyor

Güncel 17.07.2019, 21:21
UMKE Büyük Tatbikata Hazırlanıyor! 81 il, 5 gün

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri bünyesinde 81 ilde hizmet veren Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri(UMKE) tarafından ilimizde 22-27 Temmuz tarihleri arasında ortaklaşa tatbikat yapılacak. Tatbikata uluslararası düzeyde katılım sağlanacak. Tatbikat öncesi Şeker Fabrikası sahasında birimlerin kurulumları devam ediyor.

Şeker Fabrikası pancar toplama alanında yapılacak olan Tatbikata Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın da katılması bekleniyor. Yapılacak tatbikat esnasında kullanılacak olan 8.Ulusal Umke Tatbikatına yurtdışından da katılım sağlanacak. Tatbikata İslam İşbirliği Teşkilatı ile 20 Farklı Ülkeden 60 civarında temsilcinin katılması bekleniyor.

TIKLAYIN

DEĞİŞİK MEKÂNLARDA YAPILACAK TATBİKATLAR MERKEZDEN İZLENECEK

Seker Fabrikası sahasında kurulumu devam eden birimlerin denetim ve kontrolü Sağlık Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci’nin denetiminde gerçekleşecek.  Programda uygulanacak olan 22 tatbikat senaryosu 600 UMKE personeli tarafından icra edilecek.  27 Temmuz’da gerçekleştirilecek finalde ise değişik mekânlarda gerçekleştirilecek. Ayrıca uygulanan tatbikat kurulacak sistemle canlı yayınlarla UMKE koordinasyon merkezine aktarılacak. Program içerisinde, Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer ‘KBRN’ tatbikatı gerçekleştirilecek. Yapılacak etkinliklerde 2 Askeri helikopter ve 1 Ambulans helikopter görev alacak. Programın icrasında Türk Kızılayı tarafından katılımcıların 3 öğün yemekleri karşılanacak, ayrıca tatbikata katılan ekipler Şeker Fabrikasının sosyal tesislerinden yararlanacaklar.

TATBİKAT HEDEFLERİNDE YER ALACAK KONULAR

Tatbikat hedeflerinde ise EMT Rol 2 standartlarına uygun olarak seyyar hastane kurularak işletilmesi, Acil durumlarda ve Afetlerde sunulacak sağlık hizmetlerinin ilk 72 saatteki tıbbi kapasite yeteneği değerlendirilmesi, Ulusal seviyede farklı illerden gelen UMKE ekiplerinin koordinasyonu sağlanması, Sağlık çalışanlarının iş güvenliği ve önlemleri değerlendirilmesi, Grupların destek, çözüm işbirliği ve koordinasyonunu sağlanması, Acil ve Afetlerde sağlık sisteminin haberleşme ve iletişimi değerlendirilmesi gibi konular ele alınacak.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?