UMKE Büyük Tatbikata Hazırlanıyor! 81 il, 5 gün

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri bünyesinde 81 ilde hizmet veren Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri(UMKE) tarafından ilimizde 22-27 Temmuz tarihleri arasında ortaklaşa tatbikat yapılacak. Tatbikata uluslararası düzeyde katılım sağlanacak. Tatbikat öncesi Şeker Fabrikası sahasında birimlerin kurulumları devam ediyor

UMKE Büyük Tatbikata Hazırlanıyor! 81 il, 5 gün

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri bünyesinde 81 ilde hizmet veren Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri(UMKE) tarafından ilimizde 22-27 Temmuz tarihleri arasında ortaklaşa tatbikat yapılacak. Tatbikata uluslararası düzeyde katılım sağlanacak. Tatbikat öncesi Şeker Fabrikası sahasında birimlerin kurulumları devam ediyor.

Şeker Fabrikası pancar toplama alanında yapılacak olan Tatbikata Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın da katılması bekleniyor. Yapılacak tatbikat esnasında kullanılacak olan 8.Ulusal Umke Tatbikatına yurtdışından da katılım sağlanacak. Tatbikata İslam İşbirliği Teşkilatı ile 20 Farklı Ülkeden 60 civarında temsilcinin katılması bekleniyor.

TIKLAYIN

DEĞİŞİK MEKÂNLARDA YAPILACAK TATBİKATLAR MERKEZDEN İZLENECEK

Seker Fabrikası sahasında kurulumu devam eden birimlerin denetim ve kontrolü Sağlık Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci’nin denetiminde gerçekleşecek.  Programda uygulanacak olan 22 tatbikat senaryosu 600 UMKE personeli tarafından icra edilecek.  27 Temmuz’da gerçekleştirilecek finalde ise değişik mekânlarda gerçekleştirilecek. Ayrıca uygulanan tatbikat kurulacak sistemle canlı yayınlarla UMKE koordinasyon merkezine aktarılacak. Program içerisinde, Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer ‘KBRN’ tatbikatı gerçekleştirilecek. Yapılacak etkinliklerde 2 Askeri helikopter ve 1 Ambulans helikopter görev alacak. Programın icrasında Türk Kızılayı tarafından katılımcıların 3 öğün yemekleri karşılanacak, ayrıca tatbikata katılan ekipler Şeker Fabrikasının sosyal tesislerinden yararlanacaklar.

TATBİKAT HEDEFLERİNDE YER ALACAK KONULAR

Tatbikat hedeflerinde ise EMT Rol 2 standartlarına uygun olarak seyyar hastane kurularak işletilmesi, Acil durumlarda ve Afetlerde sunulacak sağlık hizmetlerinin ilk 72 saatteki tıbbi kapasite yeteneği değerlendirilmesi, Ulusal seviyede farklı illerden gelen UMKE ekiplerinin koordinasyonu sağlanması, Sağlık çalışanlarının iş güvenliği ve önlemleri değerlendirilmesi, Grupların destek, çözüm işbirliği ve koordinasyonunu sağlanması, Acil ve Afetlerde sağlık sisteminin haberleşme ve iletişimi değerlendirilmesi gibi konular ele alınacak.

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER