Torpilini Bulan Atandı! Başkan Gökçek yada Yavaş Olması Fark Etmiyor

Ankara Büyükşehir'in görevde yükselme sözlü sınavında, torpilini bulanın yüksek puan aldığı, bulamayanlarınsa elendiği öğrenildi. memurlar.net'in ulaştığı sınav sonuçlarına göre 90 puan adaylar sözlüde 40 gibi düşük notlar verilerek elenmiş, 55 yazılı sınav notu alan adaylar ise 95 puan verilerek kazandırıldığı öğrenildi.

Güncel 18.12.2019, 13:11 18.12.2019, 13:17 Güler Sağlam
Torpilini Bulan Atandı! Başkan Gökçek yada Yavaş Olması Fark Etmiyor

Ankara Büyükşehir Belediyesinde, görevde yükselme ve unvan değişikliği sözlü sınav sonuçları açıklandı. Torpilini bulan adaylar yüksek puanla atanırken, torpilini bulamayanlar ise düşük puan verilerek elendi. Mansur Yavaş'ın kariyer ve liyakat cümlelerinin bir değeri olmadığı ortaya çıktı.

Ak Parti, 2016 yılındaki FETÖ darbesi sonrasında, sadece yazılı sınav puanının esas alındığı görevde yükselme ve unvan değişikliği uygulamasına, sözlü sınavı da eklemişti. Sözlü sınavla birlikte kayırmacılık had sayfaya vardı. Bir kaç kamu kurumu hariç neredeyse tüm kamuda, binlerce aday, yazılı sınav puanları yüksek olmasına rağmen, sözlü sınavlarda verilen düşük puanlarla elendi.

Bunun son örneği CHP'nin kazandığı, Mansur Yavaş'ın başkan olduğu Ankara Büyükşehir Belediyesinde yaşandı. Sınavı eski başkan Mustafa Tuna açmasına rağmen, sözlü sınavlar Mansur Yavaş'a kaldı.

Dün açıklanan sonuçlar, ASKİ'deki torpilli sonuçları bile geride bıraktı. ASKİ'de sonuçlar liste şeklinde açıklanmasına rağmen, Ankara Büyükşehir Belediyesi, sonuçları sadece TC Kimlik numarası girilerek adaylara gösterdi. Bu uygulamayla, yapılan torpilin fark edilmeyeceği düşünüldü.

Ancak memurlar.net'in ulaştığı sınav sonuçlarına göre 90 puan adaylar sözlüde 40 gibi düşük notlar verilerek elenmiş, 55 yazılı sınav notu alan adaylar ise 95 puan verilerek kazandırılmıştır.

Yaşanan bu durum,

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

- belediye başkanının isminin Melih Gökçek veya Mansur Yavaş olmasının hiç fark etmediğini,

- torpilini bulanın atandığını,

- kariyer ve liyakat gibi kelimelerin sadece retorik olarak kullanıldığını,

göstermektedir.

Torpilli alımların bitirilmesi, adil bir personel alım sisteminin olması için, mevzuat değişikliği yapılarak sözlü sınav düzenlemelerinin kaldırılması gerekmektedir. Bu konuda mevzuat değişikliği yapmak yetkisi Ankara veya İstanbul Belediyelerinde değil hükümeti elinde bulunduran Ak Parti'dedir. Bir an önce, hak yemenin en önemli basamağını teşkil eden bu sistem değiştirilmelidir. Bunun için, Cumhurbaşkanlığı kararıyla görevde yükselme yönetmeliğinde değişikliğe gidilmesi yeterlidir.

İŞTE TORPİLLİ SONUÇLARDAN ÖRNEKLER

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?