THY Kabin Memurları sağlık görevlisi kadrosunda görevlendirmek için Sağlık Bakanlığı'na gönderilecek!

Türk Hava Yolları, pandemi sonrası yaşanan krizden çıkmanın yollarını ararken düşen kapasite kullanımı ile ortaya çıkan personel fazlası için iki formülün hayata geçirmek üzere harekete geçti.

Güncel 10.06.2020, 13:32 10.06.2020, 14:04
THY Kabin Memurları sağlık görevlisi kadrosunda görevlendirmek için Sağlık Bakanlığı'na gönderilecek!

THY'nin üzerinde çalıştığı bir diğer konu ise kabin memurlarına ilişkin. 12 bin civarına kabin memurunu istihdam eden THY, yaklaşık 3 bin 500 kabin memurunu da sağlık görevlisi kadronsuda görevlendirmek için Sağlık Bakanlığı'na gönderecek. İlk Yardım bilgisi ve eğitimleri olduğu için kabin memurlarının sağlık kurumlarında görev almaları sağlanacak. Pandemi döneminde bazı yabancı havayollarında kabin memurlarının hastanelerde görevlendirilmesi bu fikrin altyapısını oluştururken Sağlık Bakanlığı'nın bu formüle sıcak bakmadığı da bildirildi. Bu arada geçişlerin hangi usüle göre yapılacağı ve ne kadar süre için geçerli olacağı öğrenilemedi.

Örneğin İsveçli SAS, 600 civarında kabin görevlisine eğitim vermiş ve kısa bir eğitimden sonra kabin memurları hemşire olsrak hastanelerde görevlendirilmişti. Aynı şekilde Singapur Havayolları'nda görev yapan 300 civarında kabin memuru da pandemi in ilk dönemlerinde sağlık ekiplerine katılarak idari destek birimlerinde rol almışlardı.

TIKLAYIN

İLKER AYCI AÇIKLAMIŞTI

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

"Arkadaşlarımızla makul yöntemler bularak bu şirketi idame ettirip yönetecek, devam ettirecek pozisyona ortaklaşa getirebileceğimize inanıyorum. Gerekli adımları attıktan sonra yine de pilot fazlası olursa,bununla ilgili bir çözüm var zaten. Özellikle yerli pilotlarımız için. O da nedir? Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) şu an da pilot ihtiyacı var. Pilot yetiştirmeye çalışıyorlar. Dolayısıyla arkadaşlarımız birkaç yıl, havacılık 2019 yılı rakamlarında dönene kadar olan süreçte TSK’da pilotluk yapabilirler. Öğretmen pilotluk yapabilirler. Yeni pilotlar yetiştirebilirler. Bu anlamıyla onlar için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Biz şirket yönetimi olarak da TSK’yla beraber oturup, Milli Savunma Bakanlığı ve Bakanımızla beraber oturup, bu konuda gereken adımları, Hava Kuvvetleri Komutanı’yla beraber oturup çözebilecek durumdayız. Çünkü pilotlarımızla ilgili temaslarımda da bu fedakarlık duygusunu alıyorum. Kabin memuru fazlamız olduğunda da onlarla ilgili yeni çözümler üretmekle ilgili beraberce oturup çalışmaya, el ele, gönül gönüle bu süreçleri yürütmeye zaten açığız. Bu konuda gizli, saklımız yok. Net, şeffaf ve açığız. Bizim için 2020 ve 2021 gücümüz yettiğince çalışanlarımızın istihdamını korumaya çalıştığımız bir yıl olacak."

Yorumlar (5)
Ceren 5 ay önce
Saçmalığın böylesi pilotları da doktor yapın tam olsun.zaten bi sağlıkçıların mesleğine bişey yapmadıkları kaldı oda oldu hayırlı olsun.
Bahar D. 5 ay önce
Yeterli sayıda ve işsiz üniversite eğitimi almış hemşire varken böyle bir saçmalık olamaz. 4 yıl boşuna okuduk o zaman. Üzerine 2 yıl boşuna yüksek lisans yaptık o zaman. Doktora yapan hemşire ekip arkadaşlarım var. Kısa bir eğitim ile hemşire olunmaz. Hemşire sadece kan alıp tansiyon bakmaz. Umarım bu saçmalık gerçekleşmez.
Hemsire 5 ay önce
Belli bir yilini dolduran hemsireyide bu mantiga gore doktor etsinler.ilk yardim bilmek saglik personeli olmaya yetiyorsa
Hemsire 5 ay önce
Çekilin yoldan jet hemsireler geliyor.
Hemsire 5 ay önce
Bence ucretli ogretmen yapsinlar.yapmadiklari birsey degil
14
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?