Tarsus Devlet Hastanesi'ndeki Klima Problemi Vatandaşların Tepkisine Neden Oluyor

Tarsus Devlet Hastanesinin özellikle Ek Binası bölümünde bulunan kadın doğum biriminde sıcaklarında artmasıyla beraber klimalarda yaşanan sıkıntı, vatandaşların büyük tepkisine neden oluyor.

saglikpersonelihaber.net
Tarsus Devlet Hastanesi'ndeki Klima Problemi Vatandaşların Tepkisine Neden Oluyor
banner71

Tarsus Devlet Hastanesinin özellikle Ek Binası bölümünde bulunan kadın doğum biriminde sıcaklarında artmasıyla beraber klimalarda yaşanan sıkıntı, vatandaşların büyük tepkisine neden oluyor.

Geçtiğimiz yıllarda da yine hastanede klima sorunu gündeme gelmiş, Tarsuslu vatandaşlar evlerinden getirdikleri vatilatörleri odalarda çalıştırarak hastalarını serinletmeye çalışmışlardır.
Yapılan haberlerin ardından dönemin bakanı Ak Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan'ın talimatıyla çalışmayan klimalar bir gecede tamir ettirilmişti.

Bakalım bu kez nasıl bir çözüm yolu bulunacak.

TARSUS DEVLET HASTANESİNDE 2017'DE KLİAMA PROOBLEMİ YAŞANMIŞTI

İŞTE 2017'DEKİ HABER

TARSUS Devlet Hastanesi ana hizmet binasındaki klima sisteminde yaşanan sorunlar nedeniyle ameliyathanelerde vantilatörler kullanılmaya başlandı. Tarsus’ta merkez ve ek bina olarak halka hizmet veren Tarsus Devlet Hastanesi’nde son günlerde hasta ve hasta yakınlarının klimaların çalışmadığı yönünde şikayetlerinin artması nedeniylede Mersin Kamu Hastaneler Birliği Sekreterliği inceleme başlattı.
 
Suriyeli göçmenlerinde gelmesiyle birlikte yaklaşık 400 bin nüfusa sağlık hizmeti vermeye çalışan ve uzun yıllardır gündemde olan yeni bina inşaatının bir türlü hayata geçmemesi nedeniyle Tarsus Devlet Hastanesi ana ve ek binasında yaşanan altyapı sorunları her geçen gün artmaya başladı.
 
Kış aylarında ısınmada yaşanan problemlerin ardından, son günlerde 40 dereceyi aşan hava sıcaklığından dolayı bu kez hastanede soğutma sistemlerinde aksamalar yaşanıyor. Son olarak ana bina ameliyathanelerinde soğutmada yaşanan sorunlar nedeniyle sağlık ekipleri vantilatör kullanmaya başladı. Servislerde de klima sorunu yaşanması, hastaların büyük sıkıntı yaşamasına neden oluyor.
 

TIKLAYIN

Hasta yakınlarından T.B., eşinin hastalığı nedeniyle son 3 gündür bulundukları Tarsus Devlet Hastanesi ana binasında yaşanan klima problemleri nedeniyle büyük zorluk yaşadıklarını vurguladı.
 
GENEL SEKRETERLİK SORUNLARI KABUL ETTİ
 
Mersin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Memnune Çamsarı, Tarsus Devlet Hastanesi ana ve ek hizmet binasının fiziksel olarak istenen konforda sağlık hizmeti veremediğini kabul ederek, “Her iki bina da maalesef fiziksel olarak istenilen konforda sağlık hizmeti sunumunda yetersiz kalmaktadır. Ancak hizmet sunumu devam ettiği sürece teknik ve fiziksel yetersizliklere çözüm bulma noktasında yükümlülüklerimiz bilincindeyiz. Bu amaçla son iki yıldır Tarsus Devlet Hastanesinin fiziksel olarak yenilenmesi için Sayın Kalkınma Bakanımız ve Sayın Sağlık Bakanımızın destekleriyle Genel Sekreterlik olarak büyük çaba harcadığımızın bilinmesini isteriz” dedi.
 
Memnune Çamsarı, “Ameliyathane hijyenik klima sisteminin komple yenilenmesi üzerine proje yapıldı ihale hazırlıkları yapılmaktadır. Binanın eski olmasından dolayı teknik zorluklar bu projelerin hayata geçirilmesinde hız kısıtlayıcı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine de zaman zaman sistemlerde oluşan aksamalara hızlı bir şekilde müdahale edilmektedir. Buna rağmen münferit bazı durumlar oluşmaktadır. Ameliyathanede gün içerisinde mevcut hijyenik klimaların yetersiz kalması  zaman zaman nem oranları ve sıcaklık artışlarına sebep olmaktadır. Bu da kamu oyunda klimaların çalışmadığı, gerek çalışanların gerekse hastaların riske atıldığı şeklinde yanlış bilgilendirmelere sebep olmaktadır. Ameliyathane, Yoğun Bakım üniteleri veya servislerde klima sistemleri çalışmaktadır. Sadece ameliyathanede teknik ve fiziksel olarak klima sisteminde havaların aşırı ısınmasından ve sistemin eski olmasından kaynaklı sıkıntılar yaşanmakta, ancak bu sıkıntılara alt yapının elverdiği ölçüde müdahale edilerek hastalarımız ve çalışanlarımızın bundan olumsuz etkilenmesinin önüne geçilmektedir. En kısa sürede ameliyathane klimaları yenilenerek bu gibi sorunların yaşanmaması sağlanacaktır. Bunun ile ilgili hazırlıklarımız tamamlanmak üzeredir. Bu esnada hastalarımızın güvenliği ve sağlığını riske atacak hiç bir duruma izin verilmeyeceğinin de bilgisini vermek isteriz” dedi.
Kaynak: Tarsus Merhaba Gazetesi 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 04:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER