Sultan 2. Abdülhamit’in hatırası Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde esrarengiz yangın!

Samsun eski Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde esrarengiz bir yangın meydana geldi.

Güncel 22.07.2019, 19:17 22.07.2019, 19:20
Sultan 2. Abdülhamit’in hatırası Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde esrarengiz yangın!

Yangın sebebiyle ortalığı kaplayan duman çevre mahalle sakinlerinin nefes almalarını zorlaştırıldı.

Elektriğin olmadığı tarihi binada yangının sebebi anlaşılamadı.

Olaya Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri müdahale ederek yangını kısa sürede söndürdü.

1902 yılında Sultan 2. Abdülhamit tarafından yaptırılan ve Hamidiye Hastanesi olarak uzun yıllar hizmet veren Samsun eski Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi 2015 yılında büyük bir yangın geçirmişti.

Hastanenin tarihi binası öğünden bugüne harap bir şekilde ilgililerden yardım bekliyordu.

TIKLAYIN

Yangından sonra çıkan haberlerde yeniden restore edileceği belirtilen Hamidiye Hastanesi’ne ne yazık ki bu güne kadar hiç el değmemiş ve kaderiyle baş başa bırakıldı.

Sultan Abdülhamit’in Türkiye’nin imarı için muhtelif illere yaptırdığı hastanelerin arasında yer alan Samsun Canik Hamidiye Hastanesi’nin ihalesini alan firma iflas ettiği için hastane bu şekilde kalmıştı.

TARİHÇE 

Hastane Mahallesi’nde bulunan ilk ismi ‘Canik Hamidiye Hastanesi’ olan ve 1902 yılında tamamlanan binada, 1908 yılında Opr. Dr. Yorgaki Bey’in hastaneye ilk baştabip olarak atanmasıyla ismi ‘Canik Gureba Hastanesi’ oldu. 

1.Cihan Harbi sırasında hastane faaliyetleri kısa bir süre durduruldu. 1919 yılında İngilizlerin Samsun’u işgallerinde Amerikalılar hastaneye el koydu. 1920 yılında Amerikalılar Samsun’u terk ederken hastaneyi bir kurula devrettiler. Cumhuriyet’in ilânı ile hastane 1924 yılında özel idareye devredildi ve ‘Samsun Millet Hastanesi ‘ ismini aldı. Hastane 1954’te Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’na verildi ve ismi Samsun Devlet Hastanesi oldu.

Samsun Devlet Hastanesi’ni onarmak ve yeni ek tesisler ilâve etmek üzere 1963 yılında Samsun Devlet Hastanesi Yardım Derneği kuruldu. Bu dernek ilk önce 30 yataklı ek bir bina inşa ederek hastanenin yatak sayısı 80’e çıkartıldı. 1970 yılında yatak sayısı 160 oldu. 1970 yılında devlet hastanesinin başka yere taşınmasıyla bir süre boş kalan bina da 1971 yılı Mayıs ayında Karadeniz Bölgesi Ruh Sağlığı hizmete sokuldu. İsmi daha sonra Karadeniz Bölgesi Ruh ve Sinir Hastanesi olarak değiştirildi. 1980 yılında hastanenin ismi Karadeniz Bölgesi unvanı kaldırılarak Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi yapıldı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-2°
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?