Sayıştay Mali Sorumluluk Sigortası Yaptırmayanlara Ceza İstedi

Özel ve Devlet Hastanelerinde görevli hekimler 2010 yılından beri zorunlu mesleki zorunluluk sigortası yaptırmak zorundadırlar.

Güncel 26.11.2019, 13:32 26.11.2019, 19:42
Sayıştay Mali Sorumluluk Sigortası Yaptırmayanlara Ceza İstedi

Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası 2010 yılından beri ülkemizde uygulanmaktadır.  Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Kurum Katkısına ilişkin Usul ve Esaslara Dair Tebli 21.7.2010 tarihli Resmi Gazetede yayınlanmış 30.07.2010 tarhinde yürürlüğe girmiştir. 

26.7.2014 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan tebliğ ile bazı değişiklikler yapılmış özellikle birden çok yerde çalışma halinde birden çok sigorta poliçesi düzenlenip düzenlenmeyeceği birden çok pirim ödenip ödenmeyeceğine ilişkin düzenlemeler geçirilmiştir. 

TIKLAYIN

Bütün bu düzenlemeler hekimler için yapılmış diğer sağlık personeli için zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırılmasına gerek görülmemiş bir çok sağlık çalışanı bu sebepten dolayı mağdur duruma düşme riskiyle karşı karşıya kalmışlardır. 

2018 SAYIŞTAY RAPORU

Sayıştay Başkanlığının yayınladığı 2018 Sayıştay raporunun B. Denetim görüşünü etkilemeyen tespit ve değerlendirmeler başlıklı bölümün 25, maddesinde Sağlık Bakanlığına bağlı çalışan tabiplerden bazılarının tıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumluluk sigortasını yaptırmaması ve bunlar hakkında idari para cezası uygulanmadığını tespit etmiş, sigorta yaptırmayanların para cezası ile tecziye edilmelerini istemiştir. 

Yorumlar (0)
3
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?