ŞanlıUrfa'da neler oluyor?

Sağlık-Sen Şanlıurfa il Başkanı Abdulkadir Yabir açıklamalarında Urfa'dan 265 doktor ayrıldı 85 yeni doktor geldi 5 poliklinik kapatıldı dedi

ŞanlıUrfa'da neler oluyor?
banner71

Sağlık-Sen Şanlıurfa il Başkanı ve Memur-Sen il sekreteri Abdulkadir Yabir Şanlıurfa’daki sağlık sorunları ile ilgili basın kuruluşlarını bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Kamil Güler, Değişim Gazetesi sahibi Mahmut Kakız, Damga Gazetesi sahibi Mehmet Ağaslan, DHA Şanlıurfa temsilcisi Ali Leylak, Anadolu Ajansı Temsilcisi Yasin Dikme, yeni urfa Gazetesi muhabiri Mehmet Er, GAP Gündemi Muhabiri ishak Polat, Kanal urfa muhabiri Umut Deli, GTV Muhabiri Mustafa Karakuş ile yerel gazetelerin ve yerel televizyonların muhabirleri katıldı.

Kamu Hastaneleri Başkanı kaleme aldığı metin utanç belgesidir

Sağlık-Sen Şanlıurfa il Başkanı ve Memur-Sen il sekreteri Abdulkadir Yabir ; sağlık çalışanlarımız hatırlayacağınız üzere daha önce Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğünün Basın Yayın Biriminden Tüm halkımıza ve sağlık çalışanlarımıza 05.07.2019 tarihinde saat 20:12 de ‘Kamuoyuna Duyuru’ başlığıyla ilimizde ki sağlık sorunları ile ilgili bir Basın duyurusu yapılmıştı. Hemen akabinde bizde sağlık çalışanlarının haklarını korumak ve vatandaşlarımızın sağlıklı ve doğru bilgilendirilmesini sağlamak amacı ile bu duyuruda iddia edilen bilgilerin gerçeklikle uzaktan yakından bir alakası olmadığını vurgulamış ve belgelerimizle bunu açıklayacağımızı duyurmuştuk.  Duyurumuzda umut ediyoruz ki sağlık müdürümüzün bundan haberi olmasın, zira bu kadar yalan, yanlış bilgiden oluşan bir belgeyi resmi belge sıfatıyla yayınlamak tam anlamı ile bir akıl tutulmasıdır demiştik. Fakat ne acıdır ki çok sürmeden öğrendik ki Sağlık İl Müdürümüz ve Kamu Hastaneleri Başkanı bu açıklamayı whatsapp durumu yapmaya başladı yetmedi Kamu Hastaneleri Başkanı tüm idarecileri cep telefonlarıyla arayıp durum yapmaları konusunda baskı yapmaya başladı. Nitekim basında ‘durum yaparsanız iyi olur’ şeklinde guruplardaki paylaşımlarını görmüşsünüzdür. Bu noktada koskoca Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanını koruma iç güdüsüyle, yine Kamu Hastaneleri Başkanı yönlendirmesiyle bu utanç tablosuna sokmak hiç kimsenin hakkı da değildir haddi de değildir. Devlet ciddiyetinden uzak samimiyetsiz ve insanların aklı ile alay etmek üzere Kamu Hastaneleri Başkanı kendini koruma hırsı ile kaleme alınmış bu metni kabul etmiyoruz. Ve rica ediyoruz eğer bir açıklama yapma ihtiyacı duyarsanız kendi özel sosyal medya hesaplarınızdan yapın ki biz şerefli bir devlet kurumunun ismini her ne kadar siz tüm ciddiyetini ayaklar altına almış olsanız da yalan dolanla anmaktan biz ziyadesiyle rahatsızlık duyuyoruz.

265 doktor ayrıldı 85 yeni doktor geldi

Şimdi size Müdür bey ve Kamu Hastaneleri Başkanının açıkladığı o utanç belgesinin GERÇEK halini paylaşmak istiyoruz. Neden yalan yanlış dediğimizi anlamanız için cümle cümle ,parağraf parağraf bunların iddiadan öteye geçemeyen açıklamalarına cevap vereceğiz.

Doktor atamaları rutin işlemlermiş, kendilerinin dahli yok imiş, zaten geçen seneye göre de daha iyi durumdaymışmışız, 2019 yılında 85 doktor gitmiş.

Sağlık-Sen Şanlıurfa il Başkanı ve Memur-Sen il sekreteri Abdulkadir Yabir ; En hafif tabiri ile izansızlık ve insafsızlık. Bu bilgiler için sağlık müdürü olmanıza bile gerek yok googleden alabilirdiniz. Ama anlaşılan Kamu Hastaneleri Başkanının baskılarına dayanamamışsınız. Bu olayın GERÇEK hali şudur:

TIKLAYIN

Evet doktor atamaları tüm şehirlerde Bakanlığımızın 2 ayda bir olan zorunlu hizmet atamaları,  eş durumları yada iller arası yer değiştirme kuralarından oluşmakta. Bizim farkımız ise bize her 2 ayda 1 defa bakanlığımız tarafından yapılan mecburi hizmet ataması ile gelen doktorlarımızın bu görev tarihi dolar dolmaz gitmeleri.  Gitme gerekçeleri ise cok değişken olmakla birlikte son dönemde neredeyse tek gerekçe kötü çalışma koşulları ve idari baskılar. Mobbingi bir idari hak olarak gören Kamu Hastaneleri Başkanının uygulamaları dayanılmaz boyutlara gelmiş 17 yıldır urfada çalışan hekimler bile istifanın eşiğine gelmiştir. Urfadan ayrılan hekim sayıları ise;  gerçekte 130 ‘u uzman hekim, 89 pratisyen, 45 diş tabibi ve 1 uzman diş tabibi olmak üzere 265 iken  85 olarak belirtilmiştir.

5 poliklinik kapatıldı

Doktor sayısında azalma olmasına rağmen ilginç olarak poliklinik sayısında artışa gidilmiş, atıl olan küvezler hizmete alınmış.

Açıkçası bu pişkinlik karşısında yani nereden başlayacağımızı bilemiyorum. Aslında Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma hastanesinde son dönemlerde daha önceden aktif olan kadın doğum servisi kapatılmış şu anda doğum yapılmamaktadır. Poliklinik sayılarında yine son dönemlerde 5 poliklinik kapatılmıştır. Bunlar haricinde daha önce mevcut olan 2. Romatoloji polikliniği 2.hematoloji polikliniği,algoloji polikliniği 2. Endokrin polikliniği yine son dönemlerde kapanan polikliniklerdendir. Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma hastanesinde 3-4 poliklinik sayısı artışı olmuş ancak bu artış hilvan devlet hastanesinde çalışan tek kadın doğumcunun merkeze çekilmesi, Ceylanpınar devlet hastanesine atanan nöroloji ve cildiye uzmanlarının Ceylanpınar'a dahi uğramadan merkeze çekilmesi ile sağlanmıştır.  Atıl durumda olduğu belirtilen Haliliye ek bina da ki yenidoğan yoğun bakım ünitesi bu hastane devralındığı tarihten itibaren 80 yatak tescili mevcut olup her dönemde yatan hasta sayıları giderek arttırılmış en son bir önceki sağlık müdürümüz Op. Dr. Himmet Durgut zamanında sıhhat projesi kapsamında küvöz sayısı 75 e çıkartılmıştır. Yatan bebek sayısında ise son dönemde hastaneye atanan yenidoğan uzmanı sayesinde giderek artış olmuştur. Özetle Haliliye ek binada atıl olan bir yenidoğan ünitesi yoktur ve hiçbir zaman da olmamıştır.

Biz kanunun maddelerini aşağıda belirtip takdiri kamuoyu vicdanına bırakıyoruz.

Sağlık-Sen Şanlıurfa il Başkanı ve Memur-Sen il sekreteri Abdulkadir Yabir ;Döner sermaye kanun çerçevesinde dağıtılıyormuş sözleşmeler kanun çerçevesinde dağıtılıyormuş.      Bu kurduğunuz sistemde kanun dinleyen kanundan korkan 1 kişi bile olsaydı zaten biz bu açıklamayı yapmak zorunda kalmazdık sizde o koltukları işgal edemezdiniz.  Ama bizim kanuna ve kanun koyuculara saygımız var. Biz kanunun maddelerini aşağıda belirtip takdiri kamuoyu vicdanına bırakıyoruz.  Aynı kategoride ve performans şartlarında olan iki doktordan birine ortalamadan verilirken diğerine puan karşılığı ücret verilmiştir. Tek uzman olan alanlarda ve /veya hasta sayısı doktordan bağımsız olarak düşük olan branşlarda döner sermaye mevzuatına istinaden hekimin yaptığı puandan bağımsız ortalamanın %100 veya %80 inden döner sermaye dağıtma yetkisi yönetimin inisiyatifindedir. Yasanın verdiği bu yetkiyi kişiye göre farklı uygulamak çalışma barışını bozduğu gibi çalışanlarda gelir kaygısı oluşturmaktadır. Şehirde sayısı 2 olan bir yandal uzmanına 88.36 tl ödeme yapmanın nerden bakarsanız bakın açıklanabilir bir tarafı yoktur, art niyetli ve keyfi bir uygulamadır. 4924 kadrolarında ise şöyle bir durum mevcut: yandal uzmanları ve acil uzmanlarına bakanlık tarafından iş ve işlemlerde özellikli hizmet sunmaları ayrıca yoğun iş yükü olması nedeni ile pozitif ayrımcılık yapılmıştır. Bu anlamda açılan sözleşmeli kadrolar bu iki alanda dağıtıldıktan sonra kalan kadrolar genelde diğer bölümler arasında kura ile dağıtılmaktadır. Ancak maalesef ilimizde bu tamamen eş dost ilişkileri  ve torpil ile dağıtılmakta ve bu durumun neticesinde bazı branşlarda herkes 4924 kadrosuna geçmişken bazı bölümlerde bu kadroya hiç kimse alınmamıştır. Adaletsizlik kadro dağılım noktasında da devam etmekte ve huzur bozucu boyutlara ulaşmaktadır.

Mobbinglerin devam edeceğine artık eminiz

Sağlık-Sen Şanlıurfa il Başkanı ve Memur-Sen il sekreteri Abdulkadir Yabir "Şanlıurfa İl Sağlık Müdürünün bu verdiğimiz bilgileri bilmiyor olması kabul edilemez ölçüde vahim bir hadisedir. Biliyor ve bu bilgileri bilerek ve isteyerek hem resmi kurumlardan hem de vatandaşlarımızdan saklama yoluna gitmesi ise çok çok daha vahim ve tehlikeli bir hadisedir.

Tüm bunları göz önüne alınca baskı ve mobbinglerin devam edeceğine artık eminiz. Zira açıklamalarını whatsapp durumu yapmayan idarecileri listeleyen Kamu Hastaneleri Başkanının önümüzdeki günlerde listedekilere neler yapacağını açıkçası bizde merakla bekliyoruz. Zorunlu hizmet atamalarını can suyu gözüyle bakmayı bu şehir hakketmiyor. Ama siz bakanlığın zaten MECBURİ hizmet adıyla 2 ayda bir yaptığı her atamayı sanki kendi marifetinizmiş gibi bu vatandaşa öyle bir servis ediyorsunuz ki bu lütuf için şükran duymamızı bekliyorsunuz herhalde. Hakkınızı teslim etmek adına Algı yönetimi dersinizi abilerinizden iyi almışsınız. Bu sağlık çalışanlarının üzerindeki kirli oyunlardan vazgeçin, Urfa sağlığını tatmin aracı yapmaktan vazgeçin. Biz sağlık-sen ailesi olarak vatandaşlarımızın sağlıklı ve kesintisiz sağlık hizmeti almasının yanında sağlık çalışanlarının her ferdinin rahat bir ortamda çalışması amacıyla elimizden geleni yasal sınırlar içerisinde yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Her eleştirimizin ardından üyelerimizin ve delegelerimizin yerini değiştirmekten ve istifaya zorlamaktan vazgeçin. Çünkü Sağlık-Sen ailesi olarak her üyemiz ve her delegemiz doğruları uğruna her türlü mobbinge göğüs gerecek kudrettedir. Siz değerli sağlık yöneticilerimizden cefakar vatandaşlarım ve sağlık çalışanlarımız adına tek ve özel ricamız bizi lütfen daha fazla rencide edip aklımızla alay etmeyin.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2019, 18:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hemşir bey
Hemşir bey - 1 yıl Önce

Şanlıurfa Sağlık Sen Başkanı Abdülkadir YABİR ve teşkilat ekibine canı gönülden teşekkür ederiz. Bu daha lelesi daha bunun lolusu duruyor

doktor urfa
doktor urfa - 1 yıl Önce

ellerinizi sagliktan cekseniz hersey duzelir ey sendikacilar

SIRADAKİ HABER