Samsun'da Hastanelerde Sistem Krizine Bakanlık El Attı! Bilişim Uzmanları Geldi

Samsun'da neredeyse hastanelerin tamamında yapılan sistem bakım ve güncelleme işlemleri nedeniyle laboratuvar başta olmak üzere, röntgen vb. birimler çalışamaz duruma gelmiş, devlet hastaneleri hasta bakamaz duruma getirildiği haberlerinin ardından Ankara’dan gelen bilgi işlem uzmanları duruma el koydu. Sağlık Bakanlığı, aksaklıkların giderilmesi için çalışma başlattı.

Samsun'da Hastanelerde Sistem Krizine Bakanlık El Attı! Bilişim Uzmanları Geldi

Samsun'da neredeyse hastanelerin  tamamında yapılan sistem bakım ve güncelleme işlemleri nedeniyle laboratuvar başta olmak üzere, röntgen vb. birimler çalışamaz duruma gelmiş, devlet hastaneleri hasta bakamaz duruma getirildiği haberlerinin ardından Ankara’dan gelen bilgi işlem uzmanları duruma el koydu. Sağlık Bakanlığı, aksaklıkların giderilmesi için çalışma başlattı.

Samsun’da iki yıl önce alınan karar doğrultusunda Samsun Sağlık İl Müdürlüğü bütün hastaneleri HBYS - Hastane Bilgi Yönetim Sistemine geçirmek için işe koyulmuştu.

Ne var ki yeni sisteme geçiş çalışmaları liyakatsiz eller marifetiyle yapıldığı için bir hastanede ortaya çıkan teknik aksaklıklar Samsun’daki bütün hastaneleri etkiledi ve doktorlar hasta muayene edemez hale getirildi.

TIKLAYIN

HBYS, bilgisayar programları web tabanlı çalışarak bağlı olduğu hastanelerin yapmış olduğu işlemleri bilgisayar üzerinden izleme imkânı sağlayacaktı.

Sistemin Samsun hastanelerinin HBYS’ye geçişindeki aksamaların planlama yapılmadan ve liyakatsiz yöneticilerin ne yapacağını bilemeden sistemi idare etmeye çalışmasından kaynaklandığı için niyahet Sağlık Bakanlığı duruma el koydu ve Ankara’dan gelen bilişim uzmanları sıkıntıların giderilmesi için çalışmalara başladı.

HBYS’nin dört ay içinde kusursuz bir şekilde ve çalışır vaziyette teslim edilmesi gerekirken devlet hastanelerinin bu aksaklılarla dört ay daha maruz kalacağı ve böyle devam ederse hastaların devlet hastanelerinden özel hastanelere gitmek zorunda kalacağı ve bunun da devlet hastanelerinde hem maddi ve hem de manevi kayıpların oluşacağı, hasta mağduriyetlerinin artış göstereceği belirtiliyordu.

Kaynak: Akasyam

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2019, 19:12

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER