Sakarya'daki Sağlık Yatırımları Neden İlerlemiyor? Biri Başlıyor, Diğeri Duruyor

Sakarya, sağlıkta yeterli yatırım imkanını bulamadığı belirtilen yerel haberde, en son yapımı yılan hikayesine dönen Doğumevi’nde ikmal inşaatının başladığı, Toyota Hastanesinde ise yenilenme işini alan müteahhit'in işi yarım bırakıp kaçtığı iddia edildi.

Güncel 23.02.2019, 19:31 23.02.2019, 19:31
Sakarya'daki Sağlık Yatırımları Neden İlerlemiyor? Biri Başlıyor, Diğeri Duruyor

BU YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK

Yapımı sırasında 5 kez Sağlık Bakanı değişen Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin ikmal ihalesinin ardından inşaatı başladı. Önümüzdeki hafta Sağlık Bakanı Faruk Koca’nın Sakarya’ya ziyaret yapacağını öğrenen yetkililer inşaatın hızlanmasını sağladı. İnşaatın bu yıl içinde tamamlanarak hizmete açılması bekleniyor. 250 yataklı olarak yapılacağı duyurulan hastanenin yatak kapasitesi daha sonra 200’e düşürülmüştü.

110 YATAKLA HİZMET VERECEKTİ

TIKLAYIN

Öte yandan Sabancı Vakfı’nın 7 milyon 500 bin liralık desteğiyle 15 milyon liraya ihale edilen Toyota Hastanesi’nde inşaat çalışmaları durdu. Müteahhit firmanın yeterli ödenek alamadığı iddiasıyla tüm çalışanlarını inşaattan çektiği öğrenildi. Tamamlandığında Sıdıka Sabancı Devlet Hastanesi adıyla hizmete verecek olan hastane 110 yatak kapasitesiyle önemli bir açığı kapatacaktı. Ancak 7 milyon liralık ödenek sağlanamadığı için inşaat durdu.

TÜRKİYE ORTALAMASININ ALTINDA

Sakarya nüfus başına düşen hasta yatağı bakımından Türkiye ortalamasının çok altında. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yeterli hasta yatağı bulunamadığı için çoğu kez ameliyatlar ileri tarihlere erteleniyor. Yoğun bakım hastaları ise başka illere gönderiliyor. Doğumevi ise şehir merkezinde hiç de hastane koşulları taşımayan binalarda hizmet veriyor.  Bu durum sağlık çalışanlarının çok olumsuz koşullarda hizmet vermeye zorluyor.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?