Sağlıkta dışa bağımlılığı bitirip yerli ve milliyle büyüyeceğiz

Sağlıkta dışa bağımlılığı bitirip yerli ve milliyle büyüyeceğiz

Güncel 30.03.2019, 11:05 30.03.2019, 11:09
Sağlıkta dışa bağımlılığı bitirip yerli ve milliyle büyüyeceğiz

Sağlıkta büyük bir dönüşümden geçen Türkiye'nin bu alandaki en büyük motivasyonu yerli ve milli kaynaklarla ileri teknolojide ürünler üretip sağlık hizmetlerini en üst noktaya çıkarmak. Bu hedefler odağında Sağık Bakanı Fahrettin Koca'ya sorularımızı ilettik. Koca'nın SABAH'ın sorularına yaptığı değerlendirmeler şöyle: Türkiye, 2002'de sağlık göstergeleri alt seviyelerde bir ülke iken, hizmetlerle dolu 16 yılın sonunda, sağlıkta küresel rekabet alanında iddia sahibi haline geldi. Bu noktada en önemli yapısal dönüşüm hedefimiz millileşme ve yerelleşme politikalarımız olacak. İlaçta yüzde 54, tıbbi cihazda yüzde 84, aşıda ise yüzde 100'e yakın dışa bağımlılığımız var. Aşıda yerlileşmeyi 2023'e geldiğimizde tamamlamayı, ilaç ve tıbbi cihazdaki dışa bağımlılığımızı da yarı yarıya düşürmeyi hedefliyoruz. Tüm üretim süreçleri ülkemizde gerçekleştirilen yerli aşımız Yetişkin Tip Tetanoz- Difteri Aşısı'nı 2019 Ağustos ayı itibarıyla teslim almaya başlıyoruz. Hepatit A, Hepatit B, Suçiçeği ve Kuduz Aşısı'nın yerlileştirilmesi için gerekli çalışmaları tamamladık. Antijenden itibaren ülkemizde üretilmesini sağlayacağız.

BEYİN GÖÇÜNÜ TERSİNE ÇEVİRECEĞİZ
Ülkemizin küresel bir ilaç Ar-Ge ve üretim merkezi olması, ilaç ve tıbbi cihaz alanında rekabetçi bir konuma ulaşması en önemli hedefimiz. Bilginin mülkiyetine sahip olmadan geleceğimize sahip çıkamayız. Sağlık bilimi ve sağlık biyoteknolojisi alanında yapılan bilimsel çalışmaları destekleyeceğiz. En çok beyin göçü veren ülkeler arasındayız, bu tabloyu tersine çevireceğiz. Şehir hastanelerimiz bu inançla geleceğin Türkiye'sinin gözbebeği, dünyanın cazibe merkezi kurumlar olarak yükseliyor. Bu kurumları üniversitelerimize açacağız. En modern teknolojinin, en uygun mekanların, en yüksek nitelikteki insan kaynağıyla buluştuğu mükemmeliyet merkezleri olarak hizmet sunacak. Sağlığa yatırım, Hükümetimizin en cömert davrandığı alan. 2019 bütçemiz yaklaşık yüzde 30 bir artışla 96.5 milyar TL oldu. Sağlık turizminde 2023 yılı hedefimiz; yılda 1.5 milyon sağlık turisti, 10 milyar dolar gelir. Millileşme ve yerelleşme hedeflerimizi gerçekleştirdiğimizde 12 milyar dolarlık bir giderin, içerde kalmasını sağlayacağız.

TIKLAYIN

SAĞLIK TESİSLERINİN YAŞINI 13'E ÇEKTİK
İktidara geldiğimizde sağlık tesislerimizin ortalama yaşı 49'du ve pek çoğu depreme dayanıklı değildi. Sağlık tesislerimizin yaş ortalamasını 13'e çektik. Boşalttığımız hastane arazilerini de bu amaç doğrultusunda yine sağlıkla ilgili alanlarda değerlendireceğiz. Türkiye'yi sağlık turizminde önemli bir marka haline getirmede, sağlık turizmi hedeflerimize ulaşmada, 30 bin nitelikli yatağı ile şehir hastanelerimizin sektör içinde önemli bir ağırlığı olacak. Şehir hastanelerimizi sağlık sistemimize entegre ettiğimizde, küresel sağlık hizmet ağının önemli cazibe merkezleri olacak ve küresel talebin önemli kısmını şehir hastanelerimiz karşılayacak.

AİLE HEKİMİ SAYISI 27 BİNE ÇIKIYOR
Aile hekimi sayımızı 2019 sonunda 27 bin 250'ye çıkartacağız. Aile hekimine düşen nüfusu ise 2 binlere çekeceğiz. Sağlıklı Hayat Merkezi sayısını 300'e çıkartıyoruz. 2023'te 795 Sağlıklı Hayat Merkezi açacağız. Yasal ve idari düzenlemelerle, erişkin ve çocukluk obezitesinde artışı durduracağız. Diyabet görülme sıklığını 5 yıl sonunda yüzde 11'e, hipertansiyon görülme sıklığını yüzde 22'e çekmeyi hedefliyoruz. Kişi başı tuz tüketimini 9 gramdan 6 grama düşüreceğiz. 100 bin kişiye düşen hekim sayımızı 4 yıl sonunda 230'a, ebe ve hemşire sayımızı 370'e çıkaracağız.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?