Sağlıkçılar; Hiç Bu Kadar Yok Sayılmamış, Hiç Yerine Konulmamıştı

Ülkenin son 17 yılını çalışanlara yapılan iyileştirmeler yönünden irdelediğimizde Bu dönem olduğu kadar, hiçbir dönemde sağlıkçılar yok sayılmamış, hiç yerine konulmamıştı. Bütün kurumlarda çalışan memurlar için bir şekilde iyileştirmeler yapılırken, sağlık çalışanları hep unutulmuş, unutulmadığı dönemlerde de verilen sözler yerine getirilmemiştir.

Güncel 17.08.2019, 10:07 17.08.2019, 20:56
Sağlıkçılar; Hiç Bu Kadar Yok Sayılmamış, Hiç Yerine Konulmamıştı

Sağlıkçılar bekliyoruz. Üstelik neyi beklediğini bilmeden beklemeye devam ediyor.

saglikpersonelihaber.net köşe yazarımız Döne ADIGÜZEL tarafından kaleme alınan yazıyı paylaşıyoruz. 

Ülkenin son 17 yılına baktığımızda bütün kurumlarda çalışan memurlar için bir şekilde iyileştirmeler yapıldı. Hangi Kurumlar diye merak edenler olacaktır, hatırladıklarımı yazıyorum. Unuttuklarım olursa sizde yorum kısmına yazarak yardımcı olursunuz bana.

Adalet Bakanlığında hâkim ve savcıların maaşı neredeyse 2 katına çıkacak şekilde zam yapılarak iyileştirildi. Yeni başlayan Hakim – Savcı 6.226 TL ile başlarken, 1. Derece 15 yıllık Hakim – Savcı 11.284 TL maaş almaktadır. Bu arada 2007’de tek başına iktidar sahibi olan Ak Partiye kapatma davasını açanda savcıydı. Gardiyanlara yıpranma, kurumdaki personele ise zam yapıldı.

Emniyet Teşkilatındaki Emniyet Amirlerine, Müdürlerine, Komiserlerine yapılan iyileştirmeleri sanırım saymama gerek yok. Örneğin polis arkadaşlarımızı ele alalım. Askerlikten muaf oldular, maaşlarına zam yapıldı. Maaşları en düşük yeni işe başlayan polis 4.850 TL, 1. Derece olan bir polis ise; 5.279 TL maaş alıyorlar. İlave görevler ile 6.000 TL. Maaş alıyorlar. Diğerleri 6500 TL ve yukarısını alıyorlar. Ulaşım ücretsiz, artık çalışma şartları da düzenleniyor vb. vb.

Gelelim öğretim elemanlarına. Çoğu FETÖ ve PYD vb. terör suçuna destek vermekten ihraç edildi. Halen beyanat verip, bildiri yayınlayarak devlete taraflarını gösteriyorlar. Maaşları 4.500 TL iken, 6000 TL – 7.000 TL’ye çıktı. Zamanının Cumhuriyet Mitinglerinin en ön safında, Hükümeti yıkma eylemlerinde seni Cumhurbaşkanı yaptırmayacağız diyenlere, sanırım mükâfat olsun diye olsa gerek; 2.000 TL’ye varan zamlar yapıldı. 

Gelelim TSK mensuplarına. Bir Astsubay 6.500 TL – 7.000 TL maaş alıyor, diğerlerini saymaya bile gerek yok. Çünkü memur maaş zammına ihtiyaçları yok ki, her 3 ila 5 yıla rütbe aldıkları için maaşları zaten minimum 600 TL – 1.000 TL arasında artıyor. Bakıyorsun, birçok imkâna sahipler. Ordu evleri, tatil yerleri, lojmanları servisleri vb. vb.

TIKLAYIN

Milli Eğitime gelelim birde. Öğretmeler neden haftada 15 saat çalışırlar hala anlamış değiliz. Tezata bakar mısınız, ek dersleri arttırıldı, öğretim masrafları adı altında 2.000 TL ikramiye veriliyor her yıl.  Kimseye yapılmayan seyyanen zam, öğretmenlere yapıldı. 180 TL. Bir öğretmen ek derslerle beraber, 6.000 TL maaş alıyor, yaz tatili yat, kış tatili yat, kar tatili yat, resmi tatil yat, olacak iş midir? Bu haksızlık değil mi? Öğretmenlerle ilgili bir teklif var. Bu camia benim en çok saygı duyduğum kesimdir. Onlara ek ödenek olarak resen 100 lira daha verelim. Bir öğretmenin en düşük olanı 1.624 TL alıyor. Ne karşılığı alıyor? Haftada 15 saat karşılığı alıyor. Peki, düz bir memur ne kadar çalışıyor? 40 saat. 40 saat için bu rakamın altında alanlar da var. Öğretmen ek ders verirse, bunun üstünde alıyor. Bir de tatili var. Yılda iki ay. Düz memurun tatili ise 20 gün. Şimdi soruyorum; bu haksızlık değil mi?

Sağlığa gelelim; Doktorların maaşlarına zam yapıldı. Bir aile hekimi - Pratisyen Tabip en az 11.000 TL’ye yakın maaş alıyor. Bir uzman tabip 14.000 TL 15.000 TL maaş alıyor. Emekli maaşlarına zam, sabitlerine zam vb. vb. Emekliliğe yansıtılan zamlar, icap nöbetleri ödenir, sağlıkçıların ki ödenmez. Türk Tabipler Birliği, hükümetin karşısında yer alır, yapılan işleri mahkemelere taşır, hükümeti düşürmek için her türlü eylemin içinde yer alırken, her türlü iyileştirmeyi de yine onlar alıyorlar. Sizce de çok tezat değil mi bu durumlar?

İşçilere dünyanın zamlarını yaptılar, İmamlara zam yaptılar. Yeni işe başlayan bir bekçi bile 4.300 TL maaşla göreve başlıyor. Bir zabıta eri, bir itfaiye eri 5.000 TL’ye yakın maaş alıyor.

20 YILDIR SAĞLIKÇILAR İÇİN TEK BİR İYİLEŞTİRME OLMADI

Gel gelelim biz sağlık çalışanlarına..... Bir sağlıkçı olarak 4.300 TL alıyorum, her şey dâhil. 16 yıllık çalışanım. Hastanede çalışan hemşirelerin, sağlık memurlarının canı çıkıyor. Hasta ile hasta yakını ile ilgilenen, hasta altı temizliği, hasta banyosu, enfeksiyonu, bulaşıcı hastalığı, tedavileri vb. vb. 20 yıldır sağlık personeli hiç bir iyileştirme yapılmadı. Bütün memnuniyet sağlık alanında olmasına rağmen, devlete milyarlar kazandırmalarına rağmen, hükümete oy kazandırmamıza rağmen her zaman bu milletin iyiliğini, şifasını, dirliğini istememize rağmen, ne hafta sonu - ne bayram tatili - ne resmi tatiller - ne yaz tatili - ne kış tatili - 24 saat görev yapan bizleri devletimiz ne zaman görecek?

İmkânımız olsa bir dk. bile bu mesleği yapmayız. O zaman bu hastalar ne olur? Her şeyin başı sağlıktır, bizler tedavi eden, şifa dağıtan elleriz. Hasta ile hasta yakını ile birebir ilgilenen kişileriz. Gecemizi gündüzümüze katıyoruz. İnsanlara sağlık dağıtırken kendi sağlığımızdan oluyoruz. Yeni doğan bebekler bizim ellerimizde dünyaya geliyor. Siz ölürken elinizden biz tutuyoruz. Acilde - Yoğun Bakımda servislerde insanların hayatlarına dokunuyoruz, hayat kurtarıyoruz. Kusura bakmayın ama masa başında oturanlardan çok daha fazlasını hak ediyoruz. Hiçbir zaman hiç bu kadar yok sayılmamış, hiç yerine koyulmamıştık. Hiçbir değerimiz kalmamıştır, itibarımız sıfır olmuştur.

Diğer kurumlara geçmek gibi, masa başında tertemiz çalışmak var. Yakında ne bir hemşire nede sağlık memurlarını bulamayacaklar böyle giderse. Küsmüş bir sağlık çalışanı verimli olamaz. Hastane çalışanlarının bir an önce maaşlarına zam yapılmalıdır, sıfır olan döner sermayeleri tekrar düzenlenmelidir. Bu şekilde hastanelerden - Sağlık Müdürlüklerine - Halk Sağlıklarına - Toplum sağlıklarına, kısaca masa başı yerlere kaçışın önüne geçilmelidir. Personel bu şekilde hastanelerde çalıştırılmaya teşvik edilmelidir. Bir an önce bir düzenleme yapılmalı, maaşlara seyyanen zam, döner sermaye yönetmenliği değiştirilmeli, ek göstergeler 3600’e çıkarılmalı, yıpranma payı verilmelidir. Sabit ek ödemeler emekliğe yansıtılmalıdır. Doktorlara yapıldı ve emekli maaşlarına zam yapıldı. Bu maaşlar kabul edilemez, olacak iş değildir. Sağlık çalışanları bir gün greve giderse, iş bırakırsa kimse ne oluyor demesin. İnşallah böyle bir durumla karşılaşılmaz, yoksa ülke alt üst olur. Herkes kendi güvenliğini bir bakıma yapabilir, kendi adaletini kafasına göre sağlar, kendi eğitimini sağlayabilir veya öteleyebilir ancak kendi sağlığını, tedavisini yapamaz – öteleyemez. Bilgi ister, tecrübe ister, en ufak örneği bir enjeksiyonu, bir ilaç dozunu, bir ilaç karışımını bilmeden yapamaz vb. vb. Bir hemşire, bir sağlık memuru gibi tedavilerini bilmezse yapamaz. Onun içindir ki sağlık her şeyin başında gelir, sağlıksız bir birey hiçbir şeydir, fayda veremez, iş yapamaz bir o kadar önemli bir meslektir, bir o kadar önemli bir iştir, bir hekim bile hemşiresiz,  sağlık memursuz, bir ameliyatı bir cerrahi müdahaleyi yapamaz. Ekip gerekir, asiste gerekir.

Kısaca biz sağlıkçılar hep devletinin - milletinin yanında yer alırken, hiç ses çıkarmazken, bizlere yapılanlar reva mıdır? Hak mıdır? Ses çıkaranlar eylem yapanlar hep mükâfatlandırılmıştır. Ne yazık ki grev yapacak halimiz yok, hastayı masada koyacak halimiz yok, nöbete gitmeyip sistemi zorlayacak gücümüz yok. Bekliyoruz, neyi beklediğimizi bilmeden..

yazının tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (8)
Serdar baş 1 yıl önce
Elinize emeğinize sağlık ama artık gerçek ten bu haksızlıklar bizi bıktırdı. Kendimizi enayi ve değersiz hissettiğimiz yerde insan ne kadar verimli çalışır
Can demir 1 yıl önce
Bi öğretmenin yılın yarısını tatille geçirerek hemşireden fazla maaş alması cidden zoruma gidiyor
Labt3k 1 yıl önce
15 yıldır yetkili sendikanın başarısı. Asker ve polis sendikal hakları yok ama seyyanen zamları alan onlar bizim sendikamız var herşey den mahrum. Siz değerlendirin
Mustafa 1 yıl önce
Memur-Sen çok komiksin
Kendi verdiğin teklifle zaten bu kadar düşük önerinin önünü sen açtın.
Yeter, bitirin şu tiyatroyu.
Milleti aptal mı sandınız!
Hemşire sağlık memuru 1 yıl önce
Bu yazıyı cumhurbaşkanlığına,sağlık bakanlığı na ,TBMM ne,siyasi partilere, tüm kamuoyuna yollamaliyiz sesimizi tepkimizi göstermeliyiz duyurmaliyiz artık yeter bıçak kemiğe dayandı bir gün sadece bir gün hastalara bakmadigimizda dikkatleri uzerimize çekeriz
Sağlıkçılar 1 yıl önce
Öğretmen ler nedenhaftada 15 saat çalışıyor mahkemeye verecek bizzat anayasa mahkemesine başvuracak
Elif Dogan 1 yıl önce
Milli Egitim Bakanligina bagli olarak çalişan sağlik personelinin de sorunlari ele alinsin lutfen.Çunku bakanlik sadece eğitimcilere yonelik çalişmalarda bulunuyor.
Kartal 1 yıl önce
O kadar güzel anlatılmış ki bu devirde öğretmen imam asker polis olacaksın
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?