Sağlık Raporlarından Yeni Bir FETÖ Oyunu Tespit Edildi

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'nün sağlık kurulu raporlarından çevirdiği bir dümen daha gün yüzüne çıktı. Buna göre FETÖ, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasına ilişkin hazırlanan iddianamedeki itirafçı beyanına göre, askeri öğrencilerin sağlık raporuna nokta işareti koyularak, askerliğe elverişli raporu alındığı ortaya çıktı.

Güncel 05.02.2019, 22:15 05.02.2019, 22:15
Sağlık Raporlarından Yeni Bir FETÖ Oyunu Tespit Edildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, FETÖ'nün TSK yapılanmasına ilişkin 11'i tutuklu, 4'ü firari 26 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede, yeni bilgiler yer aldı.

Örgütün genel yapısı ve elde edilen yeni deliller doğrultusunda TSK'daki mevcut yapılanmaya değinilen iddianamede, başka bir soruşturma dosyasında etkin pismanlık hukumlerinden yararlanma talebiyle ifade veren A.H'nin, askeri hastanede alınan sağlık raporlarına ilişkin beyanları dikkat çekti.

Şüpheli A.H, Deniz Harp Okulunu kazanan ogrencilerin, Kasımpasa Askeri Hastanesi Saglık Kurulunda doktor raporu alınırken örgüt üyelerinin birbirlerini tanımaları için kullanılan yöntemi şöyle anlattı:

"Örgut mensubu askeri ogrencilerin, Sağlık Kurulunda görev yapan örgüt mensubu doktorlar tarafından tanınmalarını kolaylaştırmak için alacakları raporun sağ üst köşesine nokta işareti koydurularak, örgüte bağlı öğrencilerin kuruldan geçmeleri sağlandığı için rapora gidecek ogrencilerin evraklarına bu seklide isaret konulmasına ilişkin talimat verilmişti.''

Örgüt mensuplarının daha önce Dışişleri Bakanlığının düzenlediği yazılı sınavda da nokta işareti koyduklarına dair beyanlar, FETÖ kapsamındaki başka bir iddianamede yer almıştı.

"Rapora itiraz ederek dava açtım"

Örgütün TSK yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturmalarda musteki sıfatıyla ifadesi alınan G.G'nin beyanları da iddianamede yer aldı. G.G, ''Burada Tabur Komutanı Kurmay Yarbay Ekrem Küçükberber, Boluk Komutanı Kurmay Yuzbası Alican ile Takım Komutanı Piyade Ismail Aydın'ın iskencelerine ve mobbinglerine devam ettiklerini, yıl ortasında bölüğe gelen Jandarma Ustegmen Ozkan Ozen'in kendisinin tekrardan saglık muayenesine girmesi gerektigini söylediğini" anlattı.

Müşteki G.G, D kodu olan ve mobbing uygulanan ogrencilerin Malazgirt taburunda toplandığını, çok kar yağdığı için ulastırmanın araç izni vermediğini duyduklarını belirterek, o gün yaşananları şöyle aktardı:

''Ustegmen Gokhan Ayaz ve Ustegmen Hasan Akkoç bizi kendi ozel arabalarıyla parca parca alarak Etimesgut Askeri Hastanesine goturerek kardiyolojiden muayeneye soktu. Bu şekilde askeri ogrenci olamaz raporu aldık. Tabip komutanlar ve heyet ayarlanmıs gibiydi. Hava cok kar yagıslı olmasına ragmen ertesi gune aktarmayıp ozel araclarıyla bizi muayeneye goturduler.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Tabura geri dondugumde Tabur Komutanı Kurmay Yarbay Küçükberber karara itiraz etmemem gerektigini, eger edersem surecin uzayacagını, yazın olan yatay gecis zamanımı gecirecegimi ve ertesi yıla sarkacagını soyleyerek, beni tehdit etti. Ben de karara itiraz ettim. Sivil kalp hastanelerine giderek bana verilen minimal mitral yetmezlik raporunun dogru olmadıgını ogrendim. Ben diger arkadaslarım gibi yurutmeyi durdurma ve tazminat davası actım ve kazandım.''

İstanbul'un Wi-Fi şifreleri çıktı

İddianamede, sivil şüphelilerden İsmail Şen'den ele geçirilen dijital malzemelere ve örgütsel dokümanlara da yer verildi.

Şen'in telefonunda yapılan incelemede Wi-Fi şifresini kırıcı programların bulunduğu belirtilen iddianamede, bu ağlara girerek diğer örgüt mensupları gibi kendilerini gizledikleri kaydedildi.

Ele geçirilen dokümanlarda, ''Genel olarak FETO/PDY silahlı teror örgutu mensuplarının aranması ve hamile olan bayan sahısların gaybubet evlerinde veya ozel hastanelerde bayan doktor ayarlayarak kayıt olmadan dogum yaptıkları, KHK ile ihrac edilenlerin OHAL Komisyonuna basvurularında izlemesi gereken yol ve yontemlerin anlatıldıgı, yardım kaynakları adı altında tavsiyeler, Yargıtay emsal kararları seklinde bilgilendirme notları, orgut mensuplarının maddi durumlarını bildirir seklinde elde olan doviz ve TL cinsinden paraların miktarları, etkin pismanlık hakkında bilgiler ve etkin pismanlık hukumleri acıklamaları'' şeklindeki bilgiler yer aldı.

İddianamede şüpheli Şen'den ele geçirilen bir dokümanda, İstanbul'daki özellikle Avrupa yakasında yer alan lokanta, kafe, devlet hastaneleri, AVM'ler ve özel işletmelerin Wi-Ffi sifrelerinin bulundugu listeler ortaya çıktı.

Örgut arsivinden cıkan notlar uzerine yapılan calısmalar neticesinde, isimleri gecen teror orgutu mensuplarının 18 Mayıs 2018'e kadar aktif olarak internet uzerinden 2048 oyun gorunumlu, Eagle ve Falcon programı turevi olan sohbet programlarından birbirleriyle gorusme yaptıkları belirtilen iddianamede, bu gorusmelerden anlasıldıgı gibi teror orgutunun aktif olarak faaliyetlerini surdurdugu kaydedildi.

İddianamede, FETÖ tarafından gerceklestirilen 15 Temmuz darbe girisiminden sonra ulke genelinde orgute yonelik sorusturmalar kapsamında gozaltına alınan, tutuklanan ya da firari konumunda bulunan sahısların bir kısmının irtibatlarının devam ettigi, orgut icerisinde aktif olarak gorev yapan sahısların tekrardan toparlanma cabasına girdikleri, eldeki orgut elamanlarıyla maddi ve manevi olarak yardımda bulundukları, orgut mensuplarına karsı sorusturma/kovusturmaları yuruten yargı mensuplarını takip ettikleri anlatıldı.

Bu dosyanın şüphelilerinin de aralarında bulunduğu örgüt elemanlarının, gaybubet diye tabir edilen saklanma evlerinde kalan, yurt dısına cıkan, haklarında herhangi bir islem yapılmamıs orgut elamanlarıyla halen irtibat halinde olduğu, bu irtibatlarını internet uzerinden kendilerince guvenli buldukları oyun programları adı altında goruserek sağladıkları ve irtibatlarını koparmadıkları, orgutun halen aktif olarak faaliyetlerini surdurdurdügu, orgutun yurt dışındaki tepe yoneticileri ve teror orgutu elebaşısı Fetullah Gülen'den yapılması gerekenler hakkında fikir ve talimat aldıkları kaydedildi.

İddianamede, örgütün yapılanmasında askeri şahıslardan sorumlu olduğu tespit edilen sivil şupheliler Ismail Sen, Mursel Turk, Abdullah Yalcınkaya, Omur Akkaya ve Yucel Geven ''silahlı terör örgütü yöneticisi olmak'' suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar, asker olan diğer 21 şüphelinin ise ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?