Sağlık personeli performans ek ödeme kaldırılacak mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, zaman zaman eleştirilere de konu olan sağlık hizmetlerinin izlenmesinde ve mali olarak düzenlenmesinde de etkili performans sistemine ilişkin “Performansa göre ek ödeme amacından uzaklaşmış, kalite kriter olmaktan çıkarılmış ve başta doktorlar olmak üzere sağlık personeline dengeli ek ödeme modeline dönüşmüştür.” diyerek Performansa göre ödeme sisteminin yeniden gözdengeçirildiğini açıkladı.

Güncel 08.04.2019, 17:16 08.04.2019, 17:18
Sağlık personeli performans ek ödeme kaldırılacak mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, zaman zaman eleştirilere de konu olan sağlık hizmetlerinin izlenmesinde ve mali olarak düzenlenmesinde de etkili performans sistemine ilişkin “Performansa göre ek ödeme amacından uzaklaşmış, kalite kriter olmaktan çıkarılmış ve başta doktorlar olmak üzere sağlık personeline dengeli ek ödeme modeline dönüşmüştür.” diyerek Performansa göre ödeme sisteminin yeniden gözden  geçirildiğini açıkladı.

TIKLAYIN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık personeline performans ve ek ödemelerle ilgili önemli değişiklikler yapılacağının işaretini verdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, zaman zaman eleştirilere de konu olan sağlık hizmetlerinin izlenmesinde ve mali olarak düzenlenmesinde de etkili “performans sisteminin” gözden geçirildiğini de açıkladı. Bakan Koca, performans uygulamasının başladığı dönemdeki şartların değiştiğine işaret ederek şunları kaydetti: “Bireysel performans ölçümü ve buna göre ek ödeme yapılması üzerinde yeniden çalışıyoruz. Bunun uygulamaya konduğu dönemdeki gerekçeler değişmiştir; kuyrukların kaldırılması amacına çoktan ulaşılmıştır. Performansa göre ek ödeme amacından uzaklaşmış, kalite kriter olmaktan çıkarılmış ve başta doktorlar olmak üzere sağlık personeline dengeli ek ödeme modeline dönüşmüştür. Bu nedenle güncel hedeflere göre tekrar düzenlenecektir. Zor, nöbeti olan, riskli alanları cazip hale getirecek düzenlemeler yapacak şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz.”

Sağlık çalışanları erken emekli olacak!

Hekimlerin geçim sıkıntısı nedeniyle emekli olmaktan korkar durumda olduklarını belirten Koca, şöyle devam etti: "Yeni yasama dönemimizin ilk icraatı hekim emekli maaşlarında iyileştirme ile sağlık personelinin fiili hizmet zammı oldu. Geçtiğimiz 3 Ağustos'ta yürürlüğe giren kanun değişikliği ile çok önemli bir adım atıldı. Bu yıl başından itibaren hekim emekli maaşlarında ek ödeme yapılarak artış sağlanmış oldu. Sağlık personelinin fiili hizmet zammı veya genel bilinen adıyla 'yıpranma payı' uzun süredir sağlık çalışanlarımızın merakla bekledikleri bir husustu. Bundan böyle, sağlık personelimiz her 6 yılda bir yıl fazla çalışmış sayılacaktır. 30 yıl hizmet veren bir sağlık personeli 35 yıl çalışmış gibi emeklilik haklarından faydalanabilecektir. Ayrıca fiili hizmet zammının yarısı kadar yaş haddinde de azalma olacak, yani erken emeklilik fırsatı doğacaktır."

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?