SAĞLIK Mezunlarının Sorunu TBMM'ye Taşındı

Uzun zamandır sosyal medyada seslerini duyurmaya çalışan sağlık mezunlarının sorunlarını, CHP Milletvekili Burhanettin Bulut, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın yanıtlaması için atanamayan sağlıkçıların istihdam problemini TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.

Güncel 25.01.2019, 12:30 25.01.2019, 12:30
SAĞLIK Mezunlarının Sorunu TBMM'ye Taşındı

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “TÜİK’in 15 Ocak 2019 yılında açıkladığı verilere göre yükseköğretimde işsizlik oranı %12.8 olmuştur. Daha iyi bir gelecek umuduyla ailelerinin dişinden tırnağından artırarak, bin bir emek vererek okuttuğu gençler, kendi mesleklerini yapmaktan umudunu kesmiştir. Üniversite mezunu gençlerimiz daha vasıfsız işlerde daha düşük maaşlarla çalışabilmek için bile adeta yarış halindedir” dedi.

Hemen her üniversiteye bölüm açmakla övünen iktidarın, iş bulmaya gelince sorumluluğunu yerine getirmediğini belirten Burhanettin Bulut, sağlık alanında eğitim gören gençlerin de diğer akranlarıyla aynı kaderi paylaştığını bildirdi.

Her 5 Gençten 1’i İşsiz
Sağlık teknikerlerinin aldıkları eğitim ile yönetmelikteki görev tanımlarının uyuşmaması, görev ve yetkilerinin açıkça belirtilmemiş olması sonucu mağduriyet yaşadığını kaydeden Burhanettin Bulut, her 5 gençten 1’inin işsiz olduğu, genç işsizliğinin arttığı ülkemizde kamuda açılan kadroların yetersizliğinin, özel sektörde istihdamın sınırlı olmasının mağduriyeti büyüttüğünü söyledi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya Yanıtlaması İçin Sorduğu Sorular
Burhanettin Bulut, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
“Ülkemizde; yüksekokullardan Fizyoterapist, Fizyoterapi Teknikeri, Odyolog, Odyometri Teknikeri, Diyetisyen, Dil ve KonuşmaTerapisti, Podolog, Sağlık Fizikçisi, Radyoterapi Teknikeri, Anestezi Teknisyeni/Teknikeri, Tıbbi Laboratuar Teknisyeni, Tıbbi Laboratuar ve Patoloji Teknikeri, Tıbbi Görüntüleme Teknisyeni/Teknikeri, Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri, Diş Protez Teknikeri, Tıbbi Protez ve Ortez Teknisyeni/Teknikeri, Ameliyathane Teknikeri, Adli Tıp Teknikeri, Diyaliz Teknikeri, Perfüzyonist, Eczane Teknikeri, Ergoterapist, Ergoterapi Teknikeri, Elektronörofizyoloji Teknikeri, Mamografi Teknikeri, Optisyen, Acil Tıp Teknikeri, Acil Tıp Teknisyeni, Sağlık Bakım Teknisyeni, Yaşlı Bakım Teknikeri, Tıbbi Sekreter, Biyomedikal Cihaz Teknikeri olarak kaç kişi mezun olmuştur?

Mezunların Kaç Tanesi İstihdam Edilebildi ?
 Söz konusu mezunlardan kaçı kamuda/özelde mesleğini yapabilmektedir?

TIKLAYIN

 Kamuda istihdam edilen sağlık teknikerlerinin sayısı ve mesleklerine göre dağılımı nedir?

Tüm Sağlıkçıların Beklediği Soru: “2019’da Hangi Meslek Grubundan Kaç Sağlıkçı Atanacak?”
 2019’da hangi meslek grubundan kaç sağlıkçının ataması planlanmaktadır?
 Bakanlığınızın iş tanımı belirsizliğinin giderilmesine yönelik herhangi bir çalışması var mıdır?
 Gençlerin işsizlik sorununu çözmek için bakanlığınız tarafından yürütülen bir çalışma var mıdır?

Burhanettin Bulut Kimdir ?
1970 Bitlis doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Adana’da tamamladı.  Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 1992 yılında mezun oldu.  1993 yılında Adana Seyhan’da açtığı Eczane ile mesleki faaliyetlerine başladı. Eczacılık mesleği yanı sıra 1993 yılından bu yana Adana Eczacı Odası’nda çeşitli komisyonlarda görev almıştır.  2003 yalından sonra ise; 4 dönem Adana Eczacı Odası Başkanlığı görevini yürütmüştür. 2011 yılında CHP Adana milletvekili aday adaylığı nedeni ile Adana Eczacı Odası Başkanlığı’ndan ayrılmıştır. Oda başkanlığı dönemi süresince “Sağlıkta Dönüşüm” projesinin yarattığı olumsuz tabloya karşı örnek mücadele içerisinde olmuştur.  SSK’nın serbest eczanelere devri, Yeşil kartlı hastaların serbest eczanelerden ilaç temini, SGK Medula Sisteminin başlaması gibi eczacılık ve sağlık alanındaki önemli dönüşümlerde yaşanan sıkıntıları dile getirmekte ve çözüm bulmada mesleki platformlarda önemli görevler üstlenmiştir. Mesleki dergilerde sayısız yazıları yayınlanmıştır.

Yorumlar (0)
1
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?