Sağlık Çalışanlarına Şiddete Tepki İçin Resim Sergisi Açıldı

Türk Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanlığı, sağlıkta şiddete dikkat çekmek ve şiddete tepki göstermek amacıyla Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nde fotoğraf sergisi açtı.

Güncel 17.07.2019, 20:50
Sağlık Çalışanlarına Şiddete Tepki İçin Resim Sergisi Açıldı

Sergide, sağlık çalışanlarına yönelik saldırılara ve şiddet görüntülerine dikkat çekildi. Serginin açılışında konuşan Türk Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Reşit Kılıç, millete şifa dağıtmak gibi kutsal bir görevi ifa eden sağlık personellerinin hasta veya hasta yakınları tarafından darp edilmesinin nefretle kınanacak ve asla kabul edilmeyecek bir durum olduğunu söyledi. 

Sağlıkta yaşanan şiddetin vahşete ve cinayete dönüştüğünü belirten Kılıç, "Sağlık personellerine yapılan bu hain ve alçakça saldırıları kınıyor ve lanetliyoruz. Sözlü şiddet, darp derken olayların yerini katliama bırakması vahametin boyutunu anlatmaya yeterlidir. Sağlıkta şiddetin, cinayetin önüne geçmek için ne zaman tedbir alınacak merak ediyoruz. Sağlık Bakanlığı Sağlıkta Şiddete Sıfır Tolerans için gerekli adımı atmadığı sürece daha çok doktorlarımız katledilecek, çok hemşerimiz şiddete maruz kalacak, 112 çalışanları sokak ortasında darp edilecektir. Artık gazetelerin 3. sayfasında sağlık çalışanına şiddet olaylarının yer almasını istemiyoruz.  Türk Sağlık­­­­­­­­-Sen Elazığ Şubesi üyeleri olarak yaşanan bu vahşette ve hatta cinayete dikkat çekmek ve sağlıkta şiddete tepki göstermek amacıyla bugün Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinde belki de Türkiye de bir ilk olarak utancın fotoğrafları sergileyeceğiz. Artık biran önce güvenlik kurum ve kuruluşlarında gerekli önemler alınmalıdır. Güvenli ve huzurlu bir yerde görev yapmak sağlık çalışanlarının hakkıdır." dedi."

SOMUT BİR ADIM ATILMADI

Açıklamasında siyasetçilere de tepki gösteren Reşit Kılıç; "Sağlık personellerine çeşitli ithamlarda bulunarak vatandaşlarla karşı karşıya getiren siyasetçilerinde vebali vardır. Sağlık personellerimizi ve başta Doktorlarımızı kamuoyunda daima parasal ilişkiler ile nitelendirme gibi bir yanlışın içine düşerler ve vatandaşla sağlıkçıların arasında adeta nifak sokanlar da kendilerine çeki düzen vermelidirler. Çünkü artık iş cinayete kadar varmıştır. Herkes sorumluluğunun farkında olmalıdır. Yöneticilerimiz bu konuda duyarlı olmalı, çalışanlara yapılacak bu tür saldırıların önüne geçmek veya bu saldırıları engellemek için gerekli önlemleri almalıdırlar. Şunu tüm vatandaşlarımız bilmelidirler ki sağlık çalışanlarına, hekimlerine uygulanan şiddet sizin sağlık hakkınıza da yapılmış bir gasptır. Sizin sağlık hizmetini almanızın önüne çekilmiş bir engeldir. Bu yaşanan insanlık dışı olaylara vatandaşlarımızda tepki göstermelidirler. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin asgariye indirilmesi bakımından daha caydırıcı ve etkin cezaların yer aldığı bir mevzuat değişikliğine gidilmesi için Türk Sağlık -Sen olarak Sağlık Bakanlığı’nın girişiminde bulunmasını istedik. Bu amaçla Sağlık Bakanlığı’na başvurumuzu da yaptık. Bakanlıkta tüm sivil toplum örgütlerinin bir araya getirilerek, ortak bir çalışma yapılmasını istedik. Fakat ne yazık ki şimdiye kadar somut bir adım atılmadı. Halen tüm Türkiye de sağlık personelleri sözel ve fiziki, olarak şiddete maruz kalmakta hatta cinayete kurban gitmektedir. Yaşanan bu vahim olaylar sonrasında artık herkes şapkasını önüne koymalı, düşünmeli ve harekete geçmelidir." ifadelerine yer verdi. 

DAVET ETTİĞİMİZ HALDE GELMEYEN SİYASİLERİ VE BÜROKRATLARI KINIYORUM

Fethi Sekin Şehir Hastanesinde sağlıkta şiddete dikkat çekmek için açılan fotoğraf sergisine davet edilmeleri halinde katılmayan siyasilerde başkan, Reşit Kılıç’ın eleştirilerinden kurtulamadılar. Kılıç açıklamasında, “ Biz haykırıyoruz siyasi iradeye, Ülkeyi yönetenlere, keşke davetiyelerimizi dağıttığımızda sayın valimizden tutun iktidar partisi il başkanına kadar herkesi davet ettik. Gelmeye dahi cesaret edemediler, bunu da kınıyorum.  Sağlık sen şube başkanı olarak yönetim kurulum adına böyle bir faaliyete mülki amirlerin ve siyasilerin, Saadet partisi hariç gelmemelerini kınıyorum” dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?