Sağlık Bakanlığı Mazeret Komisyonu Neden Toplanmıyor?

Sağlık Bakanlığı (Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü)'nın 2 aydan fazla süredir sağlık mazeret komisyonunu toplamaması, mazeret tayin talebine olumlu veya olumsuz yanıt alamayan personeli mağdur etmektedir.

saglikpersonelihaber.net
Sağlık Bakanlığı Mazeret Komisyonu Neden Toplanmıyor?

Tüm karar verme süreci bazı bürokratların iki dudağının arasından dökülecek sözlere bırakıldığında, belli ki kimsenin umrunda olmayan personeller; etkisiz ve yetkisiz bir alan içinde çırpınıp duruyorlar. Birileri için belki katılmak zorunda oldukları bir toplantı gibi gelebilir ama unutulmamalıdır ki bu komisyon kararı sonucunda, personel, kendi yada bir yakının tedavi sürecini şekillendirecek ve çalışma yeri, tüm düzenini değiştirmek zorunda kalacaktır. Tek bir personelin, doğrudan ailesini de ilgilendiren, üstelik adı üzerinde sağlık mazereti olan, kişinin keyfi yada dönemsel vb. ihtiyacından kaynaklanmayan bir tayin süreci için, insanları umutsuzca aylarca bekletmek, hiç bir mantığa sığmadığı gibi, koca koca bürokratların maximum 3 saat sürecek bir toplantıyı 2 ayda bir yapamaması ayrıca düşündürücüdür.

Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün mazeret kura komisyonunu toplayıp, mazeret tayini talebinde bulunanların taleplerini olumlu ya da olumsuz neticelenmesi noktasında gerekli duyarlılığı göstermesi yönünde sitemize gelen mesajlar üzerine konuyu araştırdıktan sonra haber yapmaya karar verdik. Öğrendik ki, 2 aydan fazla süre geçmesine rağmen komsiyon bir türlü toplanmıyor ve bu durum ilk kez de yaşanmıyor. 

Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmenliğine göre komisyonun toplanması lazım. Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, ne zaman toplanacağı meçhul. Bunu orada görevli memur arkadaşlarda teyit ediyorlar. Ne zaman toplanacak peki? sorusuna "bilmiyoruz" diyorlar. Doğru, bilmiyorlar. Çünkü planı, belirli bir takvimi yok bu komsiyonun çalışması için. ve en önemlisi de Gizli! Niye???? 

TIKLAYIN

Söz konusu belirsizliğin giderilmesi için yetkililerin konuya hassasiyet göstermesi gerektiği kuşkusuz herkesin beklentisi. Bu ve bundan sonraki mazeret kura komisyonlarının bir plan dahilinde olması yani kura takviminin daha evvel belirlenmesi, belirsizliği ortadan kaldıracaktır. Böylece başvuru yapan personel, ailesini ve kendisini yani hayatlarını ona göre belli bir programa sokabileceklerdir. 

SAĞLIK MAZERETİ KOMİSYONU NEDİR?

Sağlık mazeretleri ihtisas komisyonu tarafından değerlendiriliyor. Kişinin bulunduğu yerde mevcut rahatsızlığının tedavi edilemeyeceğini öngörmesi sonucu, eğitim ve araştırma hastanesinden aldığı sağlık kurul raporu Bakanlığa geliyor. Müsteşar başkanlığındaki bir komisyon bunu tıbbi gerekçeleriyle birlikte değerlendirerek karar veriyor.

Kararda, ‘Kişi bulunduğu yerde tıbbi bakım ve tedaviyi yaptıramıyor, o nedenle başka bir ile nakil olmalıdır’ deniliyor. Bir de kişi, eşinin görev yaptığı yere ilişkin bir mazeret belirtebilir. Atama nakil yönetmeliğinin 20 ve 21. maddelerinde bu konular düzenliyor.

Yine Bakanlıkta bir komisyon kişinin durumunu atama nakil yönetmeliğine uygunluğunu değerlendiriyor; kabul veya ret kararı veriyor. Kabul edilenlerin de ataması, eş durumu mazeretine göre, eşin bulunduğu ile yapılıyor. Eşin pozisyonu devam ettiği müddetçe kişinin o ildeki görevi devam ediyor. Bakanlık, eş pozisyonunu her yıl aldığı belgelerle değerlendiriyor.

HABER GÜNCELLEME: Komisyon toplanarak, tayinini uygun gördüğü personellerin kararını almış, 22.07.2019 Pazartesi günü itibariyle tayin kararları ÇKYS sistemine düşmüştür.

SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2019, 16:37

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa
Mustafa - 12 ay Önce

Bu komisyonunun toplanmasını daha kaç gün bekleyecez, neden mağdur ediliyoruz?

Candan
Candan - 12 ay Önce

Yönetim hizmetlerinin bu konuda somut adım atarak bizlerin mağduriyetini giderilmesini bekliyoruz.

feza_61
feza_61 - 12 ay Önce

Gerçekten mağdur olanlardanım. İnşaAllah bir an evvel neticelenir

Sevgi
Sevgi - 12 ay Önce

2 ay geçti, hala bir komisyonun toplanmasını bekliyoruz.

Ela
Ela - 12 ay Önce

Sağlık mazereti komisyonunun toplanmaması nedeniyle ben ve ailem çok mağdur durumdayız.

SIRADAKİ HABER