Sağlık Bakanı'ndan skandal itiraf!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin tıbbi malzemede yüzde 82, tıbbi cihazda yüzde 84, aşıda ise yüzde 100'e yakın dışa bağımlı olduğunu belirterek, "Önümüzdeki süreçte, yerlileşmeyi, yerelleşmeyi ve özellikle millileşmeyi son derece önemsiyoruz" dedi

Sağlık Bakanı'ndan skandal itiraf!

Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Batı ülkelerinden hastaların tedavi için Türkiye'ye gelmesine ilişkin çalışmalara değinerek, İngiliz milletvekillerinden oluşan bir heyeti ağırladıklarını, heyetin sağlık alanındaki gelişmelerden ve Bilkent'teki Şehir Hastanesinden çok etkilendiğini söyledi. Koca, "Avrupa ülkeleri için en büyük avantajımız maliyet unsuru" diye konuştu.

Cihaz ve malzemelerin çoğu ithal

Yerli ilaçlar, yerli tıbbi cihazlar ve yerli aşıya ilişkin soru üzerine Koca, yerlileşmeyi stratejik bir alan olarak gördüklerini, ilaçta dışa bağımlılığın geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 2 azaldığını söyledi. Koca, tıbbi malzemede yüzde 82, tıbbi cihazda yüzde 84, aşıda ise yüzde 100'e yakın dışa bağımlılık söz konusu olduğunu belirterek, "Onun için önümüzdeki süreçte, yerlileşmeyi, yerelleşmeyi ve özellikle millileşmeyi son derece önemsiyoruz" dedi.

Dışa bağımlılığı olabildiğince azaltmak istediklerini vurgulayan Koca, "Aşıda önümüzdeki 5 yıllık süreçte dışa bağımlılığımızı bitirmek, tamamen yerlileştirmek istiyoruz. Difteri ve tetanoz la ilgili süreç zaten bitti. Hepatit A ve suçiçeği için önemli bir mesafe aldık. Onunla ilgili de arkadaşlar Küba'ya, Güney Kore'ye, Endonezya'ya, Bangladeş'e ziyaretler yaparak, teknoloji transferi ve kendi Ar-Ge'mizde üretim dahil olmak üzere bunu önümüzdeki süreçte hızla tamamlamak istiyoruz" bilgisini verdi.

TIKLAYIN


Koca, emar (MR) ve tomografide hekimin talepte bulunduğu durumda, daha önce MR ve tomografi çekildiyse buna bakılmasını hatırlatan ve bakılmadığında Medula sistemi üzerinden ödemenin yapılmadığı bir dönemin ülke genelinde 2 Eylül'de hayata geçeceğini vurguladı.

Medipol konusu

Bakan olduktan sonra kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi'ndeki görevlerinden istifa ettiğini hatırlatan Koca, Sağlık Hizmeti Sunucularının Basamaklandırılması Hakkındaki Genelge ile birçok hastane planlamaya tabi iken vakıf üniversitelerinin, bu kimlikleri üzerinden istedikleri gibi hastane açması, branş elde etmesi ve sınırsız kadro imkânlarından yararlanmasını da önlediklerini belirtti.
 

//www.yenimesaj.com.tr/saglik-bakanindan-skandal-itiraf-H1324415.htm

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yahyali
Yahyali - 12 ay Önce

Ziya Selçuk bey gibi bir isim lazim olmadi hicbisey yapmadi bu bakan bey

SIRADAKİ HABER