Paramedik Bölümünde, Boy ve Kilo Şartında Değişiklik! O Engel Kalktı

YKS sonuçlarının açıklandığı bu günlerde, Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği (Paramedik) bölümünü tercih etmek isteyen adaylar için en büyük engellerden birisi olan boy ve kilo şartı kaldırılarak, adaylar rahat bir nefes aldı. Paramedik Bölümünü tercih etmeyi planlayan adayların en sık sorduğu soruların başında Paramedik Bölümündeki Boy/Kilo şartıydı. İşte o maddenin değişmesiyle adaylar rahat bir nefes aldı…

saglikpersonelihaber.net
Paramedik Bölümünde, Boy ve Kilo Şartında Değişiklik! O Engel Kalktı
banner71

2018 üniversite girişlerinde Paramedik olmak isteyen adaylar için üniversiteyi kazanmış olmaları tek başına yeterli olmayıp, Boy-Kilo şartını sağlamış olmaları gerekiyordu. 

Daha önce de Paramedik Okullarına girişteki boy şartı nedeniyle, şarta itiraz eden bir öğrencinin konuyu mahkemeye taşımasıyla kaldırıldığını haberleştirmiştir. Mahkeme kararı için tıklayınız.

En son 2018 ÖSYM tercih Kılavuzunda belirtilen şart şöyleydi;

Bu programa alınacak öğrencilerin, devlet hastanelerinden veya üniversite hastanelerinden,sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını belgeleyen rapor almaları (Öğrencinin boy ve kilosunun sağlık kurulu raporunda belirtilmesi gerekmektedir.),program gereği 2. sınıfta araç kullanmalarının zorunlu olması sebebiyle kayıt tarihinde 17 yaşını tamamlamış olmaları; erkek öğrencilerde 1.65 m’den, kız öğrencilerde 1.60 m’den kısa olmamak, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlığında olmak; kurtarma ve taşıma işlerinde iki kişilik bir ekipte çalışırken sedyedeki bir hastayı ekip arkadaşı ile birlikte taşıyabilecek beden ve fizik yeterliliğine sahip olmaları gerekmektedir.” maddesi bulunmaktaydı.

2019 YKS Sonuçlarının açıklanmasından sonra 2019 YKS Tercih Kılavuzu yayımlandı ve gözler yine bu maddeyi ararken bulunamaması dikkat çekti. 2019 YKS Tercih Kılavuzu incelendiğinde,Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği (Paramedik) Bölümü için Boy-Kilo Şartı aranmamaktadır. 2018 YKS Tercih Kılavuzundaki 233. Özel Koşul 2019 YKS Tercih Kılavuzundan Kaldırılmıştır.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2019, 15:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Melek
Melek - 11 ay Önce

Att için boy ve kilo sınırı kaldırıldımı kesin bir bilgi mi?

SIRADAKİ HABER