ÖSYM Kılavuzu Tıbbi Sekreterleri Hayal Kırıklığına Uğrattı!

Ortaöğretim Tıbbi Sekreterler oluşumu adına sitemize gönderilen basın bildirisinde, ortaöğretim düzeyinde sadece iki branşta alım yapılması eleştirilerek, 2. alımda ortaöğretim tıbbi sekreter branşına da yer verilmesi istendi.

Güncel 12.12.2019, 00:01 12.12.2019, 00:08 Güler Sağlam
ÖSYM Kılavuzu Tıbbi Sekreterleri Hayal Kırıklığına Uğrattı!

Basın Bildirisi;

550 bin sağlıkçının merakla beklediği ve aylardan bu yana uzayan süreç sonrasında karşımıza çıkarılan ve 2 ye bölünen alım sonrası hayli yıpranan tüm sağlıkçılar gibi biz Ortaöğretim Tıbbi sekreterler bölümü mezunları da 11 Aralık 2019 Çarşamba günü ÖSYM tarafından yayınlanan tercih kılavuzu sonrası hayal kırıklığına uğradık.

Sağlık Bakanlığının sözleşmeli memur pozisyonlarına 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/B maddesine göre KPSS puan esasına dayalı yapılacak alıma ilişkin yayınlanan kılavuzda Ortaöğretim Tıbbi Sekreterlere yer verilmemesi bizleri derinden üzmüştür.

1995 yılından itibaren ilk defa 22 okulda eğitim verilmeye başlanan ve ortaöğretim düzeyinde egitim veren Sağlık Meslek Liselerinde okutulmaya başlanan bu bölüm yıllarca mesleki anlamda bir meslek tanımı oluşturulmaması yada yeteri kadar alım olmaması sebebiyle mağdur olmuştur. Öte yandan daha önceki dönemlerde yapılan yüklenici firma ( taşeron) kadrosuna yapılan alımlarda eğitim düzeyinin sorgulanmaması yada 2 haftalık sertifikasyon programı ile elde edilen belgeler ile işe başvurular kabul edilirken 2010 ve 2017 yıllarında çıkarılan ve dönemin Sağlık Bakanlarının bu konunun üstüne düşeceğiz demesine rağmen “Tıbbi sekreterlerin çalıştırılmasına ilişkin” 2 genelgeye uymayan hastaneler ve idareciler tarafından hastanelere alınan taşeron sıfatı ile alınan vasıfsız personeller çalıştıkları sağlık kuruluşlarının ve her daim hızlı işlemesi gereken Sağlık sektörünü de haliyle sekteye uğratmaktadır.

TIKLAYIN

2017 yılında son mezunlarını verip kapatılan bölümün mezun öğrencileri olarak yıllardan bu yana azalan alım sayılarımız yüzünden eğitim aldığımız işler dışında işlerde çalıştırılmak zorunda bırakıldık. Kimi zaman markette kasiyer, kimi zaman lokantada kimi zaman inşaatlarda amelelik yaparken bazen de sırf geçinebilmek için mağazalarda tezgâhtar olarak çalışmak durumunda kaldık. Almış olduğumuz yüksek puanlarımız ise yapılmayan alımlar yüzünden heba oldu.

Sayıları tam bilinmemekle beraber 20 ila 25 bin mezun olduğu tahmin edilen bölümümüz mezunları olarak gerçekleşen 830 kişilik teknisyen alımında sadece 2 öğrenim düzeyine (Att,hemsire) yer verip geri kalan 6 branşın yok sayılması diğer bölümleri olduğu kadar bizleri de

Tıbbi sekreterin görevinin sadece hasta kaydı veya bandrol kesmek olmadığını bunun dışında yer alan kurum içerisindeki neredeyse tüm departman ve birimlerde çalıştırılıp o birimlerin sekretarya ve arşiv hizmetlerini ayrıca kurumun tüm yazışmalarını yönettiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

830 kişilik gerçekleşen kontenjandaki dağılımı yaptığınız 2 (iki) bölümün çok özel bölümler olduğunu kabul ediyoruz. Ancak Tıbbi Sekreterlerin de ortaöğretim düzeyinde 4 (Dört) yıl boyunca aldıkları eğitimin yok sayılıp bizlerin görmezden gelinmesine de karşıyız.

Ortaöğretim Tıbbi Sekreterler olarak Şubat ayında yapılması planlanan alımlarda 20 ila 25 bin mezunu olan bölümün bireyleri olarak yapılacak adil ve hakkaniyetli alımla bir nebze olsun yüzlerimizin gülmesini bekliyoruz.

Son olarak bizlerin sesini duyup kulak veren ve bu yazının yayınlanmasını sağlayan tüm sayfa yöneticileri olmak üzere editörlere Ortaöğretim Tıbbi sekreterler adına bir kez daha teşekkür ederiz. Ortaöğretim Tıbbi sekreterler oluşumu adına oluşum sözcüsü
Hüseyin Eşibayan

Yorumlar (0)
3
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?