Nüfusu bir milyonu aşan Sivas'ta çocuk doktoru yok

CHP Sivas Milletvekili Karasu, yaz döneminde nüfusu bir milyona yaklaşan Sivas’ta çocuk kardiyoloğu ve çocuk nöroloğu bulunmadığını açıkladı.

Nüfusu bir milyonu aşan Sivas'ta çocuk doktoru yok

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Her şeyin başının sağlık olduğunu ama Sivas’ta sağlık noktasında ciddi sorunların olduğunu söyledi.

Karasu Sivas’ta Sağlık Noktasında Ciddi Sorunların Olduğunu Söyledi

TIKLAYIN

Sağlıkta yaşanan sorunların biran evvel masaya yatırılarak net kararların verilmesi gerektiğinin altını çizen Karasu, “Sivas’ta 620 binden fazla insan yaşıyor. Bu insanların sağlık ihtiyacını karşılamak devletin birinci görevi. Merkezde ve ilçelerde oluşan doktor açığının biran önce giderilmesi gerekiyor. Sivas’taki hastalar Cumhuriyet Üniversitesindeki yoğunluk nedeni ile ışın tedavisi için Kayseri’ye gidiyor” dedi.

Mevcut hastanelerin kapatılması ve sağlık hizmetinin tek bir çatı altında toplanmasından dolayı sorunların ortaya çıkmaya başladığını aktaran Karasu, “Yeni binaların ardından doktor açıkları ortaya çıktı. Yaptıkları şeyleri doğru yaptık algısı ile anlatıyorlar ama yanlış yaptıklarını da kendileri biliyor aslında. Sivas’ta geçmişte SSK, Numune, Devlet Demiryolları Hastanesi, Askeri Hastane ve Kızılay’ın hastanesi vardı. Mevcut hastaneye göre belki geçmişteki hastaneler ufaktı ama ulaşımı kolay ve bu hastaneler farklı bölgelerde idi. Geçmişte bu kadar doktor sıkıntısı da yaşanmıyordu. Şimdi yeni hastane yapıldı ulaşım ayrı bir dert, doktorlar devlet hastanelerinde görev almıyor bu ayrı bir dert. Özel Hastanelerin doktorlara vermiş olduğu iyi ücretlerden dolayı iyi doktorlar özel hastanelere gidiyor.

Sağlık sürekli özelleşiyor. Bu durum vatandaşlar için hiç iyi değil. Sivas’ta sağlık noktasında yaşanan sıkıntıların masaya yatırılıp doğru kararların verilmesi gerekiyor. Sivas’taki insanların tedavi için başka bir ile gitmek zorunda kalması vatandaşları maddi manevi zor bir duruma sokuyor. Tedavi almak için çevre illere gitmek zorunda kalan insanların acaba cebinde parası var mı? Gittiği ilde konaklayacak yeri var mı?. Heleki bu insanlar haftada birkaç kez tedavi için başka illlere gitmek zorunda ise yaşanan ekonomik sıkıntıda masrafları nasıl karşılayacak?. Geçekten dediğim gibi sağlık noktasındaki sıkıntıların acilen ele alınıp çözülmesi gerekiyor. Aynı zamanda Sivas’ın çeşitli bölgelerine de sağlık hizmeti verebilecek alanların oluşturulması da oldukça önemli” şeklinde konuştu. (Memleket)

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 18:12

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER