Muş'da neler oluyor?

MUŞ DEVLET HASTANESİNDE MEVZUATA AYKIRI SORUMLU GÖREVLENDİRME YAPILIYOR.

Muş'da neler oluyor?

Muş devlet hastanesinde kanun ve kural tanımazlık almış başını gidiyor. Kurum yöneticilerinin gündüz süpervizör,koordinatör ve sorumlu hemşire olarak atadığı kişi veya kişiler buna en büyük örnektir. Gündüz süpervizör, koordinatör hemşire veya Gözetmen hemşire vs görevlendirmeleri ile ilgili şartlar hemşirelik yönetmeliğinin 9 ve 10.maddesinde açıkça belirtilmiştir. Gündüz süpervizörü olarak nitelendirilen kişi veya kişilerin görevlendirilmesi yapılırken hemşirelik mevzuatı göz önünde bulundurulmadığı gibi mevzuatta belirtilen özelliklerin tam aksi yönünde hareket edilerek usulsüzlük yapılmıştır. Hemşirelik yönetmeliğinin ilgili maddesinde görevlendirilecek sorumluların özellikleri şu şekilde belirlenmiştir.

MADDE 9 – (3) Gözetmen hemşire: Başhemşirenin görevleri normal mesai dışında ve resmi tatil günlerinde gözetmen hemşire tarafından yürütülür. Bu hemşireler meslekte beş yıl deneyimli, lisans mezunu hemşireler arasından başhemşire tarafından seçilir ve görevlendirilir. Ancak, kurum/kuruluşta, hemşirelikte lisans eğitimine sahip hemşire bulunmaması halinde diğer hemşirelerden de görevlendirme yapılabilir.

MADDE 10 – (1) Sorumlu hemşire yatan hasta üniteleri/klinikleri, yoğun bakım üniteleri, ayaktan tanı ve tedavi birimleri, acil, evde bakım gibi alanlarda hemşirelik hizmetlerinin yerine getirilmesinde başhemşireye karşı sorumlu olup, öncelikle ilgili alanda uzman hemşireler, yoksa üç yıl deneyimli ve hemşirelikte lisans mezunları arasından başhemşire tarafından görevlendirilir. Ancak, kurum/kuruluşta, hemşirelikte lisans eğitimine sahip hemşire bulunmaması halinde diğer hemşirelerden de görevlendirme yapılabilir.

Gündüz süpervizör, koordinatör hemşire, Gözetmen hemşire veya sorumlu hemşire adı altında görevlendirilecek personellerle ilgili özellikler yukarda zikredilen ilgili maddelerde açıkça belirtilmiştir. Yapılacak görevlendirilmede, seçilen kişilerin yönetmelikte belirtilen özelliklere uymak zorundadır. Görevlendirme yapacak olan yönetici de bu çalışanlar arasından özelliklere sahip kişileri belirlemek zorundadır. Yönetmelikte belirtilen özelliklerin bir önemi yoksa o zaman bakanlık hangi amaçla bu yönetmeliği oluşturmuştur. Yönetmelik geçerli ise yapılan görevlendirmeler niye yönetmeliğe göre yapılmamaktadır. Görevlendirmeler tamamen keyfiyete dayalı, yönetmelikte belirtilen şartlara uyulmaksızın yapılmaktadır. Daha önceden yönetmeliğe uygun olarak görevlendirilen birçok birim sorumlusu, değişik bahanelerle sorumluluktan alınıp başka birimlere sürgün edilmiş, yerlerine şartları uymayan kişiler görevlendirilmiştir. Bundaki temel amaç ise idarenin yaptığı her işi onaylayacak, idarenin rahatça yönlendirebileceği haksızlıklara ses çıkarmayacak kişileri getirmektir.

 İş birliği, ortak fikir ve koordinasyon içerisinde yürütülmesi gereken sağlık hizmetleri, Muş ilinde dikte bir zihniyet ve her şeyi en iyi ben bilirim egosundaki yöneticilerin elinde örselenmektedir.

Muş devlet hastanesinde Gündüz süpervizör veya koordinatör hemşire olarak seçilen ve görevlendirilen kişinin özellikleri çok dikkat çekicidir. Henüz yeni göreve başlamış Lise mezunu bir ebe; çalıştığı yıl veya hizmet süresi sorumluluk yapacak yeterliliğe ve bu iş için gerekli tecrübeye sahip olmayan bir kişidir. Gündüz sorumlusu olarak atanan bu kişi veya kişilerin kendi yaşı kadar hizmet yılı olan çalışanlara, idareden aldığı destekle saygısızca ve terbiye dışı, haddini aşan bir takım davranışlarda bulunduğu tarafımıza bildirilmiştir.

Muş devlet hastanesinde yönetmelikte belirtilen özelliklere sahip birçok çalışan olmasına karşın, şartları uymayan kişilerin seçilerek görevlendirilmesi hizmet amaçlı olmadığını göstermektedir. Bu kişiler personeli sıkıştırmak ve baskı altına almak için maşa olarak kullanılmaktadır.  Bu ve bunun gibi bir takım baskı ve mobinge dayalı uygulamalar personeller arasında ciddi huzursuzluğa ve moral bozukluğuna sebep olmaktadır. Bu sıkıntılara maruz kalan sağlık personeli kendilerinden sorumlu olan ne Sağlık Bakım Hizmetler Müdiresi ne de yardımcısı ile görüşememekte, görüşülse dahi bir sonuç elde edememektedirler. Bu gün görevlendirme ile sırtını idareye dayayarak çalışanlara zorluk yaşatanlar ve bunu destekleyen yöneticiler tekrar eski pozisyonlarına döneceklerini unutmamalıdırlar. Eski pozisyonlarına döndükten sonra da çalışma arkadaşlarının saygısını kazanacak yüzleri olsun.

Gerek üyelerimizden gerekse diğer çalışanlardan tarafından, tarafımıza bildirilen şikâyetler üzerine, yapılmış olan bu görevlendirilmelerin uygun olmadığını tespit ettik. Sağlık Sen olarak söz konusu uygunsuzluğun düzeltilmesi veya iptal edilmesi için kuruma resmi başvuruda bulunduk. Bu durumun hem idari hem de hukuki açıdan takipçisi olacağımızı kamumu oyuna duyururuz.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 19:54

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Admin
Admin - 9 ay Önce

Bu hastanede çalışan olarak tamamen usulsüzlük ve keyfi uygulamalarla karşı karşıya kaldım hiçbir problemlerimize yönetim tarafından çözüm bulamamak da aynı zamanda mobingee de maruz kalmaktayım.aynı zaman da çalışan sağlık personellerini kendi keyiflerine göre hiç bir saygı duymadan o servisten bu serviste göndermek de bunu da personelin muştan ayrılmasına sebebiyet vermektedir

Bir ayet
Bir ayet - 9 ay Önce

Bir toplum kendini düzeltmedikçe Allah onları düzeltmez ...

Sasonaşireti
Sasonaşireti - 9 ay Önce

Bir sağlıkçı olarak Muş’ta sağlık teşkilatı bitmiş ve hırsızlara teslim edilmiş. Durumda devlet büyükerimden ricamız bir an önce el atılmaları gerekir heryer sorun mobing ve kavga yeter artık.

Özkan
Özkan @Sasonaşireti - 9 ay Önce

Derhal bu işe el atılmalı. Bu rezilliklerin Son bulması lazım

Memur
Memur - 9 ay Önce

Ciddi anlamda hastanemizde mobing var.lise mezunu bu şahsın 20 25 yıllık çalışanlara bile saygısı yok.çok üslüpsüz davranmaktadır.çoğu kişi cesaret edin kendi sorununu bile dile getiremiyor. Sürekli çalışanlara sözlü mobing uygulanmakta yersiz tutanaklar tutulmaktadır.çalışanların şevkini kırmaktadırlar.hastanede ciddi eleman sıkıntısı var bunun sebebi çalışanını muhatabı almayan sağlık bakım hizmetleri müdürü yardımcısı ve koordinatörü. Birilerinin dur demesi lazım.kimsede çalışma şevki kalmadı.

Vatandaş
Vatandaş @Memur - 9 ay Önce

Mobbing uygulamak suçtur

Admin
Admin - 9 ay Önce

Çok uzun yıllardır Muş Devlet Hastanesinde çalışıyorum bu güne kadar çalışanların hiçe sayıldığı bir yönetim görmedim . Adamlar diktatörlük yapıyor.

Adminn
Adminn - 9 ay Önce

Komedi :))

ADMİN
ADMİN - 9 ay Önce

Allah yardımcınız olsun

Bu gidiş nereye
Bu gidiş nereye - 9 ay Önce

Bu gidiş nereye...


SIRADAKİ HABER