Milletvekili ile Başhekim Tartışması Meclise Taşındı

Muğla’da Başhekim V. ile su baskınını incelemeye gelerek, hastane içerisinde basın açıklaması yapmak isteyen CHP’li Vekil Alban arasında yaşanan gerilim TBMM'ye taşındı.

Güncel 20.07.2019, 15:36 20.07.2019, 20:20
Milletvekili ile Başhekim Tartışması Meclise Taşındı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni 17 Temmuz’da etkili olan yağmur nedeniyle su bastı. Yaşanan su baskınının görüntüleri CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban ile de paylaşıldı. Alban önceki gün yaşananları öğrenmek için hastaneye gitti. Hastanede de açıklama yapmak istedi.

Ancak Başhekim Vekili Salih Akkuş, “Hayır yapamazsınız. Hiçbir sorun yok” diyerek Alban’ı engellemeye çalıştı ve tartışma yaşandı. Bu arada bir hasta Alban’ın yanına gelerek, “Sayın vekilim geçenlerde ben bu hastaneye geldim, ayakkabımın içine su doldu” dedi. Yurttaşlar hastanede plastik cerrah bulunmadığını dile getirdi. Başka bir yurttaş ise kanser hastası olduğunu, kendisine servislerde yer olmadığının söylendiğini dile getirdi. Başhekim Yardımcısı Akkuş ise, hastayı “evde sağlık hizmetine” yönlendirdi. 

CHP’li Alban, “Hastanenin girişi tamamen yağmur suları altında kaldı. Hastalar ve yakınları yürümekte güçlük çekti. Elektrik lambalarının olduğu yerlerden aşağı katlara sular aktı. Yangın çıkabilirdi. Hastane yanabilirdi” dedi. Görevi, hastaların sağlık sorunlarıyla ilgilenmek olan bir hekimin, “kraldan daha çok kralcılık yaparak ve haddini aşarak” basın açıklamasını engellemeye çalıştığını dile getiren Alban, “AKP’nin kanunsuz uygulamalarından bazı yandaş hekimlerin de cesaret alarak bu tür davranışlara girdiğini gördük. Hastaneyi bu şekilde teslim alanlar bunun hesabını vermelidir” dedi.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Alban, “Hastane inşaatının kusurlu olduğunu daha önce birçok defa gündeme getirdim. Önceki gün yağan yağmur sonrası hastane adeta gölete döndü. İl Sağlık Müdürlüğü de itiraf gibi bir açıklamada bulundu. Onlar da binanın kusurlu olduğunu kabul ettiler. Hastaneyi bu şekilde kusurlu yapan da yaptıran da teslim alan da suçludur. Görevi, hastaların sağlık sorunlarıyla ilgilenmek olan bir hekim, kraldan daha çok kralcılık yaparak ve haddini aşarak bizim bu konudaki basın açıklamamızı engellemeye çalıştı. AKP’nin kanunsuz uygulamalarından bazı yandaş hekimlerin de cesaret alarak bu tür davranışlara girdiğini gördük. AKP iktidarlarının yavuz hırsız misali kabahatini bastırmak için kullandığı yöntemleri, bir hekimin örnek alması ülkenin nasıl bir hale geldiğini göstermektedir” dedi.

“Yaz aylarında kısa süren yağışta bu derece bir sorun meydana geliyor ise kışın neler olabileceğini düşünmek dahi istemiyoruz. Hastaneyi bu şekilde teslim alanlar bunun hesabını vermelidir” diyen Alban, “Yağmur suyunun elektrik kablolarına ulaşması nedeniyle çok büyük bir yangın çıkabilirdi. Hastane yönetimi bu kusurların ortaya çıkmasını istemedi ve önümüze barikat kurdu. Bizim niyetimiz sorunları yerinde görerek, bunların giderilmesi için halk adına bilgilendirme yapmaktı” dedi. 

İşte AKP iktidarının övündüğü sağlık hizmeti...Yağmurun hemen ardından Üniversite Hastanesi'nin durumu...Acil servisten, polikliniklere kadar her yeri su basmış. Cumhurbaşkanlığı sistemi hastanelerinden ekonomisine kadar her yerinden dökülüyor. 

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yönetemiyorlar, yönetemiyorlar... pic.twitter.com/2HXJ3AxE4D

Alban, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi de verdi.

Kaynak:Cumhuriyet

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?