Kimliğinizle ATM'den Para Çekebileceksiniz! Çipler Aktifleşiyor!

Cumhurbaşkanlığının 2020 yılı programı kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yapılan çalışmayla çipli kimlik kartlarındaki çipler aktifleştirilerek ATM’lerden para çekmek mümkün olacak. Bu sayede, kimlikle ATM’lerden para çekmek, elektronik ortamda dökümanları imzalamak, ödeme yapmak, noter ya da sağlık hizmetleri almak gibi uygulamalar mümkün olacak.

Kimliğinizle ATM'den Para Çekebileceksiniz! Çipler Aktifleşiyor!

Cumhurbaşkanlığı’nın 2020 Programına göre, Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından, çipli kimlik kartlarının tüm kimlik doğrulama uygulamalarında kullanılması için yeni bir yönetmelik yayınlanacak. 'Kimlik Kartı Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi Yönetmeliği'nin yayınlanmasıyla birlikte uygulama, pilot kurumlar ve illerde başlatılacak.

TIKLAYIN

İçişleri Bakanlığı ile koordinasyon halinde yürütülen çalışmayla, yeni çipli kimliklerdebirçok özellik aktif hale getirilecek. Buna göre, yeni kimliklerle ATM’lerden para çekilebilecek, ödemeler yapılabilecek, noter ve sağlık hizmetleri alınabilecek ve her türlü elektronik imza işlemi yapılabilecek.

Dijital Dönüşüm Ofiisi, yeni kimliklerdeki düzenlemelerin yanı sıra kritik alt yapılarda bilgi güvenliği yönetim sistemini de hayata geçirecek. Siber tehdit istihbaratı sağlanan kaynaklar çoğaltılacak. Bilgi ve iletişim teknolojileri altyapılarına yönelik tehditlere karşı siber istihbarat paylaşım ağı kurulacak.

Kamu kurumlarının Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya kullanımını düzenleyen bir rehber hazırlanacak. Ayrıca, yurt dışı kaynaklı siber saldırıları önlemek amacıyla Milli Elektronik Mesajlaşma Platformu’nun da kısa zaman içinde hayata geçirilmesi planlanıyor. Bu amaçla pilot proje kapsamında bir prototip geliştirilecek.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2019, 14:20

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER