Kanser Aşısı ve İlaçları Küba ile birlikte üreteceğiz.

Sağlık Bakanlığından meydana getirilen yazılı açıklamaya bakılırsa, Bakanlık tarafınca, yerlileşme ve millileşme hedefleri doğrultusunda internasyonal ikili iş birliklerine hız verildi.

Kanser Aşısı ve İlaçları Küba ile birlikte üreteceğiz.

Sağlık Bakanı Koca, Cenevre’de düzenlenen 2. Dünya Sağlık Asamblesi’ndeki temasları kapsamında, Küba, Portekiz, Irak, Azerbaycan, İran, Kırgızistan, Endonezya ve Çekya Sağlık Bakanları ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiş oldu.

Bu çerçevede Endonezya Sağlık Bakanı Moeloe ile iki ülke içinde “Sağlık Alanında İş Birliği Anlaşması”, Kırgızistan Sağlık Bakanı Çolpanbayev ile “2014 tarihindeki İş Birliği Anlaşması’nın Ek Protokolü” imzalandı.

Bu anlaşmalarla sağlık hizmetleri, bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi ve kontrolü, ilaç, aşı ve tıbbi cihazlar, insan deposu kapasite gelişimi mevzularında teknoloji paylaşımı, uzman ziyaretleri, eğitim-seminer ve çalıştaylar ile sağlık sektöründeki yatırımların karşılıklı teşvik edilmesi şeklinde emek harcamalar yürütülecek.

KÜBA HEYETİ BU HAFTA TÜRKİYE’YE GELECEK

Öte taraftan Sağlık Bakanlığından üst düzey heyetler tarafınca, aşı yerlileştirme ve teknoloji transferi emekleri kapsamında son iki ayda Küba, Güney Kore, Bangladeş ve Endonezya’da mühim emek harcamalar yürütüldü ve karşılıklı ziyaretlerle aşı, ilaç, tıbbi sarf ve aygıt mevzusunda iş birliği imkanları geliştirildi.

Küba ile 27 Ekim 2018’de Ankara’da imzalanan mutabakat zaptının peşinden irtibatlar hız kazanmıştır.

TIKLAYIN

Bakan Koca’nın, Cenevre’de Küba Sağlık Bakanı Jose Angel Portal Miranda ile gerçekleştirdiği ikili görüşmede, enfeksiyonlara karşı aşılar, kanser aşısı ve ilaçlarının beraber üretimi mevzusunda iki ülke içinde Emek harcama Grubu oluşturulması sonucu alındı.

Bilhassa inovatif molekül geliştirme ve onkoloji çalışmalarında mühim tecrübeye haiz olan Küba’dan üst düzey bir kurul, bu hafta Türkiye’ye gelecek. Küba ilaç kurumu BioCubaPharma Başkanı ve kurum temsilcileri, Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirecek.

Öte taraftan, Türkiye’de biyoteknolojik ürünlerin Ar-Ge’sini yürütecek insan gücünün yetiştirilmesine yönelik araştırma ve eğitim merkezinin Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) bünyesinde kurulması planlanıyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileri bu mevzuda araştırma yapmak suretiyle, geçen hafta İrlanda Ulusal Biyoproses Araştırma ve Eğitim Enstitüsü’nü ziyaret etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yapmış olduğu değerlendirmede, ilaç alanında başlatılan millileşme çalışmalarının, tüm sağlık ürünlerine yaygınlaştırılacağına işaret etti.

Nihai amacın ilaçta, aşıda, kan ürünlerinde ve tıbbi cihazda kendi kendine yetebilen bir ülke durumuna gelmek bulunduğunu vurgulayan Koca, şunları kaydetti: “Bir öteki hedefimiz de global pazarlarda rekabet edebilen bir üretim yapısına kavuşmaktır. Şahıs başına düşen gelirimizin 10 bin dolar seviyesinin üzerine çıkabilmesi için ülke olarak yüksek teknolojili ürünlerin üretimine ihtiyacımız var.

İlaçta yerelleşme çalışmalarımıza başlarken 3 temel hedefimiz vardı. İthalatı azaltarak cari açığı düşürmek, ilaç sanayimizin kapasite kullanım oranını geliştirmek ve buna bağlı olarak nitelikli iş gücü istihdamını arttırmak. Bugün, tükettiğimiz her 100 kutu ilacın 80’ini vatanımızda üretiyor hale geldik. Sadece bu sayı, kıymet bazında yüzde 46 seviyesinde kalmıştır. Bu da katma kıymeti daha yüksek ürünleri yerelleştirmemiz gerekliliğinin bir göstergesidir. Sanayimizin kapasite kullanım oranı yüzde 65’lerden yüzde 75’lere çıktı. İstihdamda da 35 binler seviyesini yakaladık. Burada yakaladığımız ivme ile daha çok sayıda yüksek katma kıymetli ürün üretme ve bu ürünleri dünya pazarlarına ihraç etme hedefimize ulaşacağız.”

Türkiye’de 13 hastalığa karşı rutin bağışıklama programı yürütüldüğünü anımsatan Koca, Türkiye’nin, mecburi aşıların parasız uygulanmış olduğu ender ülkelerden biri bulunduğunu altını çizdi.

Nüfusun büyüklüğü ve bağışıklama programının genişliği sebebiyle aşılama maliyetinin de yüksek bulunduğunu ifade eden Bakan Koca, “Bu kapsamda aşı için ayrılan bütçe, 2017 senesinde 820 milyon, 2018 senesinde ise ortalama 930 milyon TL olarak gerçekleşti. 2023 yılına kadar aşıların tamamının yerli olmasını hedefliyoruz. Bu çerçevede difteri-tetanos, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, 5’li karma aşı, hepatit, suçiçeği aşılarının yerli üretimi için çalışmalarımız devam ediyor.” değerlendirmesini yapmış oldu.

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER