İdareler, mesai takibini mobbing aracı mı yaptı?

657 Sayılı Devlet memurları Kanununda mesai takibinin nasıl yapılacağı konusunda bir hüküm bulunmadığı gibi Yataklı tedavi kurumları işletme yönetmeliğinde de mesai takibinin nasıl ve ne şekilde yapılacağı ile ilgili bir madde bulunmamakta. Bunun yanında parmak izi ile mesai takibi uygulamaları da Danıştay tarafından 657 DMK' ya bağlı olarak iptal edilmiştir.

İdareler, mesai takibini mobbing aracı mı yaptı?

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu, Memurların çalışma usul ve esaslarını belirlemektedir. Kanunda, Devlet memurlarının hizmet şartlarını, niteliklerini, atanma ve yetiştirilmelerini, ilerleme ve yükselmelerini, ödev, hak, yüküm ve sorumluluklarını, aylıklarını ve ödeneklerini ve diğer özlük işlerini düzenler." hükmü yer almaktadır. hiç bir maddesinde mesai takibinin nasıl yapılacağı ile ilgili bir hükümde bulunmamaktadır.

Elbette çalışanların mesai takibi yapılmalıdır. Ancak eşitlik ilkesi dahilinde ve yasalar doğrultusunda. Zaten 657 Sayılı kanunda bu durum Amir durumda olan devlet memurlarının görev ve sorumlulukları: başlığında

"Amir, maiyetindeki memurlara hakkaniyet ve eşitlik içinde davranır. Amirlik yetkisini kanun ve diğer mevzuatta belirtilen esaslar içinde kullanır." hükmü ile de açıkça belirtilmiştir.

Bu bağlamda şu soruları sormak şart oldu;

  1. Aynı İl Sağlık Müdürlüğünde farklı mesai takip sistemleri kullanmanın amacı nedir?

  2. Mesai takibi, tüm personel için geçerli değil midir?

  3. Mesai takibi, sadece hekim dışı sağlık personeli için mi vardır?

  4. Mesai takibi verileri tüm personel için eşit bir değerlendirilmeye tabi tutuluyor mu?

  5. TIKLAYIN

  6. Mesai takibi, sadece idarenin belirlediği personele uygulanması ne kadar etiktir?

  7. Kurumdaki mesai takip sistemini kullanan personele ceza verilirken hiç kullanmayan personel için işlem yapılmaması nasıl açıklanır?

  8. Mesai takibi, çalışma saatinin belirlenmesi amacı ile kullanılıyorsa mesai takip sistemini hiç kullanmayan personel çalışmamış olarak mı kabul edilmektedir?

  9. Mesai takip sistemi verileri objektif olarak mı değerlendirilmektedir yoksa; İdareler, mesai takibini mobbing aracı mı yaptı?
Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2019, 12:05

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER