Hastaneler ticarethane, Vatandaşlar ise müşteriye dönüştü

Sağlıkta şiddet konusunda Sabah’a önemli açıklamalarda bulunan Türk Sağlık Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak, yanlış sağlık politikaları sonucunda sağlıkta şiddetin arttığına vurgu yaparken, hastanelerin ticarethane, vatandaşların ise müşteriye dönüştüğünü belirtti.

Güncel 16.08.2019, 08:04 16.08.2019, 23:34
Hastaneler ticarethane, Vatandaşlar ise müşteriye dönüştü

Gaziantep’te son 2 haftada 2 doktor darp edilirken, bir doktor bıçaklandı. İlk olarak Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi’nde görevli bir doktor darp edildi. Bu olayın şokunu atlatamayan sağlık çalışanları 25 Aralık Devlet Hastanesi’nde bir doktorun bıçaklanmasıyla sarsıldı. Bıçaklanma olayından iki gün sonra ise Nükhet Ersoy Alevli Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli bir doktor yine hasta yakınları tarafından darp edildi.

Kazak, “Sağlık çalışanları huzurlu ve mutlu değil. Sağlık çalışanları olarak artık “Feryat” ediyoruz, sesimize kulak versinler. Sağlık Bakanlığı’nın bir an önce sağlıkta şiddet ile ilgili çok ciddi kararlar alması gerekiyor. Çünkü sağlık çalışanları ‘Akşam eve dönebilecek miyim’ endişesi taşıyor. Şiddet nedeniyle hekimlerimiz hasta ile iç içe olan branşları tercih etmemeye başladı. Sağlıkta ki para dönemi bitmeli, çalışanlarla hizmet alan vatandaşların kucaklaşacağı yeni bir model inşa edilmelidir” dedi.

2002 YILINDA BUGÜNE KADAR 11 HEKİM GÖREVİ BAŞINDA ÖLDÜRÜLDÜ

Her gün bir sağlık çalışanının şiddete maruz kaldığını ifade eden Kazak, sağlıkta şiddetin ortaya çıkmasında neden-sonuç ilişkisine bakılması gerektiğinin altını çizerken, “13-14 yıl önce sağlıkta şiddet bu kadar değilken, ne oldu bir anda arttığının iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Cumhuriyet tarihinde sadece bir hekim görevi başında öldürülürken, 2002 yılında bu zamana kadar 11 hekim görevi başında öldürülmüştür. Sağlıkta ki sistemin çöktüğünü, sürdürülebilir olmadığını her zaman dile getirdik. Sağlık Bakanı, vatandaşların bakanı olduğu kadar sağlık çalışanlarının da bakanı olduğunu unutmamalı. STK’ların eleştirilerine kulak tıkamamalılar” şeklinde konuştu. 

SAĞLIK BAKANLIĞI, STK’LARA KULAK VERMELİ

TIKLAYIN

Sağlıkta şiddeti önlemek için çıkarılan yasanın göstermelik olduğunu kaydeden Başkan Kazak, sivil toplum kuruluşlarının söylediklerine kulak verilmesi gerektiğine dikkat çekerken, “Acil vaka olmaması dışında şiddet uygulayan kişi sağlık hizmetlerinden el çektirilmeli veya hapis cezası verilmelidir. Bunların hiç biri olmayınca dayak atan veya suç işleyen kişinin yanına yaptığı kar kalıyor. Sağlık çalışanları bıktı, anlatmak için kelime bulamıyoruz” ifadelerini kullandı. 

SAĞLIK SİSTEMİ İFLAS ETTİ

Performansa dayalı döner sermaye sisteminin revize edilmesi önerisinde bulunan Türk Sağlık Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak, konuşmasına şu cümlelerle devam etti: “Sağlık sistemi iflas etmiştir. Kamu da görevli hekimler, iş yoğunluğu, mobing, hak ettiğini ücreti alamamasından dolayı özel sektöre yöneliyorlar. Sağlık Bakanlığı 12 bin sağlık personeli alacağını açıkladı. Alınacak personeller kadrolu değil, sözleşmeli olacak. Sağlık sistemi içerisinde 7-8 çeşit istihdam modeli var. Her birinin aldığı ücret, özlük ve mali hakları farklıdır. Herkes mali ve özlük hakları açısından eşit olsun ve tüm çalışanlara ayrım yapılmaksızın kadro verilsin.”

Kaynak: Hüseyin Karataş

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?